Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Průlom v operacích šedého zákalu: laser s robotickým ramenem

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 332x )

Česká oční chirurgie patří ve světě ke špičce. Obzvlášť v laserových operacích očních vad je Česko světovým lídrem. Je jedinou zemí, kde se šedý zákal operuje laserem s robotickým ramenem. Vylepšený prototyp laseru výrobce Keranova byl vůbec poprvé použit u operace očí ve Zlíně.

shutterstock.com

Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým zákrokem na světě. V Česku tímto onemocněním trpí až půl milionu lidí a ročně je provedeno přes sto tisíc operací odstraňujících šedý zákal. Šedý zákal přesto ročně připraví o zrak celosvětově 37 milionů lidí. Onemocnění je stále uváděno jako nejčastější příčina slepoty ve světě, zejména v zemích třetího světa.
„Současná operace šedého zákalu zlepšuje zrak bezpečně a s vysokou kvalitou. Nejmodernější metodou je laserová operace. Laser provádí některé kroky operace, které se při klasické metodě provádí ručně mikrochirurgickými nástroji. Zákrok laserem je tak ještě šetrnější, bezpečnější a preciznější. Česká oční chirurgie patří mezi nejlepší na světě a čeští lékaři pomáhají vyvíjet nové lasery i pro operace šedého zákalu,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Právě Česko se stalo první zemí na světě, kde byli pacienti operováni nejrychlejším laserem s robotickým ramenem pro oční operace.
„Unikátní femtomatrixový laser, který vyvíjela francouzská firma Keranova, přináší řadu nových technických řešení. Jako jediný laser na světě určený pro oční operace disponuje robotickým ramenem. Klíčovým technickým rysem je znásobení ohnisek laserového paprsku. V místě, kde laser dopadá na oční čočku, je namísto jednoho ohniska, což je běžné u současných laserů, šest, devět i více ohnisek. Díky tomu je laser mnohonásobně rychlejší než současné lasery používané pro oční operace. Výhodou je také pokročilá funkce, která umožňuje v různých částech čočky využít různou energii, což je nejen efektivní, ale zákrok se tím stává šetrnějším,“ vyjmenoval přednosti nového laseru Pavel Stodůlka.

Poprvé na světě byl tento typ laseru použit na oční klinice Gemini ve Zlíně v roce 2019. Po uvolnění koronavirové situace nyní spolupráce s výrobcem Keranova navazuje vylepšeným typem laseru.  A Česko se začátkem července letošního roku stalo znovu první zemí na světě, kde byl použit. Druhou plánovanou zemí bude během léta Francie.
„Nová verze laseru přináší celou řadu technických vylepšení, která dále rozšiřují možnosti využití laseru a zvyšují jeho efektivitu. Byl přidán nový automatický systém rozpoznání vnitřních struktur oka. Díky tomu se zkracuje čas zákroku o dobu potřebnou k manuálnímu zaměření z jedné minuty 36 sekund na zhruba pět sekund. Při operaci šedého zákalu se zrychlila část operace nazývaná kapsulotomie (příprava k odstranění zkalené lidské čočky), konkrétně z 29 sekund na jednu až tři sekundy. Byly modifikovány vlastnosti laserového paprsku, který je nyní přesnější a rychlejší. Řez vytvořený laserem je nyní jemnější a rovnoměrnější, přičemž energie paprsku byla zmenšena až pětkrát. Pro komfortní spojení oka s laserem se nově využívá měkký opticky kvalitní hydrogel,“ popsal Pavel Stodůlka.

Vůbec první pacient na světě byl vylepšeným laserem Keranova operován 13. července na zlínské oční klinice Gemini.

Zdroj: www.gemini.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 51 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce