aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Pečujte o své zuby, vaše tělo to ocení

(21. března 2022, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 512x )

Pravidelná dentální hygiena nejenže chrání zuby před zubním kazem, onemocněním dásní a zajišťuje svěží dech, ale také zlepšuje celkový zdravotní stav. Chronické záněty v dutině ústní mohou být příčinou cukrovky, chorob srdce, plic i některých onkologických nemocí.

shutterstock.com

Zuby jsou jednou z prvních věcí, kterých si při rozhovoru s lidmi všímáme a do značné míry nás reprezentují. Také proto se většina lidí snaží o svůj chrup starat a pravidelně jej čistit. Důsledná prevence totiž vždy bolí méně než nákladná stomatologická péče. Někdy se však nevědomky dopouštíme chyb, které mohou naši snahu o zdravý chrup komplikovat.

1. Zuby si čistíte příliš krátce nebo dlouho a neefektivně

Podle průzkumů si většina lidí čistí zuby v průměru 54 sekund. Na to, abyste se zbavili zubního plaku, je to příliš krátký čas. Pomůže vám to sice docílit relativně svěžího dechu a krátkodobého pocitu čistých zubů, za efektivní čistění to však považovat nelze. Ani příliš dlouhé čistění není tím pravým ořechovým. Možná jste se setkali s doporučením, že je třeba si zuby čistit 8 – 10 min. Zuby by se ve skutečnosti měly čistit než se vám povede zbavit je zubního plaku a bakterií. Nejde tedy ani tak o čas jako o efektivitu a správnou techniku. Podle klinické studie si totiž většina lidí při čištění běžným kartáčkem odstraní jen 50 % plaku ze zubů a dásní.

Zubní plak se na zubech drží pomocí iontové vazby a lepší než „hrubá síla“ na jeho odstranění je narušení této vazby mezi plakem a zubem. Na trhu jsou nyní k dispozici zubní kartáčky, které generují záporné ionty a odpuzují tím plak od povrchu zubů směrem k hlavičce kartáčku. Čištění zubů tak zefektivní a zároveň ušetří čas. 

Čtěte také: Zápach z úst může zapříčinit špatná hygiena i zdravotní problémy

2. Utrácíte peníze za drahé pasty

Určitě už jste slyšeli o tom, že na čištění zubů nepotřebujete používat velké množství zubní pasty. V zásadě však zubní pastu na čištění zubů nemusíte používat vůbec. Dá se říct, že zubní pasta je jen doplňkem péče o zuby, který se postará o svěží dech stejně, jako například ústní voda. Při čištění zubů od plaku a zubního kamene pasta nesehrává zásadní úlohu. Některé chemickým látky, obsažené v běžně dostupných pastách, mohou být i škodlivé. Například takový fluorid, který je pro zdraví zubů důležitý, může při nadměrné a dlouhodobé konzumaci poškozovat naši nervovou soustavu, což může být nebezpečné zejména u malých dětí, které si na proces pravidelného čištění zubů teprve zvykají a rády pastu ochutnávají. Příliš fluoridu u dětí také může způsobit fluorózu zubní skloviny, která se projevuje bělavými a žlutohnědými skvrnami na zubech. Alternativou mohou být bio pasty na přírodní bázi, jejich nevýhodou je však horší dostupnost a vyšší cena.

Čtěte také: Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy

3. Čistíte si zuby v nevhodný čas

Všichni víme, že by se zuby měly čistit minimálně dvakrát denně ráno a večer, ideálně však po každém jídle. Pokud jde o ranní čištění zubů, názory lidí se rozcházejí v odpovědi na to, zda by se měly čistit před nebo po snídani. Nutkání k čištění zubů hned po probuzení kvůli mimořádně nepříjemnému pocitu v ústech může poukazovat na nedostatečnou nebo nesprávnou večerní dentální hygienu. Z praktického hlediska je totiž vhodnější čistit si zuby až po snídani. Co je ale podstatnější – při čištění zubů po jídle je potřeba dodržovat přibližně 30minutový interval mezi posledním jídlem a čištěním. Při jídle se totiž snižuje pH ústní dutiny a dochází k demineralizaci skloviny, která se dočasně stává měkčí. Mechanické čištění zubů by ji tudíž mohlo poškodit. Proces zvyšování pH lze však urychlit, a to například vypitím čisté vody, mléka nebo použitím žvýkačky či ústní vody.

Čtěte také: Zubní kaz trápí více než 80 % populace. Jak vzniká a jak se mu bránit?

4. Nevyměňujete si pravidelně zubní kartáček

Jak často si měnit zubní kartáček? Mnoho lidí to řeší poctivě – nový kartáček si kupují tehdy, když mají pocit, že je ten stávající už dost opotřebovaný. Ale i v případě, kdy ještě nevidíte zjevně zničená vlákna, je důležité měnit kartáček za nový přibližně každé 2 měsíce. Nový kartáček byste si také měli pořídit po každém bakteriálním či virovém onemocnění. Důvodem jsou bakterie, které se v čase onemocnění nacházejí v ústní dutině, a tak se dostávají i na zubní kartáček. Pokud si s ním budete čistit zuby i po uzdravení, riskujete opětovné kontaminování organismu.

Čtěte také: Zuby nesnášejí drhnutí, kyselé potraviny a tvrdé kartáčky

5. Podceňujete význam péče o zuby

Čištění zubů si často spojujeme se zářivě bílým chrupem a příjemným pocitem v ústech. Zdraví zubů a ústní dutiny je ale důležité také pro imunitu a celkové zdraví. Imunita je totiž úzce spojená s trávením. 70 – 80 % našeho imunitního systému se nachází ve střevech. Při konzumaci jídla, pití nebo čištění zubů se určitá část bakterií z našich úst dostává do těla. Při vyvážené ústní mikroflóře to není žádný problém. Pokud však máme v ústech kvůli plaku, zubnímu kazu či zánětu dásní větší množství škodlivých bakterií, hrozí nám riziko vzniku dalších zdravotních problémů.

Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás

6. K zubaři až s bolestí

Preventivní prohlídka u zubního lékaře je velice důležitým krokem a základním předpokladem k udržení zdravého chrupu. Je dobré ji absolvovat zhruba jednou za půl roku, pokud ošetřující zubař nestanoví jinak. U dětí by první návštěva stomatologa měla proběhnout, když se prořeže první zub a nebo nejpozději v období prvních narozenin. Zubní lékař vám poradí jak pečovat o zuby a provede vás základy prevence. Při návštěvě zubaře však nejde pouze o zuby, povinnou součástí těchto vyšetření je i onkologická prevence.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 66 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce