Inzerce

Plánujete rodinu? Začněte o sebe pečovat s předstihem

26. ledna 2015, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5143x

Statistiky posledních 20 let ukazují, že věková hranice pro založení rodiny se výrazně posouvá. Zatímco v roce 1993 byla maximální plodnost ve věku 22 let, v roce 2005 to bylo už 29 let a v roce 2010 byla zaznamenána nejvyšší plodnost u 30letých. Obecně se tento trend přisuzuje budování kariéry a nejrůznějším formám užívání si života svobodných. Svůj díl na tom může mít i jednoduchý fakt, že zkrátka ženy nemohou najít vhodného partnera a k založení rodiny přistupují zodpovědněji.

foto: shutterstock.com

Ať už se rozhodnete pro „pořízení miminka“ v jakémkoliv věku, tak byste měly o sebe pečovat s předstihem, neboť životní styl nastávající maminky a následná prenatální výživa mají zásadní vliv na dítě.

Načasování

Gynekologové označují z biologického hlediska za ideální otěhotnět kolem 25 roku života ženy, kdy je fyzicky zralá, má stabilizované ovulační cykly a kvalitní vajíčka. V úvahu by se však měla vzít i emoční připravenost ženy na mateřství, která u každé ženy individuální. S vyšším věkem u obou partnerů může být cílené početí problémové. U žen pozvolna klesá po třicítce plodnost a i muži mají svá omezení. Po čtyřicátém roku života se kvalita a hybnost jejich spermií zhoršuje. Bez ohledu na věk by však každý nastávající rodič měl minimálně tři měsíce před plánovaným „snažením“ uzpůsobit svůj životní styl.

Stejná zodpovědnost u obou

Je důležité si uvědomit, že na miminku se podílejí muž i žena současně, a proto se úprava životního stylu týká obou partnerů. Odpusťte si cigarety, alkohol, o návykových látkách nemluvě. Ženy by měly omezit přísun alkoholu na maximálně 2 dcl týdně a muži na 7 dcl týdně. Kouření, a to i pasivní, též snižuje pravděpodobnost otěhotnění. V pozdějším stádiu nikotin vede k poruchám prokrvení placenty, což v důsledku způsobuje nedostatečné zásobování plodu kyslíkem a zvyšuje riziko časného úmrtí kojence. Mezi další rizikové faktory patří nadváha. Pokud budeme tělesně fit, tak fyziologické změny spojené s těhotenstvím, které jsou pro organismus ženy už tak dost zátěžové, zvládne tělo lépe.

Méně stresu a milujte se spontánně

Stres, často skloňované slovo, které je spjato s dnešní dobou. Pokuste se vyhnout přetížení organismu a soustřeďte se na sebe, abyste se cítila co nejlépe. Nezapomínejte, že dlouhodobý stres je původcem zdravotních komplikací, jako jsou migrény, trávicí obtíže, alergie, kožní onemocnění. Zároveň dává příznivý prostor pro rozvinutí organických poruch typu vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cholesterolu nebo dokonce infarktu myokardu. Vězte, že fyzická i duševní rovnováha spolu se spontánním přístupem k milování zvýší úspěšnost početí. Není nic horšího než povinnost. Výhled, že se v určitou dobu sejdete v ložnici a začnete oficiálně pracovat na miminku, na náladě nepřidá a sexuální apetit nepodpoří. Kdo by si myslel, že čím častější styk tím větší šance, tak je na omylu, neboť častější sex snižuje počet spermií. Ideální frekvence je 2x až 3x týdně.

Nezapomínejte na kyselinu listovou

V době přípravy na miminko a „snažení“ myslete také na složení jídelníčku. Rozhodně by v něm neměla chybět kyselina listová (resp. folát), která byla poprvé izolována z listového špenátu, odkud pramení její název. V době snažení (3 měsíce před) byste měla zvýšit denní příjem kyseliny listové na 0,4-0,6 mg. Její nedostatek totiž může způsobit, že se opakovaně těšíte marně a měsíc co měsíc je pár zklamaný. Když se podaří dítě počít, tím to teprve začíná. Jelikož v prvním trimestru nastávající maminky potřebují kyselinu listovou ještě více, a to až 0,8 mg denně. Proč to? Tento ve vodě rozpustný vitamin skupiny B je nezbytný pro krvetvorbu, růst a dělení buněk a je nepostradatelný pro správný vývoj plodu. Svůj význam má i pro syntézu nukleových kyselin, které tvoří základ pro DNA a RNA. Pokud jí „těhulky“ mají dlouhodobě málo, zvyšuje se riziko spontánního potratu, patologie placenty nebo v nejhorším scénáři může dojít k těžkým vývojovým vadám centrálního nervového systému dítěte.

Přitom stačí tak málo a bát se nemusíte. Kyselinu listovou najdete v listové zelenině, jako je špenát, chřest, brokolice nebo růžičková kapusta. Dalšími zdroji jsou například vejce, vlašské ořechy, kvasnice, fazole či čočka. Ovšem tepelná úprava potravin výrazně snižuje její podíl, ničí až 90% kyseliny listové. Pokud chcete mít jistotu, nebo nejste zrovna příznivcem zeleného na talíři, či Vám nevolnosti nedovolují dodržovat stravovací předsevzetí, využijte doplňků stravy. Díky přípravku Femibion 1, který obsahuje kyselinu listovou doplněnou Metafolinem, budete mít větší jistotu, že denní příjem tohoto nezbytně důležitého vitaminu budete mít zajištěný. Navíc právě Metafolin zajistí, že vaše tělo dokáže kyselinu listovou plně využít. Některé ženy totiž nedokážou kyselinu listovou přeměnit na aktivní, pro tělo využitelné formy, a trpí jejím permanentním nedostatkem, přestože příjem v potravě se jeví jako dostatečný. Důvodem je však genetická porucha (tzv. MTHFR mutace), tedy něco, co není v lidských silách ovlivnit. Ale užíváním Metafolinu se mohou zmírnit důsledky této poruchy. Díky Metafolinu se též v krvi mnohem rychleji nastaví tzv. „bezpečná hladina folátů“ pro početí. Více o Metafolinu.

Doporučujeme: Listovka s Metafolinem

Plánujete těhotenství? Pak byste měly svému organismu dopřát vhodnou kombinaci vitaminů a látek, které připraví tělo na radostné očekávání a zároveň podpoří vývoj děťátka během prvního trimestru.
Doplněk stravy Femibion 1 je harmonickou kombinací vitaminů, jódu, kyseliny listové a Metafolinu.

K nákupu těhotenských a ovulačních testů na Lékárna.cz nyní získáte minibalení Femibion 1 na jeden týden na vyzkoušení zdarma.

 femibion

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 51 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • n.lo14@seznam.cz (Afty – léčba) 20. srpna 2019, 10:15:21

    Dobrý den, mohu se zeptat, jak se daný gel s aloe vera na afty jmenuje a kde ho sháníte,… Diskutovat

  • Libor (vypadává ní vlasů) 20. srpna 2019, 10:16:45

    U mě zabral gel provexin, vtírám si ho do vlasů 2x denně a vlasy mi přestaly padat.  Diskutovat

  • Zpětná reakce (vyhřezlá plotýnka) 20. srpna 2019, 12:54:28

    Velmi kvalifikovaná odpověď od pana s jménem: Pič,vážím si ji. Opravdu, jste kapacita.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.