Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Krizový plán při neplodnosti

(PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš Ph.D. | přečteno: 16572x )

shutterstock.com

Přemrštěná a škodlivá obranná reakce na neplodnost


Čekání na zpožděný vlak není nic příjemného, ale všichni víme, že příjezd vlaku nijak neuspíšíme, když budeme na peróně metat kozelce či okusovat návěstidla. Tuto jasnou logiku ztrácí dlouhodobě neplodní lidé. Jejich myšlení a úvahy mají sklon se zužovat na nedostupné dítě a fixují se do měsíčního cyklu, který pregnantně popsal Cimrman. Je to střídání dvou fází – očekávání a zklamání. Objevuje se myšlení, které jinak vídáváme u hazardních hráčů. Totiž, že drobné výhry a jemné záchvěvy naděje, například zprávy o otěhotnění, která pak ale skončí spontánním potratem, dostávají tyto postižené do podobné euforie, kterou zažívá hráč, když mu z hracího automatu začínají padat mince. O to hlubší je pak deprese, když tato naděje přijde vniveč.

Příklad krizového plánu při hrozící dlouhodobé neplodnosti


Jakmile tedy pár zjišťuje, že mu hrozí dlouhodobá či trvalá neplodnost, měl by si rychle udělat krizové plány – předsevzetí, co by dělal v té či oné situaci. Například říct si, že do asistované reprodukce investuje pouze pět let života a využije prostředky hrazené pojišťovnou. Pokud to nevyjde, tak půjde do náhradní rodinné péče (NRP). Souběžně s asistovanou reprodukcí si ale předem projde vzdělávacími kurzy o NRP, které se pořádají v každém krajském městě, a nastuduje si související literaturu. Nic se totiž nestane, když budou nejen tito lidé znát problémy dětí bez rodičů. Jistě je to užitečnější, než koukat po večerech na televizi. Též to nijak nebrání případnému vlastnímu početí ani to není závazek, že pak nějaké dítě musejí povinně adoptovat.
 
Kromě tohoto krizového plánu by se neplodní lidé měli zaměřit na dobrovolnou práci s dětmi – třeba v rámci skauta nebo hasičů - nebo pokud umějí hrát na nějaký hudební nástroj, mohou chodit do místní školky zazpívat si s dětmi. Cílem je, aby po dobu neplodnosti byli v kontaktu s dětmi. Zčásti to kompenzuje prožívanou frustraci.

Psychické dopady asistované reprodukce


O náhradní rodinnou péči je užitečné zajímat dlouho před tím, než případně zjistíme, že jsme neplodní. Ale zcela urgentní je toto doporučení po roce neplodnosti. Bohužel, toto není přirozené uvažování neplodných párů. Ti mají po roce stále pocit, že se ještě neděje nic tak strašného, aby museli jít do adopce či, nedej Bože, do pěstounství. Takže se vrhnou do asistované reprodukce. Začíná dlouhá řada vyšetření. Někdy nepříjemná tělesně, někdy psychicky. Ne každý muž si však dokáže dělat legraci, že v „onanzimr“ to byla jediná smysluplná onanie v jeho životě nebo jak se tam nemohl vzrušit nad trapnými porno časopisy.
 
Podobně se mnoho párů dostalo na pokraj zhroucení, když musely celé měsíce, ne-li roky, souložit podle kalendáře ve směšných polohách, které prý zvyšují pravděpodobnost otěhotnění. Tyto procedury více zmáhají muže. Ti se dostávají do dlouhodobého stresu a začínají uvažovat, že by snad bylo lepší katapultovat se do nějakého jiného vztahu, kde by tyhle galeje nemuseli podstupovat.

Naplánovat si milníky – projekt při neplodnosti


Žadatelé o NRP si často stěžují na to, že postupné umírání naděje na vlastní dítě je to nejhorší a že kdyby věděli předem, co je čeká, že by si žádost o NRP dali mnohem dříve. Pozvolné degenerativní změny totiž mají obecně jedno nebezpečí – nemají žádný výrazný zlomový bod, který nám řekl: „Člověče, pozor! Hrozí ti syndrom uvařené žáby.“ Proto tyto zlomy si musí člověk nastavit sám. Především tím, že si dá určitá předsevzetí a bude pravidelně bilancovat svůj život, aby zřetelně viděl, zda už není mimo.

