Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Plísňová onemocnění nehtů, kůže, sliznic a vlasů

(doc. MUDr. Jaromír Kejda CSc. | přečteno: 335079x )

Mykózy jsou nakažlivé (infekční) nemoci, přenosné na různé hostitele. Začínají průnikem podhoubí (mycelia) do rohovinové vrstvy různých tkání.

shutterstock.com

Jaká je příčina mykóz

Říše hub je početná. Zahrnuje nejen houby lesní, nýbrž i drobnohledné plísně a kvasinky (mikromycety). Naštěstí jen menšina z nich se chová vůči nám a zvířatům nepřátelsky. Některé produkují jedy, jiné zabíjejí plazy, ptáky i hmyz. Další napadají kůži, na které malují co vandalové svá patologická graffiti, vlasy, nehty, sliznice a stále častěji i vnitřní orgány nebo vyvolávají alergie. Odhaduje se, z celkového počtu 250 000 druhů se jen 100 druhů chová vysloveně nepřátelsky a škodí člověku.

Plísně a kvasinky jsou všude. Jejich podhoubí (mycelium) postrádá na rozdíl od jiných rostlin zelené barvivo - chlorofyl. Daří se jim docela dobře tam kde je vlhko, teplo a tma. V průběhu milionů let se dokonale naučily využívat ve svůj prospěch nejrůznější podklady, včetně lidské a zvířecí rohoviny. Tak se dostávají do konfliktů s pokožkou a zdravím člověka.

Mykózy jsou nakažlivé (infekční) nemoci, přenosné na různé hostitele. Začínají průnikem podhoubí (mycelia) do rohovinové vrstvy různých tkání. Inkubační doba může být různě dlouhá. U plosek a meziprstí nohou zasažených plísní se pohybuje od 30 do 90 dnů.

Plísně napadající kůži, vlasy a nehty nazýváme dermatofyty. Patří do rodu Trichophyton, Epidermophyton, Mikrosporum a Malassezia. Kvasinky obvykle radíme do rodu Candida. Jsou to nenáročné organismy, které za vhodných podmínek klidně přežívají v pohotovosti 6 až 9 měsíců.

Kvasinky sice nepatří k běžné střevní flóře, jsou však s to přežívat v zažívacím traktu po určitou dobu. Jakmile přestoupí např. vlivem úplavice cukrové neboli diabetu jejich počet ve stolici či moči 1000 zárodků v 1 ml, mohou se stát příčinou systémových kandidóz, které postihnou většinu vnitřních orgánů.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
zdeno
6x

Dobry den! Zacala sa mi zlupavat koza z vankusikov na prstoch na oboch rukach, obe naraz, ziadne ine priznaky. Mozete mi poradit ci to suvysi s pliesnovym onemocnenim? Na linke http://j anoska.org/1.jpg je odfotena moja ruka. Dakujem.

zdeno
1x

http://janoska.org/1.jpg

Iva
2x

Olupování kůže na rukou vypadá na nějakou formu spály a ne na plíseň


Celkový počet příspěvků v diskusi: 28. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Rosacea (růžovka)

Projevuje se zpočátku prchavým, později trvalým zčervenáním s rozšířenými žilkami, dále pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně nosu ...

Svědění

Jedná se o nepříjemný kožní pocit, vznikající na základě zevních či vnitřních faktorů. Při hledání příčiny je třeba nejdříve konzultovat odborného kožního lékaře, včetně laboratorních vyšetření, pak eventuálně další odborníky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce