Inzerce

Poruchy krevních destiček

4. května 2007, MUDr. Pavel Mokrý   |   přečteno: 47443x

Krevní destičky (trombocyty) jsou velmi zvláštním druhem krevních buněk - stejně jako zralé červené krvinky nemají buněčné jádro, navíc se vlastně jedná oodštěpky speciálních zárodečných buněk...

foto: shutterstock.com

Krevní destičky (trombocyty) jsou velmi zvláštním druhem krevních buněk - stejně jako zralé červené krvinky nemají buněčné jádro, navíc se vlastně jedná o odštěpky speciálních zárodečných buněk, megakaryocytů, sídlících v kostní dřeni.

Trombocyty mají neobyčejně bohatou výbavu specializovanými bílkovinami (enzymy a glykoproteiny) a hrají zcela zásadní úlohu ve srážení krve (koagulaci). Jsou schopny tří základních aktivit, nezbytných pro tvorbu koagula (krevní sraženiny):

 1. přilnou (adherují) na poraněnou stěnu cévy,
 2. aktivují se a
 3. navzájem se pospojují (agregují).

Tím vznikne primární zátka a proces krevního srážení pokračuje aktivací kaskády koagulačních faktorů, vedoucí ke tvorbě stabilní fibrinové sraženiny.

Poruchy funkce krevních destiček vznikají při jejich nedostatku (trombocytopenie), při jejich nesprávné tvorbě (trombocytopatie) nebo při kombinaci obojího.

A. Odchylky počtu krevních destiček:

Trombocytopenie vzniká buď nedostatečnou tvorbou destiček v kostní dřeni, nebo jejich zvýšeným zánikem. K aktuálnímu nedostatku krevních destiček může také dojít v důsledku jejich velké spotřeby při generalizovaném srážení v drobných cévách (diseminovaná intravaskulární koagulopatie, DIC), což je obávaná komplikace akutních stavů, zvláště sepsí (otravy krve), těžkých alergických reakcí, gynekologických či porodnických operací nebo těžkých úrazů.

Projevem nedostatku trombocytů jsou krvácivé stavy - snadná tvorba modřin, krvácení z nosu (epistaxe), krev v moči, silné gynekologické krvácení. Pokud jsou krevní destičky normální, je ke vzniku krvácení zapotřebí pokles jejich počtu na zlomek normálního stavu (méně než 10 %). Léčení je podle příčiny, v urgentních situacích je možno podat koncentrované destičky v transfuzi.

Primární trombocytémie je onemocnění se zvýšenou tvorbou krevních destiček v důsledku zmnožení megakaryocytů. Destiček bývá až 10x více, než je norma. Pokud se onemocnění projevuje, pak tvorbou krevních sraženin uvnitř cév (trombóza), protože však destičky nejsou funkčně bezchybné, může se docházet i ke zvýšení krvácivosti. Onemocnění patří do širšího okruhu tzv. myeloproliferací a léčí se cytostatiky, interferonem u, aferézou destiček (odstraňováním z krve mimo oběh nemocného), většinou se podávají látky omezující agregaci destiček (např. kyselina acetylosalicylová).

B. Odchylky funkce destiček (trombocytopatie)

Patří sem celá řada vrozených i získaných odchylek, kdy jsou postiženy jednotlivé funkce destiček - schopnost aherovat, aktivovat se a agregovat. Provázejí poruchy tvorby jiných krvinek (myelodysplastický syndrom), ale také některá ledvinová či jaterní onemocnění. Schopnost některých léků porušit funkci trombocytů je využíváno v léčbě stavů se sklonem k nadměrné tvorbě krevních sraženin - jde především o kyselinu acetylosalicylovou (zvl. preparát Anopyrin), podobné účinky mají i protizánětlivé léky, používané v revmatologii.

autor: MUDr. Pavel Mokrý

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Baruš

dobry den prosím vas mela bych dotaz či prosbu,,,mohu prosím užívat hormonalní antikoncepci či náplat Evru,,,,,,nebo prosím jakou antikoncepční metodu by jste mi doporučil? mam zvyšené krevní destičky a na jatrech tukové ůtvary ,, na hematologii mě chteji preventivně nasadit léky Stacyl100mg,,,dekuji budu se tešit na odpoved Nováková B. (je mi 36 let)

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. září 2017, 12:54:33

Radka

Dobrý den chtěla bych se zeptat jakou léčbu nasadit při nízkém počtu trombocytu. Jsem 2 měsíce po porodu. Během těhotenství jsem měla nízko i teď. Mám 130. Doporučila mi gynekolozka navštívit nemocnici hematologiicke oddělení. Děkuji za odpověď (42 let)

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. ledna 2019, 13:30:09


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 23 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Petr st. (Rivotril) 17. srpna 2019, 11:43:10

  Ahojte kamaradi, uz mesic jsem na tom dost spatne. Totalni vycerpani z nevyspani. Jsem v polovine… Diskutovat

 • Michal (Rivotril) 17. srpna 2019, 19:38:43

  Peťo ahoj! To mě moc mrzí, ze máš takový zdravotní propad....doufám, ze se zase odrazís… Diskutovat

 • Marketa (Urologický problém?) 17. srpna 2019, 21:33:15

  Tohle si pores v lekarne, oni ti i dost poradi, me takto ve vsem radi v lekarne drmax.cz, takze i s… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.