Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Poruchy nervů při diabetu

(prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc. | přečteno: 11090x )

Mezi chronické komplikace diabetu patří vedle onemocnění ledvin a očí postižení nervů. Tyto komplikace se někdy označují také jako pozdní, protože většinou se objevují až po určité době trvání cukrovky. Souvisí to s tím, že vedle určitých genetických vlivů má na vznik těchto komplikací nesporný vliv chronická hyperglykémie, takže čím déle trvá nedostatečná kompenzace diabetu tím je riziko těchto komplikací větší.

Mezi chronické komplikace diabetu patří vedle onemocnění ledvin a očí postižení nervů. Tyto komplikace se někdy označují také jako pozdní, protože většinou se objevují až po určité době trvání cukrovky. Souvisí to s tím, že vedle určitých genetických vlivů má na vznik těchto komplikací nesporný vliv chronická hyperglykémie, takže čím déle trvá nedostatečná kompenzace diabetu tím je riziko těchto komplikací větší. Odhaduje se, že při trvání cukrovky 25 roků je výskyt této diabetické polyneuropatie asi 50 %, ale méně nápadné projevy choroby se vyskytují většinou dříve a častěji.

Kterýkoliv nerv v těle může být při diabetu postižen, takže příznaky mohou být velmi pestré.Ve velké většině případů však jde o onemocnění nervů nohou a rukou, tedy nervů periferních, proto se také užívá termínu periferní neuropatie. Nejnápadnější změnou je porucha citlivosti nohou, většinou v rozsahu, kam dosahují ponožky. Pacient přestává rozpoznávat teplo a chlad – ovšem má-li pocit, že ho stále zebou nohy, jde o postižení cév a nikoliv nervů, o tomto rozdílu je třeba vědět – nepozná, že ho tlačí boty nebo, že bosou nohou šlape na ostré předměty. Důsledkem jsou jednak drobná poranění, jednak otlaky typu kuřího oka. Této formě neuropatie se říká senzorická a do jejího klinického obrazu patří mravenčení, brnění, pálení nohou v klidu, hlavně v noci. Jsou-li postiženy i autonomní nervy nohou a bývá to často, přestávají se nohy potit a trvale suché nohy mohou být rizikem pro různé kožní neduhy. Všechny popsané příznaky jsou dost charakteristické a mohou vést ke správné diagnóze, takže není ani nutné neurologické vyšetření. To má své uplatnění hlavně k odlišení jiných neurologických onemocnění, které nemají souvislost s diabetem. Je celá řada jednoduchých testů, kterými se dá poznat porucha citlivosti pokožky na podráždění jehlou, drátkem či vnímavosti na zkumavku s teplou a studenou vodou. Můžete požádat i praktického lékaře, aby vás tímto způsobem vyšetřil. Smyslem těchto vyšetření je striktní upozornění na nutnost dokonalé kompenzace diabetu, neboť žádné jiné zázračné léky nepomohou. Stejně důležitá je důsledná prevence vzniku diabetické nohy patřičnou hygienou a péčí o vhodnou obuv. Méně častou formou je asymetrická motorická neuropatie, která postihuje jednostranně většinou stehenní svalstvo a projevuje se bolestí a později úbytkem svalové hmoty.

Bohužel specifická léčba diabetické neuropatie neexistuje. Léčí se proto podle příznaků, aby se ulevilo bolesti, mravenčení či jiným příznakům.Praxe ukázala, že pomáhá převedení na inzulin i v případech, kde by to jinak nebylo nutné.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce