Inzerce

Poruchy nervů při diabetu

aktualizováno 31. března 2007, prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc.   |   přečteno: 9042x

Mezi chronické komplikace diabetu patří vedle onemocnění ledvin a očí postižení nervů. Tyto komplikace se někdy označují také jako pozdní, protože většinou se objevují až po určité době trvání cukrovky. Souvisí to s tím, že vedle určitých genetických vlivů má na vznik těchto komplikací nesporný vliv chronická hyperglykémie, takže čím déle trvá nedostatečná kompenzace diabetu tím je riziko těchto komplikací větší.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Mezi chronické komplikace diabetu patří vedle onemocnění ledvin a očí postižení nervů. Tyto komplikace se někdy označují také jako pozdní, protože většinou se objevují až po určité době trvání cukrovky. Souvisí to s tím, že vedle určitých genetických vlivů má na vznik těchto komplikací nesporný vliv chronická hyperglykémie, takže čím déle trvá nedostatečná kompenzace diabetu tím je riziko těchto komplikací větší. Odhaduje se, že při trvání cukrovky 25 roků je výskyt této diabetické polyneuropatie asi 50 %, ale méně nápadné projevy choroby se vyskytují většinou dříve a častěji.

Kterýkoliv nerv v těle může být při diabetu postižen, takže příznaky mohou být velmi pestré.Ve velké většině případů však jde o onemocnění nervů nohou a rukou, tedy nervů periferních, proto se také užívá termínu periferní neuropatie. Nejnápadnější změnou je porucha citlivosti nohou, většinou v rozsahu, kam dosahují ponožky. Pacient přestává rozpoznávat teplo a chlad – ovšem má-li pocit, že ho stále zebou nohy, jde o postižení cév a nikoliv nervů, o tomto rozdílu je třeba vědět – nepozná, že ho tlačí boty nebo, že bosou nohou šlape na ostré předměty. Důsledkem jsou jednak drobná poranění, jednak otlaky typu kuřího oka. Této formě neuropatie se říká senzorická a do jejího klinického obrazu patří mravenčení, brnění, pálení nohou v klidu, hlavně v noci. Jsou-li postiženy i autonomní nervy nohou a bývá to často, přestávají se nohy potit a trvale suché nohy mohou být rizikem pro různé kožní neduhy. Všechny popsané příznaky jsou dost charakteristické a mohou vést ke správné diagnóze, takže není ani nutné neurologické vyšetření. To má své uplatnění hlavně k odlišení jiných neurologických onemocnění, které nemají souvislost s diabetem. Je celá řada jednoduchých testů, kterými se dá poznat porucha citlivosti pokožky na podráždění jehlou, drátkem či vnímavosti na zkumavku s teplou a studenou vodou. Můžete požádat i praktického lékaře, aby vás tímto způsobem vyšetřil. Smyslem těchto vyšetření je striktní upozornění na nutnost dokonalé kompenzace diabetu, neboť žádné jiné zázračné léky nepomohou. Stejně důležitá je důsledná prevence vzniku diabetické nohy patřičnou hygienou a péčí o vhodnou obuv. Méně častou formou je asymetrická motorická neuropatie, která postihuje jednostranně většinou stehenní svalstvo a projevuje se bolestí a později úbytkem svalové hmoty.

Bohužel specifická léčba diabetické neuropatie neexistuje. Léčí se proto podle příznaků, aby se ulevilo bolesti, mravenčení či jiným příznakům.Praxe ukázala, že pomáhá převedení na inzulin i v případech, kde by to jinak nebylo nutné.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.

autor: prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc.

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 17 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • anonym (Operace hemoroidů) 15. srpna 2019, 16:18:49

    Je to tady napsáno, že potíže tvoří složitá bakterie, je potřeba ji likvidovat, užívat… Diskutovat

  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.