Inzerce

Psychogenní neplodnost - mýtus nebo realita?

(PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš Ph.D. | přečteno: 16457x )

Problém dlouhodobé nechtěné neplodnosti (DNN) pro vás věcně a jasně pojmenovává PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš. V druhém dílu seriálu najdete informace o neplodnosti způsobené psychickými příčinami.

shutterstock.com

Otěhotnění po odeznění stresu


Občas se objeví případy, kdy žena, která léta nemohla mít dítě, poté, co adoptuje dítě, najednou bez problémů otěhotní přirozenou cestou. Podobné případy nasvědčují, že existuje něco jako psychogenní neplodnost, tj. neplodnost způsobená psychickými příčinami. Toto přesvědčení velmi pravděpodobně správné, jen se velmi těžko prokazuje.

Může psychika i za spontánní potraty?


I spontánní potraty se zjevně vyskytují z psychických důvodů, například ze šoku či stresu, a to nejen u lidí, ale už i u zvířat. Znal jsem případ, kdy dívka potratila na prahu partnerova bytu poté, co jí bylo sděleno, že těhotenství je její problém, ať prý s tím jde někam. Z evolučního hlediska je výhodnější, aby náročné období přežila hlavně matka, protože ta může později dát život vícero potomkům. To je lepší než riskovat život obou – matky i dítěte.

Nemějte pocit viny!


Bohužel objevuje se psychosomatika naruby, která vnucuje neplodným lidem myšlenku, že ne nějaká, ale každá neplodnost je záležitost psychiky. Z toho též vyplývá, že by i každá neplodnost měla jít překonat, pokud se člověk zbaví stresu, psychických bloků či si „očistí karmu“ apod. Jakkoli to hlasatelé těchto názorů myslí dobře, jejich dobře míněné rady mají opačný účinek. Implantují pocity viny, protože to znamená vždy i opačné rovnítko: „Jsi neplodný? Tak se nad sebou zamysli. Můžeš si za to sám...“ nebo „Nepřekonal jsi neplodnost? Měl jsi se víc snažit...“

Důvod, proč tyto úvahy jsou pro lidi tak líbivé, spočívá v tom, že jim dávají nějakou naději, pocit, že s tím mohou něco dělat: "Mohu si za to sám, ergo mohu to také odstranit." Přiznat si, že se s tím nedá dělat nic a že jim nezbývá než pasivně čekat se založenýma rukama bývá paradoxně víc bolestné, než si nalhávat zdánlivou vinu. Totiž, i v jiných krizových situacích lidé raději bezúčelně pobíhají než, aby se zastavili a uvědomili si hrůznost celé situace.

Ano, neplodným párům je třeba zdůrazňovat, že samozřejmě je dobré redukovat stres, nebýt anorekticky hubený ap., ale stejně tak je třeba z nich snímat pocity viny, že si za svou neplodnost mohou sami, nebo že pokud se budou dostatečně snažit, tak svou neplodnost překonají.
Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Co je v projektu
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Karel

Už se těším na další pokračování - ten týden strašně dlouho trvá :-)

itdmzkj

ZhA6on hkxrxtrwbjnu, [url=http://dumzodedvvei.com/]dumzodedvvei[/url], [link=http://rtqakmgqfequ.com/]rtqakmgqfequ[/link], http://qywrchmngvtk.com/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1068. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 138 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co vás čeká při sonografii

Na ultrazvuk, čili sonografii, vás lékař pošle v případě, kdy potřebuje vyšetřit měkké tkáně. Nejčastěji orgány v břiše, tedy ledviny, játra, žlučník nebo močový měchýř, ale třeba cévy, štítnou žlázu, místní uzliny i prsní žlázy nebo varlata. Jde o vyšetření zcela bezbolestné a rychlé, lze ho dělat i v těhotenství.

Plynatost v těhotenství

Při jakémkoliv menším stresu či vzrušení z nějaké události mě trápí plynnatost v žaludku, bodavá bolest, nejsem schopna pak ničeho, jen si lehnout. A jen tak to nepřejde. Nyní jsem těhotná a je to opravdu někdy nepříjemné. Můžete mi, prosím, poradit léčbu - léky. Děkuji M.

Průkazka pro těhotné

Po prokázání těhotenství je vystavena těhotenská průkazka a každá mamina začne navštěvovat poradnu pro těhotné. Průkazka je doklad, a proto by ji měla každá budoucí maminka nosit stále u sebe...

Jizvu po císařském řezu poctivě masírujte

Stále větší počet těhotenství končí císařským řezem, po kterém zůstane doživotní památka v podobě jizvy. Aby to byla památka co nejméně výrazná, potřebují prvních pár měsíců patřičnou péči – například masáž nebo ochranu silikonovými pásky. Nic ale není ztraceno ani v případě, že je jizva velká nebo nevzhledná, to se ke slovu dostává plastická chirurgie, o jejíchž možnostech mluví primář Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice na Bulovce MUDr. Karel Urban.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.