Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Předčasná menopauza

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 19919x )

Termínem předčasná menopauza se označuje stav, kdy se zastaví produkce ženských pohlavních hormonů před čtyřicátým rokem věku ženy. Tento jev prakticky znamená, že se ženě před čtyřicítkou zastaví menstruace (tzv. amenorea), a dále se u ní projevují příznaky, které jsou spojené s nedostatkem estrogenu a hodnoty hormonů jsou totožné s menopauzou.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Menopauza je přirozený proces, který zasahuje do života žen mezi 45. až 55. rokem. Dochází k ní v době, kdy začíná postupně vyhasínat aktivita vaječníků, což provázejí výrazné hormonální změny. Statistiky uvádějí, že zasáhne každou dvacátou ženu v populaci. Postihuje i ženy ve velmi mladém věku, kolem dvaceti let. Některé ženy mají menopauzu dříve, jiné později.

Pokud se menopauza objeví před čtyřicátým rokem života ženy, mluví se o předčasné menopauze nebo také o předčasném ovariálním selhání. Předčasná menopauza může postihnout i ženy ve velmi mladém věku, kolem dvaceti či třiceti let. V těchto případech má neočekávaný příchod menopauzy zpravidla na svědomí nezdravý životní styl a velmi nízká tělesná váha, protože nedostatek tukové tkáně tvorbu estrogenu nepodporuje. Není divu, že se velmi často objevuje ve světě top modelingu, ale i u vrcholových sportovkyň.

Příčiny předčasné menopauzy

Příčinu předčasné menopauzy se ne vždy podaří určit. Existují však určité situace, které mohou její nástup spustit. Může jít o:

 • dědičné onemocnění,
 • genetické predispozice (menopauza obvykle nastává u ženy v podobném věku jako u její matky),
 • autoimunitní onemocnění (tvorba protilátek proti vlastním vaječníkům),
 • poškození vaječníků infekcí (např. tuberkulóza, příušnice),
 • chemoterapie, radioterapie,
 • chirurgické odstranění vaječníků.

Předčasná menopauza ovšem může nastat i následkem špatné výživy a velmi nízké tělesné hmotnosti nebo stresu.

Příznaky předčasné menopauzy

Příznaky předčasné menopauzy jsou obvykle stejné, které prožívá žena při přirozené menopauze, jsou známkou toho, že vaječníky produkují méně estrogenu. Obvykle zahrnují následující:

 • Nepravidelný menstruační cyklus nebo vynechávání menstruace - menstruace bývá silnější a častější, menstruační cyklus se zkracuje nebo naopak je menstruace slabší a méně časté, cykly se prodlužují a chybí ovulace
 • Návaly horka(náhlý pocit horka, který se šíří horní částí těla) - mohou trvat pár sekund až několik minut, mohou být doprovázené bušením srdce a brněním prstů
 • Vaginální suchost - vlivem snížené hladiny estrogenu dochází ke ztenčení tkání a k menší pružnosti, které se projevuje svěděním pochvy, přirozená poševní flóra zmizí a mění se i kyselost prostředí.
 • Noční pocení
 • Podrážděný močový měchýř, mimovolný únik moči - zejména při kýchání, kašlání, smíchu, časté výtoky a infekce
 • Bolestivost kloubů, svalů a šlach
 • Poruchy nálady - podrážděnost, změny nálady, deprese
 • Nespavost
 • Snížené libido
 • Změny v dutině ústní - suchost v ústech nebo pálení, žena trpí často na záněty ústní dutiny a poruchou chuti
 • Kůže, nehty a vlasy - vlasy více vypadávají, kůže začíná být suchá a nehty se lámou.

Ne každá žena pociťuje všechny uvedené příznaky. Nejvýraznější příznaky, které signalizují blížící se menopauzu jsou nepravidelnosti menstruačního cyklu, návaly horka a vaginální suchost.

Čtěte také: Vypadávání vlasů - co je na vině a jak s tím bojovat

Diagnostika předčasné menopauzy

Pokud bude mít lékař podezření, že trpíte předčasnou menopauzou, vyšetří vás a odebere vám krev. Musí vyloučit jiné příčiny obtíží, kterými mohou být například onemocnění štítné žlázy nebo těhotenství. Dále může změřit hladiny estradiolu v krvi. Nízké hodnoty tohoto hormonu naznačují, že vaječníky přestávají fungovat. Nejdůležitějším testem je ale tzv. stanovení hladiny FSH. FSH neboli folikuly stimulující hormon je látka, která říká vaječníkům, že mají produkovat estrogen. Příčiny předčasné menopauzy bývají různé, ale jedno mají všechny společné – nízkou hladinu estrogenu. Nedostatek tohoto hormonu také zvyšuje riziko osteoporózy, rakoviny tlustého střeva a vaječníků, onemocnění dásní a šedého zákalu.

Rizika spojená s předčasným přechodem

Jedná se zejména o osteoporózu, které se projevuje zvýšenou lomivostí kostí, bolestí kloubů a zad. Mezi nejběžnější zlomeniny patří: zlomené předloktí, krček stehenní kosti nebo obratle. Tato nemoc se diagnostikuje za pomocí měření hustoty kostí.

Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí

Ostatní zdravotní rizika spojená se ztrátou estrogenu zahrnují zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva a vaječníků, onemocnění parodontu, ztráty zubů, a šedého zákalu.

Léčba předčasné menopauzy

„Léčbu“ předčasné menopauzy určitě řešte se svým gynekologem.

Předčasná menopauza je stejná jako ta „normální“, nezvratný stav. Léčit se dají pouze její nepříjemné projevy, které však mohou mít i opravdu vážné důsledky. Jde především o pohlavní hormon estrogen, který je nezbytný pro správné fungování kardiovaskulárního systému a kostí. Proto je zejména u mladších žen velmi důležité, aby si ho nahrazovaly. Bez estrogenu jim totiž hrozí srdečně-cévní onemocnění a osteoporóza.

Přírodní pomoc při obtížích

Mezi přírodní prostředky, které se s úspěchem používají na potíže spojené s menopauzou patří zejména byliny obsahující fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou rostlinné látky, které se v těle mění na látky s estrogenním účinkem. Často také tyto látky působí jako přírodní antioxidanty.
Mezi nejoblíbenější byliny s příznivým účinkem v období menopauzy patří:

 • Jetel luční - obsahuje přírodní estrogeny, většinou se podává ve formě čajů nebo v léčebných přípravcích. Je také považován za bylinu působící preventivně proti rakovině prsu.
 • Andělika čínská - pomáhá upravovat hormonální hladiny, upravovat vaginální suchost, upravuje nepravidelnou menstruaci a celkově zklidňuje.
 • Ploštičník hroznatý – obsahuje fytoestrogeny, díky kterým se vyrovnávají hormonální hladiny v ženském těle. Zmírňuje menstruační bolesti a také se často využívá při syndromu dráždivého měchýře.
 • Oman pravý – podle jedné pověsti vyrostl ze slz Heleny Trojské, obsahuje účinné látky, které pomáhají při nepravidelném cyklu a proti potížím v přechodu.
 • Srdečník obecný – vyvolává a upravuje menstruaci, chrání srdce, uklidňuje a uvolňuje, takže bojuje s úzkostí při přechodu.
 • Bazalka – její voňavé lístky obsahují hormonům podobné substance, které tlumí bolesti při menstruaci, upravují výkyvy cyklu a vyrovnávají nedostatek hormonů v menopauze.
 • Dýňový olej - přírodní zdroj zinku a železa, používá se především v urologii, neboť ovlivňuje svalovinu svěračů a zvyšuje tlak moči, navíc zmírňuje močové a gynekologické infekce, urychluje průběh nemocí i následnou rekonvalescenci.
 • Lněný olej - působí příznivě na menstruační cyklus, vyvažuje poměr mezi estrogenem a progesteronem, pomáhá zlepšovat stav děložní sliznice.
 • Kvalitní sójové produkty - obsahují přírodní fytoestrogeny.
 • Olej z pupalky dvouleté - pomáhá upravovat hormonální rovnováhu, posiluje ženskou energii.
 • Mateří kašička - příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu, menstruační cyklus, sexuální vitalitu, harmonizuje psychický stav, působí proti depresi a únavě.
 • Kotvičník pozemní - zvyšuje hladinu estradiolu, podporuje libido, snižuje únavu.
 • Maca - normalizuje hormonální hladinu, stimuluje sexuální funkce, působí proti vyčerpanosti, stresu, posiluje psychickou odolnost, zmírňuje příznaky stárnutí.

Z minerálů a vitamínů je důležitý zejména příjem vitamínu E, D, C a A a dostatečný příjem vápníku, zinku, hořčíku a železa.

Podívejte se do nabídky internetové lékárny.cz a vyberte si.

Správný životní styl


Základem jídelníčku by měla být syrová i dušená zelenina, ovoce, saláty a kvalitní celozrnné pečivo. Dále bychom si měly dopřávat kvalitní rostlinné oleje. Velkou část jídelníčku by měly tvořit luštěniny, pohanka, neloupaná rýže, klíčky, jáhly, celozrnné těstoviny a tofu. Vhodné je zařadit léčivé houby jako je hlíva ústřičná nebo žampiony. Naopak se doporučuje omezit konzumaci výrobků z kravského mléka a masa.

Důležitý je také pravidelný pohyb, například jóga nebo kalanetika. Krom toho má svůj význam relaxace a nezastupitelnou úlohu hrají i vztahy v rodině. Toto vše má přímý vliv na potíže s ženskými orgány.

Zdroj: www.webmd.com

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 582 lidí

Mohlo by vás zajímat

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Osteoporóza

Osteoporóza je syndrom, provázející řadu onemocnění nebo se vyskytuje samostatně. Je definovaná úbytkem kostní hmoty, strukturálními změnami kostní tkáně a zvýšenou náklonností ke zlomeninám, které jsou její hlavní komplikací.

Co je osteoporoza

Osteoporóza je onemocnění, které se projevuje úbytkem kostní hmoty a poruchami její struktury. Tato choroba vede ke zvýšené lomivosti kostí, a tedy i ke zvýšenému riziku zlomenin a zdravotních komplikací z nich vyplývajících.

Akutní infarkt myokardu

Svíravá a pálivá bolest na hrudi, která z hrudníku vystřeluje do ruky, ale i do zubů nebo čelisti. To je nejčastější příznak infarktu myokardu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce