Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Premenstruační syndrom: zbytečné trápení

( Renata Vyšínová | přečteno: 59874x )

Premenstruačními příznaky trpí každý měsíc až osmdesát procent žen v reprodukčním věku. U 13 až 26 procent z nich jde o stavy natolik závažné, že zasahují do běžných denních aktivit. Nejzávažnější formou je premenstruační dysforická porucha, která se vyskytuje u tří až osmi procent žen. Je ale zcela zbytečné se trápit a považovat tyto potíže za nezbytnou "součást ženského údělu". Stačí vyhledat odbornou pomoc.

shutterstock.com

Premenstruační syndrom je problém, který provází ženy od nepaměti. Důkazem jsou i historické texty. O příznacích, spojených s premenstruační fází cyklu, se již v roce 307 př. n. l. zmiňuje Hippokrates. Název premenstruační tenze zavedl v roce 1931 gynekolog Robert Frank a zhruba o dvacet let později, v roce 1953, Katherina Dalton popisuje premenstruační syndrom.

Jak poznáte premenstruační příznaky?

Odborníci dosud popsali více jak 300 premenstruačních příznaků rozmanitého charakteru. Jejich velké množství je částečně dáno i tím, že zatím neexistuje přesná diagnóza, která by pomohla lépe odlišit premenstruační syndrom jak od normálního stavu, tak od jiných onemocnění, jako jsou například deprese či úzkostné poruchy. Žena příznaky trpí vždy několik dní před menstruací a potíže vymizí krátce po začátku menstruačního krvácení.

Mezi nejčastější psychické příznaky patří: podrážděnost, deprese, úzkost a výkyvy nálad.

Mezi časté fyzické potíže patří: zvýšená citlivost a napětí v prsou, otoky a pocity plnosti břicha.

Mezi běžné premenstruační příznaky počítáme: poruchy spánku, změny chuti k jídlu, pocity vyčerpanosti a problémy s koncentrací.

Jak určit diagnózu?

"K určení diagnózy premenstruačního syndromu neexistují žádné laboratorní testy ani fyzikální vyšetření. Klíčovým nástrojem k určení těchto zdravotních komplikací je proto denní záznam závažnosti potíží, který si žena vede nejméně po dobu dvou měsíců," říká gynekoložka MUDr. Kateřina Svojanovská. V gynekologické ambulanci může být provedena orientační diagnóza premenstruačního syndromu prostřednictvím dotazníku na závažnost premenstruačních příznaků.

Můžeme si říct, že premenstruační příznaky trvají "jenom" týden v měsíci a mávnout nad nimi rukou. To jsou ale celkem 3 měsíce za rok, což může být v reprodukčním období života ženy celkem 3 až 8 let výrazně zhoršené kvality života. A to je důvod, proč je důležité o premenstruačním syndromu mluvit, diagnostikovat ho a léčit.

"Premenstruační příznaky nejsou pro ženu nutností a není třeba se vzdát možnosti na klidný průběh menstruace. Samoléčba prostřednictvím různých diet a přírodní léčby ženě nenabízí takové řešení jako odborná péče. Samotné řešení problému s odborníkem je bezbolestné a není se čeho bát. Ani strach z toho, že premenstruační příznaky nebudou pro lékaře dostatečně "závažné", není na místě," upozorňuje gynekoložka Svojanovská.

Diagnóza premenstruačních příznaků je snadno proveditelná pomocí dotazníků. "Také léčba je díky používání vhodné hormonální antikoncepce dostupnější, než by se mohlo zdát, a pro mnoho žen může představovat spojení příjemného (úleva od bolesti a premenstruačních příznaků) s užitečným (ochrana před nechtěným těhotenstvím). U žen, které antikoncepci nevyžadují nebo mají kontraindikovanou hormonální léčbu, je na místě konzultace s lékařem," dodává lékařka.

Jak se syndrom léčí?

"První volbou v léčbě je dlouhodobé užívání vhodně zvolené hormonální antikoncepce," říká MUDr. Svojanovská a dodává: „Velkou změnu v tomto směru přinesl vývoj kombinované hormonální antikoncepce s drospirenonem. Moderní progestin drospirenon má tzv. antimineralokortikoidní a antiandrogenní účinek (tj. zabraňuje zadržování vody v těle a působí proti některým nežádoucím účinkům mužských pohlavních hormonů, které se v malém množství tvoří v těle zdravých žen), a příznivě tak ovlivňuje příznaky premenstruačního syndromu.

V případě, že trpíte premenstruačním syndromem, mohla by vám pomoci i jóga.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

25%
75%
Zatím hlasovalo 189 lidí

Mohlo by vás zajímat

Menstruační cyklus

Menstruačním cyklem nazýváme pravidelné opakované krvácení z rodidel ženy, pojem menstruace pak označuje období jednotlivých krvácení.

Vhodná antikoncepce

Chci se zeptat, jaké jsou dnes antikoncepční prostředky, vhodné pro 35-letou ženu. Mám již dvě děti a otěhotnět opravdu nechci. S tělískem mám špatné zkušenosti a na podvázání vaječníků si ,myslím, nemám ještě věk. Slyšela jsem, že existují injekce, po kterých se nemenstruuje snad 3 měsíce. Erika

Pět nej otázek o antikoncepci.

Zajímá vás, jakou antikoncepci vybrat, kdy ji vysadit a jak se chránit hned po porodu? Nejen na to má odpověď Radim Uzel.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce