Inzerce

Příběh pacienta: Myslel jsem si, že mám virózu, bohužel to byla rakovina plic

4. srpna 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 1365x

Milan (40) byl vždy aktivním sportovcem – od malička hrával hokej a rekreačně se věnoval i dalším sportům, nikdy nepracoval v prašném prostředí, cigaretu si zapálil jen příležitostně. Přesto ho před necelými dvěma lety zasáhlo v jeho mladém věku něco opravdu nečekaného – lékaři mu diagnostikovali rakovinu plic.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje

„Na podzim roku 2016 mě začal trápit suchý dráždivý kašel. Říkal jsem si, že to bude nějaká viróza nebo angína a zašel jsem k praktikovi,“ popisuje Milan. Praktický lékař mu předepsal antibiotika, po kterých se jeho stav zlepšil.
„Za deset dní byly ale potíže zpět, proto mě paní doktorka pro jistotu poslala do nemocnice na rentgen plic,“ říká Milan a dodává:
„A tam to přišlo – po rentgenovém vyšetření mi sdělili, že mám s největší pravděpodobností rakovinu plic.“ Následně se Milan podrobil sérii dalších vyšetření – bronchoskopii, CT, biopsii, která diagnózu potvrdila. Vyšetření detekovala i metastázy v krčních uzlinách.

„Pak už to nabralo rychlý spád. Život se mi převrátil vzhůru nohama, musel jsem všeho nechat – práce, sportu, a začít s léčbou,“ vzpomíná Milan na těžké období. Typ nádoru, který lékaři Milanovi diagnostikovali, vykazoval citlivost k cílené biologické léčbě. V České republice ale lékaři nemohou tento způsob terapie nasadit pacientovi hned v první linii.
„Musel jsem nejdříve podstoupit chemoterapii, po které mi nebylo zrovna nejlíp. Ta zabírala 11 měsíců, pak se nemoc začala opět zhoršovat, objevila se bolestivá metastáza v kosti,“ popisuje Milan. Až teprve po selhání chemoterapie byla pojišťovna ochotná Milanovi zaplatit specifickou biologickou léčbu.
„Po jejím nasazení jsem se začal cítit mnohem lépe,“ říká Milan. Současný dobrý stav pana Milana potvrzuje i lékař, MUDr. Vítězslav Kolek.

Nyní Milan dochází na pravidelné kontroly a lékaři mu povolili dělat vše, co zvládne.
„Skoro po dvou letech jsem se vrátil do práce, kde mi zaměstnavatel vyšel vstříc s částečným úvazkem, zkouším sportovat – jezdím na kole a na kolečkových bruslích,“ říká Milan a dodává: „Celou dobu mě podporuje moje skvělá rodina, bez které bych všechno jenom těžko zvládal.“

Čtěte také: První příznaky rakoviny plic

Podle MUDr. Kolka z plicního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc na typ nádoru, který má pan Milan, existuje již několik účinných léků.
„Plicní metastatický adenokarcinom s určitou specifickou genetickou změnou je citlivý na cílenou biologickou léčbu. V zahraničí lze v jeho případě podat tuto léčbu v první linii, v České republice jsme ale bohužel nuceni pacientovi nasadit nejprve chemoterapii a až po jejím selhání můžeme pojišťovnu žádat o úhradu účinnější specifické biologické léčby,“ popisuje MUDr. Kolek.
„U pana Milana byla chemoterapie účinná necelý rok, teprve po jejím selhání byla pojišťovna ochotna zaplatit specifickou cílenou biologickou léčbu. I přesto jsme museli nejprve nasadit méně účinnou molekulu a teprve po selhání tohoto léku, tedy až ve třetí linii, jsme mohli pacientovi začít podávat ještě účinnější preparát,“ vysvětluje MUDr. Kolek.
„Nicméně víme, že ani tento lék nemá neomezenou účinnost a budeme muset hledat další, který po jeho selhání zabere. Naštěstí se na trh dostávají stále nové léky,“ říká MUDr. Kolek a dodává:
„V České republice ale bohužel stále čekáme na to, až se tyto moderní preparáty dostanou do první linie léčby a pacienti je budou moci dostat hned po stanovení diagnózy, jak je tomu v zahraničí.“

Čtěte také: Pacienti s rakovinou plic přicházejí pozdě

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Drželi jste někdy striktní dietu? S jakým výsledkem?
Zatím hlasovalo 180 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Martina (tonsilektomie) 14. ledna 2019, 09:47:46

    Souhlasím s Vámi. Já byla na tonsilektomii už před téměř 4 měsíci a stále to není ono.… Diskutovat

  • Sandra Kovarikova (štítná žláza) 14. ledna 2019, 11:12:34

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda li nevíte o nějakém přípravku nebo vitamínech bez… Diskutovat

  • . (štítná žláza) 14. ledna 2019, 11:49:45

    nemoci působí bakterie, zadej tinktury na št. ž. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.