Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Pozor na alkohol

( | přečteno: 12698x )

Při hubnutí nezapomeňte, že alkohol mnohdy obsahuje víc kalorií, než kdejaká sladkost.

Zatímco se často užíráme výčitkami, že jsme zase neodolali a spořádali navíc o jeden řízek, alkoholu o svátcích holdujeme bez obav, že přibereme na váze. Jenže právě alkohol mnohdy obsahuje víc kalorií, než kdejaká vánoční pochoutka. K oslavám všeho druhu neodmyslitelně patří také dobré jídlo a pití. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že vedle pochoutek může za přibývající kila stejnou, a mnohdy i větší měrou zkonzumovaný alkohol.

Hubnutí-Alkohol

Alkohol obsahuje hodně kalorií a je proto dobré s ním nakládat opatrně. Zatímco 100 gramů bílkovin či sacharidů obsahuje průměrně 1 700 kilojoulů, alkohol má ve stejném množství zhruba 2 900 kilojoulů, tedy téměř dvakrát tolik. Největší alorickou „bombou“ jsou tvrdé destiláty a likéry jako je becherovka, griotka či symbol Vánoc - vaječný koňak. Alkoholu je v něm sice poskrovnu, ale obsahuje další přísady, které redukčnímu režimu nesvědčí. A tak vedle lihu tělu dodáme i nemalé množství cholesterolu z vaječných žloutků, tuku a cukru ze slazeného mléka. Jedna deci vaječného koňaku má v sobě víc kalorií než deset deka vepřového masa.

Většina lidí si oslavu bez alkoholu nedokáže představit. Pro osoby snažící se udržet si svoji váhu, kteří se alkoholu nechtějí vzdát zcela, lze doporučit přejít na nápoje s nižším obsahem alkoholu jako je střik z bílého vína a tvrdý alkohol vynechat úplně. Lékaři potvrdili, že červené víno dokonce obsahuje antioxidanty napomáhající prevenci před srdečně-cévními chorobami a chrání před volnými radikály. Obecně však platí, že víno ve větší míře stimuluje chuť k jídlu a nabourává vůli při dodržování dietních pravidel.

K dietnějším alkoholickým nápojům patří i pivo. Pozor by si ale měli dát ti, kteří už s nadváhou bojují. Pivo totiž díky svému složení a vysokému obsahu cukru podporuje ukládání tuků, zejména v oblasti břicha.

Lidé, kteří hubnou, by měli denně přijmout maximálně 5 000 kilojoulů; ti, kdo chtějí váhu udržet, si mohou dovolit 7 až 9 tisíc kilojoulů denně.

K nabrání jednoho nechtěného kilogramu tuku stačí sníst 30 tisíc kilojoulů navíc.

Kolik energie přijmeme v alkoholických nápojích:

Nápoj (1 dcl)
Energie v kJ
pivo 10°
130 kJ
pivo 12°
140 kJ
bílé víno
54-210 kJ
červené víno
67-280 kJ
šumivé víno
80-340 kJ
destiláty
1 000 kJ
Pro ty, kteří se lépe orientují v kaloriích než kilojoulech: v 1 kcal = 4,2 kJ; 1 kJ = 0,24 kca.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Cirhóza jater

Nejčastější příčinou cirhózy u nás je alkoholismus a dále chronický zánět jater v důsledku infekce virem hepatitidy B nebo C.

Otrava alkoholem

Zatímco dříve zahrnovala otrava alkoholem obecně otravu etylalkoholem nebo otravu metylalkoholem, v dnešní době je otrava metylalkoholem pouze sporadická...

Cirhóza jater

Cirhóza jater je častá nemoc, která nepostihuje pouze alkoholiky, ale i abstinenty a děti. Pokud je cirhóza včas léčena, můžeme předejít řadě závažných, život ohrožujících komplikací.

Alkohol

Alkohol je látka, na kterou vzniká závislost nejčastěji. Postihuje až 5% dospělé populace vyspělého světa.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce