Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Psychogenní neplodnost - mýtus nebo realita?

(PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš Ph.D. | přečteno: 16886x )

Problém dlouhodobé nechtěné neplodnosti (DNN) pro vás věcně a jasně pojmenovává PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš. V druhém dílu seriálu najdete informace o neplodnosti způsobené psychickými příčinami.

shutterstock.com

Otěhotnění po odeznění stresu


Občas se objeví případy, kdy žena, která léta nemohla mít dítě, poté, co adoptuje dítě, najednou bez problémů otěhotní přirozenou cestou. Podobné případy nasvědčují, že existuje něco jako psychogenní neplodnost, tj. neplodnost způsobená psychickými příčinami. Toto přesvědčení velmi pravděpodobně správné, jen se velmi těžko prokazuje.

Může psychika i za spontánní potraty?


I spontánní potraty se zjevně vyskytují z psychických důvodů, například ze šoku či stresu, a to nejen u lidí, ale už i u zvířat. Znal jsem případ, kdy dívka potratila na prahu partnerova bytu poté, co jí bylo sděleno, že těhotenství je její problém, ať prý s tím jde někam. Z evolučního hlediska je výhodnější, aby náročné období přežila hlavně matka, protože ta může později dát život vícero potomkům. To je lepší než riskovat život obou – matky i dítěte.

Nemějte pocit viny!


Bohužel objevuje se psychosomatika naruby, která vnucuje neplodným lidem myšlenku, že ne nějaká, ale každá neplodnost je záležitost psychiky. Z toho též vyplývá, že by i každá neplodnost měla jít překonat, pokud se člověk zbaví stresu, psychických bloků či si „očistí karmu“ apod. Jakkoli to hlasatelé těchto názorů myslí dobře, jejich dobře míněné rady mají opačný účinek. Implantují pocity viny, protože to znamená vždy i opačné rovnítko: „Jsi neplodný? Tak se nad sebou zamysli. Můžeš si za to sám...“ nebo „Nepřekonal jsi neplodnost? Měl jsi se víc snažit...“

Důvod, proč tyto úvahy jsou pro lidi tak líbivé, spočívá v tom, že jim dávají nějakou naději, pocit, že s tím mohou něco dělat: "Mohu si za to sám, ergo mohu to také odstranit." Přiznat si, že se s tím nedá dělat nic a že jim nezbývá než pasivně čekat se založenýma rukama bývá paradoxně víc bolestné, než si nalhávat zdánlivou vinu. Totiž, i v jiných krizových situacích lidé raději bezúčelně pobíhají než, aby se zastavili a uvědomili si hrůznost celé situace.

Ano, neplodným párům je třeba zdůrazňovat, že samozřejmě je dobré redukovat stres, nebýt anorekticky hubený ap., ale stejně tak je třeba z nich snímat pocity viny, že si za svou neplodnost mohou sami, nebo že pokud se budou dostatečně snažit, tak svou neplodnost překonají.
Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Co je v projektu
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Karel

Už se těším na další pokračování - ten týden strašně dlouho trvá :-)

itdmzkj

ZhA6on hkxrxtrwbjnu, [url=http://dumzodedvvei.com/]dumzodedvvei[/url], [link=http://rtqakmgqfequ.com/]rtqakmgqfequ[/link], http://qywrchmngvtk.com/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1236. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 582 lidí

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce