Inzerce

Rakovina prostaty nemusí nutně znamenat kastraci

20. ledna 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2728x

Muže po diagnóze karcinomu prostaty napadají různé otázky. Bojí se, že se jim dosavadní život zhroutí. Mají obavy, jak nemoc zvládnou, jaký vliv bude mít rakovina prostaty na jejich zdraví i na jejich sexuální a partnerský život.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

V současnosti již ale nekončí veškerá léčba této nemoci kastrací. Možnosti moderní medicíny pomáhají nepříjemnosti spojené s rakovinou prostaty šetrně a efektivně eliminovat až na minimum, a to především díky lékům a úpravě režimu. Pacienti tak mohou i přes toto onemocnění žít spokojený život, ve kterém má své místo i sexualita.

Čtěte také: Vyšetření rakoviny prostaty krok za krokem

Dřívější léčba = kastrace

Od poloviny 20. století se při léčbě nádorů prostaty přistupovalo ke kastraci neboli operativnímu vyjmutí varlat. Tato metoda by také jako jediná spolehlivě zaručila prevenci karcinomu prostaty, musela by ale být provedena ještě před pubertou. Po takovém zákroku se přestane tvořit testosteron, který ovlivňuje růst nádoru. Kastrační léčba je základním postupem v případě, je-li karcinom již rozšířen mimo prostatu. Jednou z dalších léčebných možností, které se používaly dříve, bylo užívání ženských hormonů.
„Umělé podávání estrogenu významně přispívá k potlačení růstu zhoubného nádoru prostaty, neboť snižuje tvorbu testosteronu, který jeho růst vyživuje. Tato metoda ale měla řadu vedlejších účinků, jako je třeba cévní trombóza nebo srdeční komplikace,“ uvádí MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Čtěte také: Rakovina prostaty: mýty a fakta o této nemoci

Moderní léčba dokáže zachovat sexuální život bez omezení

V současné době nabízí lékařská věda nové, méně radikální léčebné postupy karcinomu prostaty, díky nimž může žít pacient spokojený život, jehož kvalita nemusí být nemocí celkově postižena. Rakovina prostaty dnes již neznamená nutně konec sexuálního života, ani konec mužství.
„U vysokého procenta nemocných navíc bývá doba od zachycení rakoviny prostaty do okamžiku, kdy toto onemocnění může působit pacientovi potíže, poměrně dlouhá. Často v řádu roků, někdy dokonce 10 až 15 let,“ dodává MUDr. Otakar Čapoun, FEBU. V případech, že lékaři nádor zachytí v počátečním a málo agresivním stadiu, mohou dokonce přistoupit pouze ke sledování a monitorování stavu pacienta a na jeho celkový, tedy i sexuální život, tak nemoc dlouhé roky nemusí mít žádný vliv.  

Pokud je nádor ohraničený pouze na prostatu, lze jej s nadějí na celkové vyléčení léčit několika způsoby – operativním odstraněním prostaty (radikální prostatektomie) nebo ozařováním (radikální radioterapie).  

Čtěte také: Nastal konec zbytečných biopsií prostaty?

Jaký vliv má odstranění prostaty na mužské funkce?

Operativní odstranění prostaty je spojeno se dvěma hlavními komplikacemi – úplnou neplodností (zaniká možnost ejakulace) a s problémy s erekcí, které se ovšem dají účinně řešit.
Problémy s erekcí, které mohou nastat až u 80 % pacientů, jsou ale zase v 80 % až 90 % případů řešitelné. U menší části pacientů dobře fungují klasické tabletové léky. Větší část nemocných ale velmi dobře reaguje na injekce aktivních látek, které si aplikují sami do topořivých těles penisu přímo před pohlavním stykem,“ vysvětluje MUDr. Otakar Čapoun, FEBU.

Mezi další komplikace patří též inkontinence, tedy nemožnost zadržení moči v močovém měchýři spojená s pomočováním. V tomto směru vše závisí na zkušenostech operatéra a rozsahu onemocnění. Do budoucna je v tomto ohledu perspektivní operace pomocí operačního robota, protože umožňuje větší přehlednost při výkonu a to by mohlo vést ke snížení nežádoucích účinků. 

Čtěte také: První návštěva u urologa? Po 40. roce věku, i když nepociťujete potíže.

I v pokročilém stádiu nemoci je možné zůstat mužem

V pokročilém stádiu nemoci, kdy již pacienta často trápí metastázy do dalších orgánů, je nutné léčit celý organismus – zde se využívá hormonální léčba. Karcinom prostaty je závislý na hladinách testosteronu, proto je u pacientů s pokročilým stadiem onemocnění třeba přistoupit k hormonálnímu snížení testosteronu neboli kastraci.

Ta může být buď chirurgická, nebo farmakologická. K chirurgické kastraci, která může mít silný negativní psychický dopad na pacienta, již v moderní medicíně ve většině případů nedochází. V této fázi onemocnění se přistupuje k farmakologické, neboli chemické kastraci.
Během chemické kastrace je pacient oproti celkovému odstranění prostaty schopen ejakulovat, ale má sníženou úroveň testosteronu na minimum (to samé nastává i v případě chirurgické kastrace). Má tedy problémy
s libidem a také s erekcí, ale pokud erekce dosáhne, je schopen i ejakulovat. Všechny nežádoucí účinky se však dají úspěšně řešit stejně jako v případě prostatektomie čili radikálního odstranění prostaty,“
vysvětluje MUDr. Otakar Čapoun, FEBU.

Chemická kastrace patří mezi zásadní léčebné postupy, ale postupně se její efekt vyčerpá, jelikož nádorové buňky začnou být po určitém období vůči hormonům rezistentní. U některých pacientů lze chemickou kastraci aplikovat i přerušovaně s cílem zvýšit kvalitu jejich života. Výhodou chemické kastrace je skutečnost, že po jejím přerušení se pacient vrací do normálu během několika dní až týdnů.

Zdroj: www.rakovinaprostaty.org

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 13 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.