Je to podobné, jako když hrajete karty o peníze. Moudrý člověk si před hrou řekne: „Když prohraji 200 Kč, tak se zvedám a jdu domů, i kdyby padaly trakaře.“ A tak hraje. Když vyhrává, je všechno v pořádku. Ale když prohraje těch 200 Kč, rozsvítí se mu v hlavě kontrolka a řekne: „Pozor, Karle, jsi za limitem...“ Moudrý Karel odchází navzdory remcání spolustolovníků. Pokud by si tuto hranici nedal před vstupem do knajpy, tak by prohrával a prohrával a neustále by si namlouval, že v příští hře se na něj štěstí už konečně usměje, stále více by bláhově riskoval, až by prohrál i vlastní kalhoty.

To přesně se děje neplodným lidem. I ti žijí bez hlubší reflexe z měsíce na měsíc, takže běžně najdete lidi, kteří naprosto zbytečně vyhodili milión korun na marné pokusy o asistovanou reprodukci, které už pojišťovna nehradí. Podobně až ve stavu naprosté zoufalosti začínají tito lidé zvažovat, že půjdou do NRP, aniž by o tom cokoli věděli či si o tom přečetli jedinou knihu. Vídáváme pak běžně paradoxy, že lidi vědí o svém novém mobilním telefonu víc než o problémech adoptovaných dětí. Takže po sérii zbytečných chyb v rámci neplodnosti následuje další série zbytečných chyb při výchově adoptovaného dítěte.Více o tom, kdy a proč se zajímat o NRP a jaká jsou úskalí v adoptivní motivaci neplodných rodičů, čtěte příště!Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Co je v projektu

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
maruška
3x

chtěla jsem se zeptat, jak dlouho asi trvá adopce? může dítě adoptovat jen samotná žena? je velkou překážkou, když se léčila na psychiatrii? děkuji za odpověď.

Emma
2x

Jsem laik, ale tuto tématiku jsem pročítala na internetu. A odpověd´zní ano, i samostatná žena bez partnera smí adoptovat dítě. Ale pozor, určitě dostanou přednost páry, alespoň co se týka miminek, takže musíš počítat s tím, že ti bude k adopci nabídnuto dítě už starší. Taky bys měla zvážit svou finanční situaci. Úřady dost lustrují potencionální adoptivní rodiče. Dělají se i posudky, jestli záznam o tom, že jsi se léčila na psychiatrii může být posuzován negativně, možná ano, ale to je jen můj názor. Emma

petulat

DOBRÝ DEN, CHTĚLA BYCH POPROSIT PÁRY, KTERÉ SE LÉČÍ S PORUCHAMI PLODNOSTI, ZDA BY SE MNOU NEUDĚLALI ROZHOVOR. POTŘEBUJI TO KVŮLI BAKALÁŘSKÉ PRÁCI. VĚŘÍM, ŽE JE PRO VĚTŠINU Z VÁS VELMI TĚŽKÉ O TOMTO PROBLÉMU HOVOŘIT. BYLA BYCH RÁDA I ZA ROZHOVOR PŘE ICQ, ALE NEJRADĚJI BYCH SE S VÁMI SEŠLA OSOBNĚ, POKUD BYDLÍTE POBLÍŽ ZLÍNA, PŘIJELA BYCH ZA VÁMI NA MÍSTO, NA KTERÉ BY JSME SE PŘEDEM DOMLUVILI. MOCKRÁT DĚKUJI ZA ODPOVĚDI. E-MAIL: [email protected] a č. ICQ: 608915245 VAŠE JMÉNO A PŘÍJEMNÍ I DALŠÍ PŘÍPADNÉ OSOBNÍ ÚDAJE ZŮSTANOU SAMOZŘEJMĚ V ANONYMITĚ!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1894. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Osudové míjení - neplodné páry a děti bez rodičů

Jak to, že máme tolik dětí v dětských domovech a zároveň tolik žadatelů o adopci? Odpověď na otázku, která už jistě napadla i vás, přináší další příspěvěk ze seriálu "Očima psychologa".

Neplodnost a postabortivní syndrom

6. díl seriálu "Očima psychologa": V sedmnácti ji donutili jít na potrat, v sedmadvaceti se vdá, celých třináct let marně usilje s manželem o dítě a celých těch třináct let ví, že šanci na vlastní dítě už jednou měla. Smutný scénář, na kterém se podílí i fakt, že veřejnost dosud víc odsuzuje matku, která dala dítě do adopce, než tu, která šla na potrat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce