Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Příběh pacienta: Byl jsem silným kuřákem a často jsem se zadýchával

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3394x )

Panu Jiřímu (68) lékaři stanovili diagnózu chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) před 12 lety, o 3 roky později musel kvůli tomu odejít do invalidního důchodu.

shutterstock.com

Zjištění, že se jedná o plicní onemocnění však nebylo tak jednoduché. Pan Jiří byl v té době silným kuřákem a často se zadýchával. Ze začátku tomu nepřikládal velkou váhu a potíže přisuzoval věku a kouření. Navíc, protože pracoval jako programátor ve slévárně, absolvoval při preventivní prohlídce dvakrát mimo jiné i rentgen plic.
„Výsledky jsem měl vždy v pořádku, tak jsem si říkal, že i když kouřím, tak to nebude nic vážného,“ vzpomíná pan Jiří. Potíže s dechem se mu ale nadále zhoršovaly, až jej donutily k návštěvě lékaře.
Ten při prvním vyšetření vyslovil podezření na srdeční onemocnění a poslal mě ke sportovnímu lékaři na zátěžové testy,“ popisuje pan Jiří a doplňuje:
„Jejich výsledky ale ukázaly, že srdce mám v pořádku, že problém bude asi na plicích.“ A bylo to opravdu tak, plicní lékař diagnostikoval panu Jiřímu CHOPN ve třetím stadiu, nasadil mu ihned léky, které musí inhalovat dvakrát denně, a doporučil mu okamžité zanechání kouření.
„Bál jsem se, že přestat kouřit nedokážu, ale nakonec se mi to podařilo a bylo to pro mě opravdu životní vítězství,“ říká pan Jiří, který potíže s dechem zvládá i díky radám fyzioterapeuta.
„Na rehabilitaci mi vysvětlili, jak správně dýchat nebo jak chodit do schodů, abych to udýchal,“ popisuje.

Pan Jiří je vášnivý fotograf.
„Chtěl jsem si nějak zpestřit své každodenní procházky, tak jsem si na důchod koupil foťák. Začal jsem fotit abstraktní motivy – například taková obyčejná kůra stromu, když ji zaberete dostatečně zblízka, může vypadat jako bájné zvíře,“ popisuje s nadšením pan Jiří, kterého focení natolik pohltilo, že se stal členem královéhradeckého fotoklubu Omega a Unie výtvarných umělců.
„Dokonce už jsem měl i pět výstav. A teď jsem se k tomu začal učit hrát ještě na ukulele.,“ usmívá se pan Jiří a uzavírá:
„To jsou koníčky, které zvládnu i s nemocí, protože k nim rychlou chůzi, která mému dechu nesvědčí, nepotřebuji.“

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Bronchitida

Bronchitida - zánět průdušek, může být akutní nebo chronická. Obě tyto nemoci mají zcela odlišnou příčinu, průběh a léčbu. Chronická bronchitida vede velmi často k CHOPN.

Chronická obstrukční plicní choroba

Hlavní příčinou chronické bronchitidy je kouření cigaret. Čím vyšší je spotřeba cigaret, tím hůře.

Nemocí způsobených kouřením přibývá

Na jedenáctém místě v žebříčku příčin úmrtí je nyní chronická obstrukční plicní nemoc, kterou trpí zejména kuřáci. V roce 2030 bude zřejmě na první místě.

Nemoci plic a dýchacích cest

Daň z cigaret neplatíme pouze státu. Kdo na náš rozmar doplácí nejvíce není ani tak naše kapsa jako spíše zdraví.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce