Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Příběh pacienta: Myslel jsem si, že mám virózu, bohužel to byla rakovina plic

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6862x )

Milan (40) byl vždy aktivním sportovcem – od malička hrával hokej a rekreačně se věnoval i dalším sportům, nikdy nepracoval v prašném prostředí, cigaretu si zapálil jen příležitostně. Přesto ho před necelými dvěma lety zasáhlo v jeho mladém věku něco opravdu nečekaného – lékaři mu diagnostikovali rakovinu plic.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

„Na podzim roku 2016 mě začal trápit suchý dráždivý kašel. Říkal jsem si, že to bude nějaká viróza nebo angína a zašel jsem k praktikovi,“ popisuje Milan. Praktický lékař mu předepsal antibiotika, po kterých se jeho stav zlepšil.
„Za deset dní byly ale potíže zpět, proto mě paní doktorka pro jistotu poslala do nemocnice na rentgen plic,“ říká Milan a dodává:
„A tam to přišlo – po rentgenovém vyšetření mi sdělili, že mám s největší pravděpodobností rakovinu plic.“ Následně se Milan podrobil sérii dalších vyšetření – bronchoskopii, CT, biopsii, která diagnózu potvrdila. Vyšetření detekovala i metastázy v krčních uzlinách.

„Pak už to nabralo rychlý spád. Život se mi převrátil vzhůru nohama, musel jsem všeho nechat – práce, sportu, a začít s léčbou,“ vzpomíná Milan na těžké období. Typ nádoru, který lékaři Milanovi diagnostikovali, vykazoval citlivost k cílené biologické léčbě. V České republice ale lékaři nemohou tento způsob terapie nasadit pacientovi hned v první linii.
„Musel jsem nejdříve podstoupit chemoterapii, po které mi nebylo zrovna nejlíp. Ta zabírala 11 měsíců, pak se nemoc začala opět zhoršovat, objevila se bolestivá metastáza v kosti,“ popisuje Milan. Až teprve po selhání chemoterapie byla pojišťovna ochotná Milanovi zaplatit specifickou biologickou léčbu.
„Po jejím nasazení jsem se začal cítit mnohem lépe,“ říká Milan. Současný dobrý stav pana Milana potvrzuje i lékař, MUDr. Vítězslav Kolek.

Nyní Milan dochází na pravidelné kontroly a lékaři mu povolili dělat vše, co zvládne.
„Skoro po dvou letech jsem se vrátil do práce, kde mi zaměstnavatel vyšel vstříc s částečným úvazkem, zkouším sportovat – jezdím na kole a na kolečkových bruslích,“ říká Milan a dodává: „Celou dobu mě podporuje moje skvělá rodina, bez které bych všechno jenom těžko zvládal.“

Čtěte také: První příznaky rakoviny plic

Podle MUDr. Kolka z plicního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc na typ nádoru, který má pan Milan, existuje již několik účinných léků.
„Plicní metastatický adenokarcinom s určitou specifickou genetickou změnou je citlivý na cílenou biologickou léčbu. V zahraničí lze v jeho případě podat tuto léčbu v první linii, v České republice jsme ale bohužel nuceni pacientovi nasadit nejprve chemoterapii a až po jejím selhání můžeme pojišťovnu žádat o úhradu účinnější specifické biologické léčby,“ popisuje MUDr. Kolek.
„U pana Milana byla chemoterapie účinná necelý rok, teprve po jejím selhání byla pojišťovna ochotna zaplatit specifickou cílenou biologickou léčbu. I přesto jsme museli nejprve nasadit méně účinnou molekulu a teprve po selhání tohoto léku, tedy až ve třetí linii, jsme mohli pacientovi začít podávat ještě účinnější preparát,“ vysvětluje MUDr. Kolek.
„Nicméně víme, že ani tento lék nemá neomezenou účinnost a budeme muset hledat další, který po jeho selhání zabere. Naštěstí se na trh dostávají stále nové léky,“ říká MUDr. Kolek a dodává:
„V České republice ale bohužel stále čekáme na to, až se tyto moderní preparáty dostanou do první linie léčby a pacienti je budou moci dostat hned po stanovení diagnózy, jak je tomu v zahraničí.“

Čtěte také: Pacienti s rakovinou plic přicházejí pozdě

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

25%
75%
Zatím hlasovalo 295 lidí

Mohlo by vás zajímat

Karcinom tlustého střeva

Karcinomy tlustého střeva jsou zhoubné nádory vycházející z epitelu (vnitřní výstelky) střeva.

Přeceňujeme riziko pasivního kouření pro vznik rakoviny plic?

Podle anglických vědců je možná riziko pasivního kouření přeceňován. To ovšem neznamená, že je toto riziko nulové, tvrdí autor studie Dr. Copas. V předcházejících analýzách, které zahrnovali...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce