Inzerce

Profesionální dentální hygiena?

7. května 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2043x

Jednoduché, ale důležité ošetření, které umí zbavit zápachu z úst či zánětu dásní i předejít parodontitidě.

foto: shutterstock.com

Jedním ze základů zdravých a krásných zubů je správná péče o dutinu ústní. Ta sestává nejen z pravidelného čištění chrupu, zdravé stravy a preventivní prohlídky u stomatologa, ale také z profesionální dentální hygieny.

Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás

Dentální hygiena není kosmetická procedura

Ačkoli si mnoho lidí podvědomě myslí, že jde o kosmetickou proceduru, není tomu tak.
„Dentální hygiena má především preventivní a léčebný charakter a pomůže předcházet vzniku zubního kazu, zánětu dásní nebo parodontitidy, tedy onemocněním, která z velké části vznikají v důsledku nedostatečného či nesprávně provedeného čištění zubů a dásní a která mohou být příčinou ztráty zubů již třeba kolem padesátého roku života,“ říká MDDr. Ondřej Makal, zubní lékař z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Během profesionální dentální hygieny dojde nejen k důkladnému vyčištění zubů, odstranění pigmentových skvrn, zubního povlaku a zubního kamene, ale klient se také naučí správnou a účinnou metodu čištění zubů, kterou je poté schopen dodržovat i během každodenní péče o zuby v domácích podmínkách.

Čtěte také: Citlivost zubů patří k nejčastějším příčinám bolesti zubů

Dentální hygiena krok za krokem

Dentální hygienistka či zubní lékař se nejprve začne trochu vyptávat na vaše každodenní návyky v ústní hygieně. Budete probírat, jak a čím si čistíte chrup, zda chodíte na pravidelné prohlídky ke svému zubnímu lékaři či zda máte nějaké bolestivé potíže. Jelikož hygienistka prohlíží dutinu ústní opravdu pečlivě, může se stát, že narazí i na nějaké kazy a doporučí vám ještě návštěvu zubního lékaře.

Následuje nejdůležitější fáze dentální hygieny, kterou je čištění zubů. Je potřeba odstranit veškerý naddásňový zubní kámen, který se nejčastěji nachází na zadní straně dolních předních zubů. Tento kámen má snad každý z nás. Proces pokračuje pískováním (tzv. air flow), kdy se pomocí velmi jemného písku odstraňují zbytky zubního kamene a především pigmentace na zubech, které jsou způsobeny potravou nebo kouřením. Následně hygienistka odstraní i poddásňový kámen.

Součástí každé dentální hygieny by měla být i podrobná instruktáž správné techniky čištění zubů. Důkladná domácí péče je totiž jedním ze základních předpokladů zdravých zubů a dásní.
„Lidé často namítají, že si zuby pravidelně čistí, ale ty přesto nejsou v dobrém stavu. V takovém případě je s největší pravděpodobností na vině jejich špatná technika čištění zubů,“ vysvětluje Ondřej Makal. Důležité je také si uvědomit, že samotný kartáček a pasta nestačí. Je nutné používat i mezizubní kartáčky a zubní nit. Právě nedostatečně čištěný mezizubní prostor je častou příčinou onemocnění dásní, ale i vzniku zubních kazů. Hygienistka či lékař vám poradí, jaký zubní kartáček máte používat a co je hlavní, doporučí vám, které z palety mezizubních kartáčků jsou pro vás vhodné.

Je velice individuální, jak dlouho bude dentální hygiena trvat – hlavní roli hraje stav chrupu a dásní.
„U klienta, který chodí na dentální hygienu pravidelně a správně a pečuje o dásně a zuby, trvá ošetření třeba jen půl hodiny,“ říká Monika Sojková, DiS., dentální hygienistka Dentální kliniky Jan Stuchlík a dodává:
„Naopak pacient, který přijde poprvé a jeho závěsný aparát zubu je postižen některým ze zánětlivých onemocnění, může v začátku podstoupit i několik hodinových procedur.“

Čtěte také: Zubní kaz lze ošetřit i bez vrtačky

A jak často bychom měli na dentální hygienu zajít?

I to je individuální a řídí se podle potřeb každého klienta. Dentální hygienu obecně doporučuji absolvovat jednou za půl roku, ale výjimkou nejsou ani návštěvy jednou za tři měsíce. Naopak při dokonalé domácí zubní hygieně a výborném stavu dutiny ústní stačí přijít pouze jednou ročně.

Návštěvy dentální hygienistky rozhodně není třeba se bát. Pokud jsou dásně ve špatném zdravotním stavu, bývají sice často citlivé, a v tomto případě můžete ošetření vnímat jako nepříjemné, avšak ne jako bolestivé. Při pravidelných návštěvách a dobrém stavu dásní se ale návštěva dentální hygienistky může stát příjemným zvykem a časem, kdy děláte něco pro své zdraví.

Zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 209 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 16. února 2019, 07:45:48

    Ahoj jo dobře ve 14 hod. Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 16. února 2019, 14:01:50

    Ahoj tak jsem tady jak se mate Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 16. února 2019, 14:42:03

    Ahoj Eli já jsem zase vařila trochu uklidnila jak jsem psala beru antibiotika tak mě z nich… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.