Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Připravte svou kůži na sluníčko

( Renata Vyšínová | přečteno: 11723x )

Po dlouhé a tuhé zimě se už většina z nás těší na chvíle, kdy bude sluníčko pořádně svítit, hřát a opalovat. Než se tak stane, milovníci hnědé kůže tráví čas v soláriích a odpůrci opalování se při každé výpravě ven natírají krémem s co nejvyšším faktorem. Ovšem nejlepší cestou je zlatý střed: sluníčku se nevyhýbat, adekvátně se chránit a zbytečně se "negrilovat". Doc. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, vám poradí, jak správně svou kůži na letní sezónu připravit - teď je ideální doba s tím začít.

shutterstock.com

Vsaďte na vitaminy, vynechejte solárium!

Jak tedy využít čas, který zbývá do většinou slunečních dnů? Můžete si dopřát vitamíny, které kůži pomohou se s následnou zátěží vypořádat. MUDr. Vladimír Vašků k tomu říká: "Především vitamín E a vitamín C, jako tzv. antioxidanty, zmírňují nepříznivý dopad ultrafialového záření na kůži a mimo jiné pomáhají chránit systém vaziva ve škáře". Pokožka je po zimě velmi bledá a protože se někteří z nás bojí, že ji při prvním opalování spálí, snaží se jí dodat barvu předem - pomocí samoopalovacích přípravků nebo solária. Ovšem podle lékařů to je otázka vyloženě kosmetická. "S ochranou to moc společného nemá, jde spíš jen o náš pocit," podotýká MUDr. Vašků a varuje:" Naopak návštěva solária kůži zbytečně zatěžuje!"

Je možné kůži na opalování připravit?

Na tak jednoduchý dotaz, je dost složitá odpověď. Jakou kůži? Jaký fototyp jste? Některé typy kůže by se slunečnímu světlu s ultrafialovou složkou záření měly vystavovat jen minimálně, jde o fototyp I., tedy osobu rusovlasou, s mléčnou pletí, pihami a v podstatě neschopností se opálit, získat tedy ochrannou pigmentaci. "Takové osoby by se tedy neměly ani připravovat na letní slunění," podotýká MUDr. Vašků. "V případě nutnosti pobytu na slunci by se měly krýt prostředky s vysokými ochrannými faktory. Pokud jsou na silném slunci, pak doporučujeme používat prostředky s ochrannými faktory většími než 50, při střední intenzitě 30," dodává lékař.

U fototypu II., tedy osoby se světlými vlasy a jistým individuálním rozmezím schopnosti pigmentovat, je ochrana rovněž nutná. Je možné použít ochranné prostředky, které mají nižší faktory. Při postupné zátěži u hnědnoucích jedinců stejně jako u jedinců s fototypem III., u kterých se vždy vytváří ochranná pigmentace, tato pigmentace již významně chrání před další zátěží.

Může být slunění i zdravé?

Pro cílené "grilování se" na sluníčku asi žádný argument či obhajobu nenajdeme. Ovšem zcela se izolovat od slunce by bylo také pošetilé. Ve chvíli, kdy jsme vystaveni slunečnímu záření, vzniká v těle vitamin D. Ten potřebujeme ke správnému růstu a poslouží nám i jako zdroj optimismu – deprese se dostavují nejčastěji v zimě, když je slunečního svitu málo.

Ovšem vždy je potřeba znát správnou míru slunění a rozhodně chránit kůži. Během opalování se toho totiž děje nejvíc právě v ní. Část záření se během opalování odráží od horní části pokožky, část proniká hlouběji, a záření, které je pohlceno molekulami v kůži, v pokožce i v hlubších částech, vede k různým efektům. Přispívá k syntéze vitaminu D, ale také tlumí buněčnou složku imunitního systému v kůži, případně vede až k zániku některých buněk a ovlivňuje také zárodečný aparát buněk, což ve svých důsledcích může vést až k rakovině kůže.

Opalování může mít negativní dopad i na jiné orgány. Primář MUDr. Vladimír Vašků k tomu říká: "Může dojít k určitým změnám očním, přehnané opalování působí i na imunitu." Upozorňuje ale i na to, že existují choroby, kde se sluneční záření používá jako doplňková léčba. "Jednoznačným příkladem je psoriáza, čili lupénka, ale jen v určité fázi nemoci. Slunění může mít blahodárný dopad také u některých ekzémů apod. Ale je nutno na druhou stranu upozornit na onemocnění označovaná jako fotodermatózy, kdy je světlo vyvolávajícím faktorem v rozvoji těchto chorob."

Děti by se opalovat neměly

Čím menší dítě, tím víc byste ho měli chránit před nadbytečným slunečním zářením. Kojencům postačí, když na ně občas při procházce zasvítí sluníčko do obličeje a na ručičky. Rozhodně bychom jim neměli "dopřávat" systematické opalování. "Děti bychom vždy měli chránit stejně, jako osoby s tou nejcitlivější kůží, tedy jako ty s nízkým fototypem. Mezi 10. – 16. hodinou by se neměly na slunci pohybovat nejen bez ochranného krému, ale ani bez oblečení, které také chrání jejich kůži," upozorňuje MUDr. Vašků. Ten upozorňuje i na to, že v bezpečí nejsou ani pod slunečníkem, protože jím záření také částečně prochází a další část se ho odráží od země.


Máme pro vás i další rady, jak chránit kůži před sluníčkem.

Pokud máte tipy, jak se sluněním zacházet, podělte se o ně s ostatními v diskusi.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Malý Had

Ono to sluníčko zatím není a ani to na nej nevypadá.Předpověď také říká "chladno a déšť

bianca

dobry den,muzu vas poprosit o nazor?vstala jsem rano a mela jsem netekle ruce a spicky nohou,nacervenale klouby a pocit horka jen pouze na dlanich a malych kloubech rukyu a prstech u nohu,ale neboli to.mam teploty kolem 37.5 ale ne vic..ale jen proto ze jsem nachlazena.ted mi ten otok pomalu mizi a cervene to taky neni,ale loupe se mi kuze na prstech u ruky..ted momentalne palec. a ukazovacek..vypada to desive byla jsem u doktora,na koznim...ted mi delaji testy na alergii..ale zatim nevi...prosim vas o nazor a pomoc...dekuji.

Zuzka

mám velmi dobrou zkušenost s 100% Aloe gelem na spáleniny od sluníčka- když už k nim dojde. Najdete ho tady: www.fcc-finclub.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce