Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Průměrný věk maminek se zvyšuje. Kdy je ideální čas mít dítě?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 964x )

Celosvětově se zvyšuje věk budoucích maminek a Česká republika v tomto trendu není výjimkou. Gynekologové, porodníci i porodní asistentky tak musí reagovat na nové výzvy a situace, které s sebou tento věkový posun přináší. Jaký je ideální věk pro mateřství a na co by se měly budoucí maminky, které se rozhodly mít dítě ve starším věku, zaměřit? Existují i výhody spojené s pozdním mateřstvím?

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Ze statistických údajů vyplývá, že průměrný věk budoucích maminek je 31 let. Nároky na ženy se mění jak v soukromém, tak i pracovním životě. Ženy jsou ve velmi důležitých a vysokých pracovních pozicích, kde chtějí uspět a budují si svou kariéru.
Žít v této uspěchané a náročné době není snadné. Jsou jiné nároky na bydlení, poplatky, provoz domácnosti a každý je ovlivněn ekonomickou situací – mateřskou, rodičovskou dovolenou. Tyto a mnohé další faktory přispívají k pozvolnému, ale vytrvale stoupajícímu průměrnému věku maminek,“ říká Pavla Jelínková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického a neonatologického oddělení v Nemocnici Mělník, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA.

Jaký je ideální věk pro mateřství?

Tělo ženy je po fyzické stránce na mateřství nejlépe připraveno ve věku mezi 20. až 24. rokem věku. Otěhotnět jde snáz. Mladá žena je plná sil a energie, a to je v období těhotenství a při samotném porodu velice důležité.
„Pokud budeme mluvit o období po porodu, tělo se rychle zotaví a při péči o miminko pociťuje mladá maminka menší únavu. Nesmíme zapomenout rovněž na to, že mladé ženy se samy většinou s ničím neléčí. Jinak to ale může být s rovinou psychickou. Ženy v tomto věku často studují nebo jsou teprve na začátku kariéry či partnerského vztahu a mnohdy narychlo řeší zázemí, které je potřeba pro miminko zajistit,“
uvádí Pavla Jelínková.

Starší nastávající maminku musí lékař pečlivě hlídat

Se stoupajícím věkem řeší lékaři často již samotné otěhotnění, které v některých případech nejde tak snadno.
„Pravděpodobnost spontánního otěhotnění s narůstajícím věkem klesá. Zdravotní stav nastávající maminky v porodnicky vyšším věku může ovlivnit řada zdravotních obtíží, jako jsou například vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění srdeční, štítné žlázy, očí či kloubů. V současnosti již mohou otěhotnět i ženy po odstranění části tkáně děložního čípku, s myomy na děloze či s dalšími nemocemi ženských orgánů. Do hry leckdy vstupují i psychické obtíže a psychiatrická onemocnění. V případě otěhotnění pak v rámci sledování již vstupně zdravotně zatížené maminky je zapotřebí častějších kontrol a vyšetřování nejen jí samotné, ale i budoucího miminka. V mnoha případech je třeba řešit výsledky odběrů na vývojové vady, kde ve výsledcích bývá častější odchylka, a maminky tak musí podstoupit další vyšetření,“ vysvětluje Pavla Jelínková.

Přese vše výše uvedené nemusí většina starších maminek rodit ve specializovaných centrech. Porodnice plnící doporučené standardy pojišťoven a odborných společností – tj. dva porodníci a pediatr/neonatolog ve službě spolu s patřičným zázemím (jednotky intenzivní péče – novorozenecká a porodnická, ARO, krevní banka), je naprosto dostatečná. Tyto standardy jsou důležité pro nepředvídatelné a závažné stavy, které nejdou předpovědět sebepečlivější péčí v těhotenství.

Každá žena je jiná, v těhotenství to platí dvojnásob

Po vlastním porodu, který je fyzickou i psychickou zátěží i pro mladou ženu, přichází období šestinedělí. Poporodní rekonvalescence probíhá u starších maminek po fyzické stránce déle a maminky bývají při péči o miminko častěji unavené. Na druhou stranu mohou sobě i svému děťátku často poskytnout stabilní zázemí, na jehož budování měly dostatek času. Výhodou oproti mladším maminkám je jejich sebedůvěra, nadhled i větší psychická pohoda. Mateřství tak probíhá zpravidla v poklidu, vyrovnaně a bez většího stresu.
„Samozřejmě vše spojené s těhotenstvím, porodem a mateřstvím je o každé ženě jako takové a nelze všechny vložit do jednoho balíčku „věk od – do“. Každá žena je jiná, má jiný pohled na svět a jiné emocionální vnímání, jinou fyzickou kondici a jinak se cítí. Těhotenství je velice krásné, ale také náročné období,“ doplňuje Pavla Jelínková.

Větší zkušenosti, vyšší nároky

Nejen manažerky, ale i maminky, které těhotenství odložily do vyššího věku, přichází s mnoha požadavky na těhotenství a porod. Vše vyplývá z nabytých zkušeností a získaných sociálních a ekonomických standardů.
„Ve chvíli, kdy se tyto maminky rozhodnou, že si miminko přejí, chtějí si své těhotenství – leckdy bohužel jediné – co nejvíce užít. A nároky na obor pozvolna rostou,“ říká Pavla Jelínková.

Naštěstí dnes již nemálo porodnic vychází vstříc požadavkům této skupiny maminek a kromě běžných standardů péče nabízejí mnohé nadstandardní služby. Počínaje porodnickými kurzy, přes ultrazvukovou diagnostiku 3D i 4D, cvičení pro těhotné, aroma či balneoterapii a konče nadstandardním ubytováním v období porodu s téměř hotelovými službami včetně dostupnosti WiFi a dárky pro maminky a potomky.
„Díky požadavkům maminek se tyto služby rok od roku zlepšují a vše je činěno proto, aby maminka zvládla co nejlépe svoji roli, v pohodlí a soukromí. A když miminko dovolí, mohla současně pokračovat i v pracovním nasazení,“ vysvětluje Pavla Jelínková.

Při výběru porodnice se zaměřte na bezpečí i příjemný pocit

Těhotenství a porod bývají zásadními milníky v životě každé ženy. Důležité rozhodnutí v tomto období bezesporu představuje výběr porodnice, kterému je nutné věnovat náležitou pozornost.
Pro všechny budoucí maminky by mělo být důležité, aby si vybraly porodnici, kde funguje oddělení ARO a krevní banka. Pro potřeby miminka je zase podstatné oddělení neonatologické JIP, kterým v mělnické nemocnici disponujeme. Neméně významné také je, aby se maminka v porodnici cítila příjemně a v bezpečí. A proto, maminky, nebojte se, ptejte se, mějte požadavky. Víme, že období těhotenství a porodu je jedinečné a že si péči zasloužíte. V dnešní době lze pracoviště, které splní vaše přání, nalézt,“ uzavírá Pavla Jelínková.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce