Několikaminutové znehybnění spojené s poruchou řečijsem měl před tím,než byl zjištěn uzávěr a .basilaris.Stalo se mi to v noci ,syn mě odvezl do nemocnice a tam jsem asi po cca 2 hodinách měl stejnou CMP.Asi za 5 dnů mi byla provedeno na angiolince vyšetření kde mi byl zjištěn výše uvedený uzávěr.Od této doby jsem do dnešního dne CMP neměl.Od r.1999(podzim) jsem chodil na vyšetření k neurologovi protože jsem míval pocity nejistoty (hlava , chůze).Ten mě poslal na sono karotid,kde mi bylo zjištěno zůžení cévy.Jestli toto vyšetření ukazovalo zůžení cévy a následně uzávěr a.basilaris,nebo zůženou karotidu na pravé straně ,to nevím .Naposledy jsem byl na sonu karotid asi v 4/2002 a bylo mi řečeno , že výsledek je stejný jako minulé vyšetření(že se to nezměnilo,je to stejné) Oxiphillin neužívám,nevím jaký postup použít(mimo přivolání sanity a to určitě v každém případě)jaké léky užít na zmírnění nebo možná zastavení nastávající CMP. Děkuji a přeji mnoho úspěchů v životě a v povolání.Velmi jste mi pomohla. Bsonek ivo
Komu a jak ergoterapie pomůže
Ergoterapie je určena lidem, kteří kvůli onemocnění (např. stav po cévní mozkové příhodě), úrazu, vývojové vadě či stárnutí mohou některé činnosti vykonávat jenom obtížně nebo je nemohou dělat vůbec. Jedná se o běžné denní aktivity, jako jsou např. příjem a příprava jídla, osobní hygiena, koupání, oblékání, nácvik přesunů, použití WC, nakupování, běžný úklid, manipulace s penězi, obstarávání osobních záležitostí apod., ale i pracovní a volnočasové aktivity.
Cílem ergoterapie je dosažení či zachování maximální samostatnosti osoby s postižením v soběstačnosti (běžných denních činnostech), pracovních činnostech a volnočasových aktivitách. Jejím hlavním úkolem je umožnit pacientovi provádět činnosti, které považuje za důležité a potřebné pro život, a přispět tak k zachování odpovídající kvality života a k plnému zapojení do společnosti.
Je třeba zdůraznit, že se nejedná o teoretické návody, jak se s obtížemi při jednotlivých aktivitách vypořádat. Nácvik problematických činností probíhá v reálných situacích (např. trénink nakupování, když to podmínky umožňují, probíhá ve skutečném obchodě) a pokud to je možné i ve vlastním prostředí klienta.
Pro účinnost terapie je velmi důležitý aktivní přístup klienta či jeho rodiny (klienti v bezvědomí, s poruchou paměti a další, kteří nejsou schopni vědomě o sobě rozhodovat a řídit se svými rozhodnutími).
Ergoterapeuti pracují se všemi věkovými kategoriemi, s klienty s fyzickým, smyslovým, duševním či kombinovaným postižením.
Úhrada ergoterapeutické péče
Ve zdravotnickém zařízení je ergoterapeutická péče hrazena pojišťovnou. Jedná se hlavně o ambulantní či lůžková rehabilitační zařízení (kliniky, léčebny pro dlouhodobě nemocné, rehabilitační centra a ústavy).
V sociální sféře jsou ergoterapeuti většinou hrazeni z financí organizace, která je zaměstnává. Jedná se o různé stacionáře pro děti, dospělé či seniory, speciální školy, agentury podporovaného zaměstnávání, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domácí péče, prodejny kompenzačních pomůcek a další.
Několik málo ergoterapeutů pracuje samo za sebe a jejich péči si musí hradit klient sám.
V lázeňském odvětví se ergoterapeuti vyskytují v současné době jen sporadicky.
Seznam ergoterapeutických pracovišť je možné najít na stránkách České asociace ergoterapeutů.
Pokud vám nebo vašim blízkým tato relativně mladá rehabilitační metoda pomohla, podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám svůj příběh napište!
Přidat nový komentář