Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Plísňová onemocnění nehtů, kůže, sliznic a vlasů

(doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc. | přečteno: 335428x )

Mykózy jsou nakažlivé (infekční) nemoci, přenosné na různé hostitele. Začínají průnikem podhoubí (mycelia) do rohovinové vrstvy různých tkání.

shutterstock.com

U lékaře

Ne každý chorobný projev na kůži, který se olupuje či svědí, lze považovat za mykózu. Proto je přece jen výhodné k objasnění skutečné diagnózy navštívit kožního lékaře. Nález na kůži nemusí být jednoznačný a kožní lékař podrobí mikroskopickému i kultivačnímu vyšetření kožní šupiny, vlasy či nehty. Odběr supin je spíše příjemný než bolestivý. Vyžaduje však před odběrem 14 denní léčebnou abstinenci. K vůli falešně negativním výsledkům nesmí nemocní používat žádná místní ani celková protiplísňová léčiva.

Výsledky mykologického vyšetření jsou k dispozici za 3 až 4 týdny. Pozitivním výsledek se správně určeným původcem je zásadním předpokladem léčby a stačí k nasazení celkové nebo místní terapie. Veledůležitým předpokladem úspěchu je však spolupráce s lékařem, s přesným dodržováním doporučených postupů!

U povrchních mykóz stačí k vyléčení afekcí malého rozsahu antimykotikum v masti, roztoku či krému (ciclopirox nebo alylamin).

Celkovou léčbu tabletami doporučují lékař až při nedostatečném efektu místní terapie (terbinafin, itrakonazol, flukonazol), u mykóz rozsáhlých kožních partií a při hlubokých formách dermatomykóz.

Tvrdým oříškem jsou některé plísňové choroby nehtů nohou (onychomykózy), které vzdorují dokonaleji vybrané terapii. Samostatná místní léčba většinou nestačí. Bývá efektní jen u začínajících projevů nevelkého rozsahu. Nová léčiva vzbuzují vždy u lékařů i nemocných nové naděje. Pozdější zkušenosti ukazují, že praktické výsledky jsou vždy poněkud méně markantní, než původní entuziazmus prezentovaný sdělovacími prostředky.

Ukázalo se, že ani nejmodernějším antimykotikům, lhostejno zda s fungicidním či fungistatickým efektem, se 100% mykologické vyléčení nedaří. Praktické zkušenosti ukazují, že u 20% - 30% onychomykóz (hlavně u osob starších 60 let) vyléčení selhává. V nehtových ploténkách starších osob tvrdošíjně přežívá Trichophyton rubrum, vzácněji Trichophyton mentagrophytes. Není-li jiného východiska doporučuje se zcela výjimečně opět kombinovat místní i celkovou léčbu s chirurgickým sejmutím nehtů.

Nověji zaváděné antimykotické laky mají jen omezenou léčebnou účinnost. Hodí se spíše k prevenci. Jen někdy jsou úspěšné u začínajících onemocnění, např. mladých sportovců, vojáků atd.

Mnozí dermatologové vlivem těchto skutečností propadli skepsi neboť uvěřili, že Stvořitel záměrně vybral mikromycety a jimi vyvolané mykózy co trvalý trest za dědičný hřích spáchaný v ráji. Tyto skutečnosti ovšem nijak nesnižují základní význam nových nemocných ani příslušných preventivních opatření.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
zdeno
6x

Dobry den! Zacala sa mi zlupavat koza z vankusikov na prstoch na oboch rukach, obe naraz, ziadne ine priznaky. Mozete mi poradit ci to suvysi s pliesnovym onemocnenim? Na linke http://j anoska.org/1.jpg je odfotena moja ruka. Dakujem.

zdeno
1x

http://janoska.org/1.jpg

Iva
2x

Olupování kůže na rukou vypadá na nějakou formu spály a ne na plíseň


Celkový počet příspěvků v diskusi: 28. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Rosacea (růžovka)

Projevuje se zpočátku prchavým, později trvalým zčervenáním s rozšířenými žilkami, dále pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně nosu ...

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce