Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Příběh Aleše: Epileptický záchvat jsem dostal i při sexu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1217x )

Alešovi (41) z Liberce lékaři objevili epilepsii v 15 letech. „Svůj první záchvat jsem dostal, když jsem seděl před televizí. Probral jsem se až v sanitce a týden strávil v nemocnici,“ popisuje Aleš.

shutterstock.com

V té době studoval sportovní gymnázium a závodil ve skocích na lyžích. S obojím musel kvůli epilepsii přestat a přešel na všeobecné gymnázium. S radikální změnou v životě se těžce smiřoval a brzy se u něj projevily deprese. Za epilepsii se styděl, neřekl o ní spolužákům ani učitelům.
Časem mi ale nemoc protřídila kamarády. Kvůli epilepsii jsem nemohl pít alkohol. Když to někdo nerespektoval a stále mě přemlouval, abych pil, tak jsem se s ním přestal bavit. Takové lidi v životě nechcete,“ vysvětluje Aleš, který se živí jako analytik.

Epilepsie mu nebránila v navazování vztahů, většina přítelkyň s ním ale záchvat nezažila. Epileptický záchvat totiž dostával jen přibližně jednou za dva roky. Současnou partnerku Kateřinu však čekala na začátku vztahu zkouška.
„Byli jsme spolu asi dva týdny a já dostal epileptický záchvat přímo při sexu. Věděla, že mám epilepsii, ale bylo to poprvé, kdy viděla záchvat naživo. Vyděsilo ji to a zavolala sanitku. Byl to pro ni hrozný zážitek, záchranáři byli nepříjemní a čekali, než mě oblékne, aby mě mohli odvézt do nemocnice,“ vypráví příhodu, kterou nazývá prověrkou vztahu. Ta dopadla dobře a Kateřina je s Alešem už 14 let a mají spolu dvě děti.

„Je nepříjemné sledovat člověka, kterému není dobře, a vy víte, že mu v tu chvíli nemůžete pomoci. Nejprve jsem vždy při záchvatu volala sanitku, protože jsem se o Aleše bála. Teď už jsem si zvykla a poznám, kdy je třeba volat pomoc a kdy to zvládneme sami doma,“ říká Kateřina. Právě rodičovství je donutilo některé věci týkající se epilepsie přehodnotit.
„Můj stav je nyní stabilizovaný díky vhodné léčbě. Míval jsem velké záchvaty, které před několika lety přešly spíše do tzv. absencí, tedy výpadků vnímání,“ říká Aleš. Zdravotní stav mu zhoršují především výkyvy v životosprávě. Nejdůležitější je pravidelný spánek alespoň osm hodin denně, což při výchově malých dětí může být problém.
„Já jsem v tomto odjakživa neukázněný. Ale jak se nám narodily děti, vím, že musím myslet na rodinu,“ vysvětluje Aleš.

Jak zvládnout péči o děti společně s nemocí, řešil pár dlouho.
„Nechcete ho pořád hlídat, ale bojíte se. Když šel sám s kočárkem, tak ho měl k ruce přivázaný špagátem, aby mu při záchvatu neodjel do silnice. Jestliže vím, že šel spát pozdě, tak nechci, aby ráno vezl děti autem, apod.,“ sdílí pocity Kateřina. O tom, jak epilepsie ovlivňuje jejich partnerství a rodičovství pár otevřeně mluví. Spolu se Společností E, která pomáhá lidem s epilepsií, pořádají také partnerské workshopy.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Obava z epilepsie

Ve svých 28 letech jsem měla epileptický záchvat - prvně v životě. Přitom si myslím, že žiji zdravě: nekouřím, nepiji, dodržuji životosprávu, cvičím. Z čeho jsem to mohla dostat? Je to nervového původu? Nemyslím, že mám nervové problémy. Dostala jsem antiepileptika - timonyl 300. Zůstanou mi nějaké trvalé následky? Myslím, že po záchvatu mám totiž mírné výpadky paměti. Vladana

Otřes mozku

Otřes mozku je častou dějovou pomůckou pro většinu thrilerů i crazy komedií. Uhodit protivníka do hlavy je nezbytnou dovedností nejednoho filmového hrdiny.

Počítačová tomografie (CT) neboli "CéTéčko"

Je to nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o Vašem mozku, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech. Je to "okno" do Vašeho těla, které není potřeba otvírat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce