Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Plísňová onemocnění nehtů, kůže, sliznic a vlasů

(doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc. | přečteno: 330085x )

Mykózy jsou nakažlivé (infekční) nemoci, přenosné na různé hostitele. Začínají průnikem podhoubí (mycelia) do rohovinové vrstvy různých tkání.

shutterstock.com

U lékaře

Ne každý chorobný projev na kůži, který se olupuje či svědí, lze považovat za mykózu. Proto je přece jen výhodné k objasnění skutečné diagnózy navštívit kožního lékaře. Nález na kůži nemusí být jednoznačný a kožní lékař podrobí mikroskopickému i kultivačnímu vyšetření kožní šupiny, vlasy či nehty. Odběr supin je spíše příjemný než bolestivý. Vyžaduje však před odběrem 14 denní léčebnou abstinenci. K vůli falešně negativním výsledkům nesmí nemocní používat žádná místní ani celková protiplísňová léčiva.

Výsledky mykologického vyšetření jsou k dispozici za 3 až 4 týdny. Pozitivním výsledek se správně určeným původcem je zásadním předpokladem léčby a stačí k nasazení celkové nebo místní terapie. Veledůležitým předpokladem úspěchu je však spolupráce s lékařem, s přesným dodržováním doporučených postupů!

U povrchních mykóz stačí k vyléčení afekcí malého rozsahu antimykotikum v masti, roztoku či krému (ciclopirox nebo alylamin).

Celkovou léčbu tabletami doporučují lékař až při nedostatečném efektu místní terapie (terbinafin, itrakonazol, flukonazol), u mykóz rozsáhlých kožních partií a při hlubokých formách dermatomykóz.

Tvrdým oříškem jsou některé plísňové choroby nehtů nohou (onychomykózy), které vzdorují dokonaleji vybrané terapii. Samostatná místní léčba většinou nestačí. Bývá efektní jen u začínajících projevů nevelkého rozsahu. Nová léčiva vzbuzují vždy u lékařů i nemocných nové naděje. Pozdější zkušenosti ukazují, že praktické výsledky jsou vždy poněkud méně markantní, než původní entuziazmus prezentovaný sdělovacími prostředky.

Ukázalo se, že ani nejmodernějším antimykotikům, lhostejno zda s fungicidním či fungistatickým efektem, se 100% mykologické vyléčení nedaří. Praktické zkušenosti ukazují, že u 20% - 30% onychomykóz (hlavně u osob starších 60 let) vyléčení selhává. V nehtových ploténkách starších osob tvrdošíjně přežívá Trichophyton rubrum, vzácněji Trichophyton mentagrophytes. Není-li jiného východiska doporučuje se zcela výjimečně opět kombinovat místní i celkovou léčbu s chirurgickým sejmutím nehtů.

Nověji zaváděné antimykotické laky mají jen omezenou léčebnou účinnost. Hodí se spíše k prevenci. Jen někdy jsou úspěšné u začínajících onemocnění, např. mladých sportovců, vojáků atd.

Mnozí dermatologové vlivem těchto skutečností propadli skepsi neboť uvěřili, že Stvořitel záměrně vybral mikromycety a jimi vyvolané mykózy co trvalý trest za dědičný hřích spáchaný v ráji. Tyto skutečnosti ovšem nijak nesnižují základní význam nových nemocných ani příslušných preventivních opatření.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
zdeno
5x

Dobry den! Zacala sa mi zlupavat koza z vankusikov na prstoch na oboch rukach, obe naraz, ziadne ine priznaky. Mozete mi poradit ci to suvysi s pliesnovym onemocnenim? Na linke http://j anoska.org/1.jpg je odfotena moja ruka. Dakujem.

zdeno
1x

http://janoska.org/1.jpg

Iva
2x

Olupování kůže na rukou vypadá na nějakou formu spály a ne na plíseň


Celkový počet příspěvků v diskusi: 28. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 196 lidí

Mohlo by vás zajímat

Lupy - nemoc či kosmetický problém?

Pod pojmem lupy rozumíme drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu.

Rosacea (růžovka)

Projevuje se zpočátku prchavým, později trvalým zčervenáním s rozšířenými žilkami, dále pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně nosu ...

Svědění

Jedná se o nepříjemný kožní pocit, vznikající na základě zevních či vnitřních faktorů. Při hledání příčiny je třeba nejdříve konzultovat odborného kožního lékaře, včetně laboratorních vyšetření, pak eventuálně další odborníky.

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce