Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Plísňová onemocnění nehtů, kůže, sliznic a vlasů

(doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc. | přečteno: 335403x )

Mykózy jsou nakažlivé (infekční) nemoci, přenosné na různé hostitele. Začínají průnikem podhoubí (mycelia) do rohovinové vrstvy různých tkání.

shutterstock.com

Jaké jsou příznaky?

Mykózy kůže a sliznic mají pestrý vzhled. Často napodobují jiné kožní nemoci tak věrně, že je někteří pro tuto schopnost nazývají „opicemi“ nemocí. První příznaky mykóz jsou nenápadné a snadno uniknou pozornosti. Olupování je zprvu velmi diskrétní. Zánět, vznikne-li vůbec, objeví se až později. K varovným příznakům patří spíše svědění, které ovšem signalizuje i jiná kožní onemocnění. Na plísňovou infekci pomýšlíme vždy, když se na ní začínají manifestovat svědivé, mapovité či girlandovité plošky, které se na periferii olupují se subjektivním pocitem hojení v centru.

Mezi nejčastější mykotická onemocnění nemocnění kůže patří postižení meziprstí na noze. Meziprstní plísně v evropské oblasti postihují až 50% mladistvých. První příznaky začínají mezi 4 a 5 prstem nohou. Kromě bělavých šupinek rohoviny tu spatříme i drobné trhlinky. Postižená místa celkem „příjemně svědí“. Svádějí k vytírání froté ručníky, jimiž se posléze přenáší infekce na odlehlejší tělesné partie do rozkroku a podpaží. Lokalizace v meziprstí jsou epidemiologicky nejzávažnější. Představují nevyčerpatelný zdroj podhoubím prorostlých šupin kůže, kvasinek a bakterií. Onemocnění signalizuje také „mrtvolný“ puch, který nutí zejména ženy, aby s tímto problémem něco činili.

Často se také objevuje postižení plosek, tzv. „atletická noha", podle sportovců, kteří jsou často postiženi při dlouhodobém pobytu v zapařené sportovní obuvi. Stejně tak mohou být postiženy ruce s obrazem drobného šupení na dlaních a někdy tvorbou drobných puchýřků i kůže těla, kde plíseň tvoří různě velká, ostře ohraničená ložiska.

Mykózy kůže způsobené kvasinkami se objevují především v místech vlhké zapářky (třísla, podpaží, pod prsy , kožní záhyby) a v koutcích úst.

Mykóz ochlupených partií ( vlasů, vousů) utěšeně přibývají. Infekce z koček psů a drobných hlodavců způsobují rodinné endemie, pocházející od jediného domácího zvířete. Infekce plísněmi ze zvířat postihují hlavně děti.

Plísně nehtů (onychomykózy) nohou i rukou často následují postižení meziprstí. Z meziprstních prostor to bývá k nehtu palce jen krůček. Ostatní nehty podlehnou plísním s malým časovým zpožděním. Škrábání svědivých míst podporuje infekci nehtů na horních končetinách.

Plesnivějící nehet na sebe upozorňuje změnou barvy, ztluštěním s pozdější podobou ulomeného rákosu na volném konci. Plísně nehtů věrně napodobuje izolovaná lupénka nehtů byť na jediné nehtové ploténce. Onychomykózy nutno odlišit při dermatózách postihujících celé tělo, toxickém působení některých látek, manipulaci s tukovými rozpouštědly , kyselinami a louhy, u ekzémů a mnoha jiných kožních chorob.

Mezi běžná povrchová mykotická onemocnění kůže patří pityriáza- Pityriasis versicolor, způsobená „tukomilnou“ kvasinkou rodu Malassezia (podobně u lupů ). Projevuje se různě velikými skvrnami na kůži, jakoby postříkané bílou kávou s otrubovitým olupováním na povrchu v typické lokalizaci na hrudníku a na zádech.

Slizniční mykózy (kandidózy) charakterizuje zarudnutí sliznic s tvorbou trhlin. Prvotní ložisko někdy obklopují satelitní projevy s límečkem šupinek.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
zdeno
6x

Dobry den! Zacala sa mi zlupavat koza z vankusikov na prstoch na oboch rukach, obe naraz, ziadne ine priznaky. Mozete mi poradit ci to suvysi s pliesnovym onemocnenim? Na linke http://j anoska.org/1.jpg je odfotena moja ruka. Dakujem.

zdeno
1x

http://janoska.org/1.jpg

Iva
2x

Olupování kůže na rukou vypadá na nějakou formu spály a ne na plíseň


Celkový počet příspěvků v diskusi: 28. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Svědění

Jedná se o nepříjemný kožní pocit, vznikající na základě zevních či vnitřních faktorů. Při hledání příčiny je třeba nejdříve konzultovat odborného kožního lékaře, včetně laboratorních vyšetření, pak eventuálně další odborníky.

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce