Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

(8. dubna 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 502x )

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

shutterstock.com

Podle reflexologie mají všechny orgány nebo části těla svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidlech. Správná masáž nohou tak člověka dokáže zregenerovat doslova „od hlavy až k patě“.
„Reflexní terapie (reflexologie) je více než tisíc let stará asijská masáž, která se považuje za jednu z nejúčinnějších metod alternativní medicíny a samoléčby. Je založená na holistických principech a na předpokladu, že na koncích těla (chodidlech, rukou, uších) se nacházejí nervová zakončení, která mají vztah k vnitřním orgánům a dalším místům v těle. Tlakem nebo hlazením těchto reflexních bodů na plosce, prstech, nártech a v okolí kotníků můžeme ovlivňovat každou část lidského organismu – odstranit energetickou nerovnováhu v orgánu nebo, je-li v těle akutní zánět, případně pokud orgán nefunguje tak, jak by měl, můžeme ulevit od bolesti či nastavit správnou funkci organismu a podpořit metabolismus,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Účinky reflexní terapie

Hlavním cílem reflexní terapie je celkové obnovení energie v těle. Stimulace reflexních bodů má zároveň příznivé účinky na psychiku, činnost metabolismu i zažívání.
„Vhodným působením na reflexní plošky můžeme vyřešit široké spektrum zdravotních těžkostí. A to od problémů na úrovni pohybového ústrojí (bolesti kloubů a páteře, blokády páteře, migrény a podobně) přes poruchy činnosti jednotlivých orgánů v dýchací, srdečně cévní, trávicí, močové a pohlavní oblasti až po disharmonii v oblasti psychické a emoční. Pravidelné reflexní masáže nohou také aktivizují imunitní systém a přímo tím podporují vlastní obranyschopnost a samouzdravování, které je lidskému tělu přirozené,“ vyjmenovala fyzioterapeutka.

Masáž se obvykle zaměřuje na plosky a nárty obou nohou, kde je jako reflexním zrcadlem zobrazeno celé tělo se všemi svými orgány. Provádí se na sucho.
„Pokud některý orgán nefunguje tak, jak by měl, ucítíte při stlačení odpovídajícího reflexního bodu nepříjemný tlak, nebo dokonce bolest. Postižené místo je nutné rozmasírovat. Bolest se bude postupně zmenšovat a časem zmizí úplně. Kvalitní reflexní terapii umí poskytnout jen odborně vyškolený terapeut. V mnohých situacích si však může do velké míry pomoct každý sám díky automasáži. Pokud jde o náhlý bolestivý stav, určenou plošku hladíme. Terapeut využívá k masáži převážně palce, každý bod se stiskne patnáct- až dvacetkrát a v tlaku vydrží okolo dvou vteřin,“ popsala Iva Bílková.

Naše chodidla mohou prozradit problémy uvnitř těla

Zkušený terapeut odhalí případný problém vnitřního orgánu v reflexních změnách i na povrchu těla. Kromě bodů zvýšené citlivosti a bolestivosti bývá zřetelným signálem jiné prokrvení kůže.
„Na reflexních zónách se dá provést velmi přesná diagnostika stavu jednotlivých orgánů, a to podle charakteru změn na kůži a v podkoží a podle bolestivosti v oblasti reflexních plošek. Plošky orgánů, které jsou narušené, reagují při masáži bolestivě a míra bolestivosti udává míru narušení orgánu,“ přiblížila Iva Bílková.

Pomoc v těhotenství

Odborná masáž nohou je vhodná pro všechny lidi bez rozdílu věku či zdravotních problémů, jako hluboké uvolnění svalů, odstranění stresu, při detoxikaci organismu nebo jako podpůrná metoda v léčebné rehabilitaci. Těhotným ženám přináší úlevu od nepříjemných příznaků „jiného stavu“, u nich je však dobré se některým reflexním bodům vyhnout.
„U těhotných žen se nedoporučuje masáž v oblasti zevního a vnitřního kotníku, kde jsou zóny pro pohlavní orgány a dělohu. Při odborné manipulaci je možné docílit podpory stahování dělohy, což by mohla být role tatínka u porodu. Reflexní terapie napomáhá ke zlepšení metabolismu, zažívání, činnosti zatížených vnitřních orgánů, odstraňuje některé blokády páteře a eliminuje únavu. Masáž nohou působí i na miminko, které má tendenci se v bříšku začít pohybovat, čímž dochází k dalšímu kontaktu maminky a miminka,“ poukázala Iva Bílková.

Jak si reflexní masáž nohou užít i doma

Jak si ale pomoci sám? Nejpřirozenější reflexní terapií zůstává chůze na boso. Chodidlo není deformováno obuví a je adekvátně stimulováno nerovnostmi terénu.
„Bolestivá citlivost chodidel na každý kamínek se postupně ztratí. Není to dané ani tak tím, že si noha ‚zvykne‘, jako tím, že masáží bolavých reflexních plošek harmonizujeme činnost jednotlivých orgánů. A plošky zdravých orgánů nejsou bolestivé. K tomuto účelu jsou v parcích výborné tzv. bosonohé chodníky, které si z různých materiálů můžeme vytvořit i doma. Ve sportovních nebo zdravotnických potřebách lze také zakoupit obdobu ‚gumového koberečku s výstupky‘, který může báječně masírovat reflexní zóny chodidel například v kuchyni při vaření nebo v koupelně u umyvadla při čištění zubů,“ dodala fyzioterapeutka.

Zdravotní cvičební pomůcky zakoupíte v e-shopu Lékárna.cz.

Zdroj: FYZIOklinika.cz

Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Rehabilitace po operaci kýly

Okamžitě po operaci kýly vás odvezou na pooperační pokoj, kde vám po několik hodin budou prostřednictvím infuze nitrožilně podávány léky proti bolesti a jiné tekutiny. Ve většině případů jsou pacienti schopni vrátit se po operaci rychle domů. Než vás z nemocnice pustí domů, zřejmě po vás budou chtít, abyste ukázali, že jste bez vážnějších problémů schopni jíst, pít a chodit.

Hipoterapie

Hiporehabilitace jako metoda léčebné rehabilitace s pomocí koní je v České republice prováděna intenzivně více jak 30 let. Tento název zastřešuje aktivity a terapie s koňmi pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním, speciálními potřebami. Jedná se o nejvíce známou hipoterapii, dále aktivity s využitím koní, psychoterapii pomocí koní a parajezdectví. Jak se jednotlivé obory liší, v čem je jejich podstata a jaký účinek?

Cvičení s míčem jako rehabilitace i prevence osteoartrózy

Osteoartróza (OA, artróza či osteoartritida) je nejčastější onemocnění kloubů. Artritida je souhrný název pro více než 100 různých stavů způsobujích bolest a problémy s klouby. V ČR trpí osteoartrózou až 27 procent obyvatel. Nenáročné cvičení je dobré pro rehabilitaci, zmírnění následků nemoci i jako prevence.

Co můžete očekávat od rehabilitace?

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem doc. MUDr. Jiřím Votavou, CSc. z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN, která proběhla ve čtvrtek 18. dubna 2002 mezi 10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce