Inzerce

Psychogenní neplodnost - mýtus nebo realita?

4. listopadu 2009, PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš Ph.D.   |   přečteno: 15303x

Problém dlouhodobé nechtěné neplodnosti (DNN) pro vás věcně a jasně pojmenovává PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš. V druhém dílu seriálu najdete informace o neplodnosti způsobené psychickými příčinami.

foto: shutterstock.com

Otěhotnění po odeznění stresu


Občas se objeví případy, kdy žena, která léta nemohla mít dítě, poté, co adoptuje dítě, najednou bez problémů otěhotní přirozenou cestou. Podobné případy nasvědčují, že existuje něco jako psychogenní neplodnost, tj. neplodnost způsobená psychickými příčinami. Toto přesvědčení velmi pravděpodobně správné, jen se velmi těžko prokazuje.

Může psychika i za spontánní potraty?


I spontánní potraty se zjevně vyskytují z psychických důvodů, například ze šoku či stresu, a to nejen u lidí, ale už i u zvířat. Znal jsem případ, kdy dívka potratila na prahu partnerova bytu poté, co jí bylo sděleno, že těhotenství je její problém, ať prý s tím jde někam. Z evolučního hlediska je výhodnější, aby náročné období přežila hlavně matka, protože ta může později dát život vícero potomkům. To je lepší než riskovat život obou – matky i dítěte.

Nemějte pocit viny!


Bohužel objevuje se psychosomatika naruby, která vnucuje neplodným lidem myšlenku, že ne nějaká, ale každá neplodnost je záležitost psychiky. Z toho též vyplývá, že by i každá neplodnost měla jít překonat, pokud se člověk zbaví stresu, psychických bloků či si „očistí karmu“ apod. Jakkoli to hlasatelé těchto názorů myslí dobře, jejich dobře míněné rady mají opačný účinek. Implantují pocity viny, protože to znamená vždy i opačné rovnítko: „Jsi neplodný? Tak se nad sebou zamysli. Můžeš si za to sám...“ nebo „Nepřekonal jsi neplodnost? Měl jsi se víc snažit...“

Důvod, proč tyto úvahy jsou pro lidi tak líbivé, spočívá v tom, že jim dávají nějakou naději, pocit, že s tím mohou něco dělat: "Mohu si za to sám, ergo mohu to také odstranit." Přiznat si, že se s tím nedá dělat nic a že jim nezbývá než pasivně čekat se založenýma rukama bývá paradoxně víc bolestné, než si nalhávat zdánlivou vinu. Totiž, i v jiných krizových situacích lidé raději bezúčelně pobíhají než, aby se zastavili a uvědomili si hrůznost celé situace.

Ano, neplodným párům je třeba zdůrazňovat, že samozřejmě je dobré redukovat stres, nebýt anorekticky hubený ap., ale stejně tak je třeba z nich snímat pocity viny, že si za svou neplodnost mohou sami, nebo že pokud se budou dostatečně snažit, tak svou neplodnost překonají.
Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Co je v projektu

autor: PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš Ph.D.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Karel

Už se těším na další pokračování - ten týden strašně dlouho trvá :-)

Reagovatpoděkovatnahlásit

5. listopadu 2009, 11:36:47

itdmzkj

ZhA6on hkxrxtrwbjnu, [url=http://dumzodedvvei.com/]dumzodedvvei[/url], [link=http://rtqakmgqfequ.com/]rtqakmgqfequ[/link], http://qywrchmngvtk.com/

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. prosince 2009, 05:51:39


Celkový počet příspěvků v diskusi: 970. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 719 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.