Inzerce

Ergoterapie: Práce léčí a zlepšuje kvalitu života

25. března 2010, Mgr. Ludmila Šajtarová   |   přečteno: 16185x

Ztráta soběstačnosti např. po úrazu nebo cévní mozkové příhodě je velkým zásahem do života. Bezmoc z toho, že se dospělý dříve aktivní člověk stane částečně nebo zcela závislý na svém okolí, se dá těžko s něčím srovnat. Rehabitační metoda, která pomáhá v takové situaci vrátit člověka do samostatného kvalitnějšího života, se jmenuje ergoterapie.

foto: shutterstock.com
Ergoterapie (= léčba prací) vychází z předpokladů, že existuje spojitost mezi zdravím a aktivitou jedince. Jinými slovy, kdo nic nedělá, toho duše i tělo dále chátrá. Ergoterapie je proto založená na provádění smysluplné činnosti.
 

Komu a jak ergoterapie pomůže


Ergoterapie je určena lidem, kteří kvůli onemocnění (např. stav po cévní mozkové příhodě), úrazu, vývojové vadě či stárnutí mohou některé činnosti vykonávat jenom obtížně nebo je nemohou dělat vůbec. Jedná se o běžné denní aktivity, jako jsou např. příjem a příprava jídla, osobní hygiena, koupání, oblékání, nácvik přesunů, použití WC, nakupování, běžný úklid, manipulace s penězi, obstarávání osobních záležitostí apod., ale i pracovní a volnočasové aktivity.

Cílem ergoterapie je dosažení či zachování maximální samostatnosti osoby s postižením v soběstačnosti (běžných denních činnostech), pracovních činnostech a volnočasových aktivitách. Jejím hlavním úkolem je umožnit pacientovi provádět činnosti, které považuje za důležité a potřebné pro život, a přispět tak k zachování odpovídající kvality života a k plnému zapojení do společnosti.

Je třeba zdůraznit, že se nejedná o teoretické návody, jak se s obtížemi při jednotlivých aktivitách vypořádat. Nácvik problematických činností probíhá v reálných situacích (např. trénink nakupování, když to podmínky umožňují, probíhá ve skutečném obchodě) a pokud to je možné i ve vlastním prostředí klienta.

Pro účinnost terapie je velmi důležitý aktivní přístup klienta či jeho rodiny (klienti v bezvědomí, s poruchou paměti a další, kteří nejsou schopni vědomě o sobě rozhodovat a řídit se svými rozhodnutími).
 
Ergoterapeuti pracují se všemi věkovými kategoriemi, s klienty s fyzickým, smyslovým, duševním či kombinovaným postižením.

Úhrada ergoterapeutické péče


Ve zdravotnickém zařízení je ergoterapeutická péče hrazena pojišťovnou. Jedná se hlavně o ambulantní či lůžková rehabilitační zařízení (kliniky, léčebny pro dlouhodobě nemocné, rehabilitační centra a ústavy).

V sociální sféře jsou ergoterapeuti většinou hrazeni z financí organizace, která je zaměstnává. Jedná se o různé stacionáře pro děti, dospělé či seniory, speciální školy, agentury podporovaného zaměstnávání, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domácí péče, prodejny kompenzačních pomůcek a další.

Několik málo ergoterapeutů pracuje samo za sebe a jejich péči si musí hradit klient sám.

V lázeňském odvětví se ergoterapeuti vyskytují v současné době jen sporadicky.

Seznam ergoterapeutických pracovišť je možné najít na stránkách České asociace ergoterapeutů.
Pokud vám nebo vašim blízkým tato relativně mladá rehabilitační metoda pomohla, podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám svůj příběh napište!

autor: Mgr. Ludmila Šajtarová

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • KAMIL ADAM (prosím o pomoc) 17. května 2019, 19:11:07

    Váš komentDostal jsem financní pomoc ve výši 100.000 € z senatorrpwalter@hotmail.com.… Diskutovat

  • Zdena (Prsa) 17. května 2019, 20:38:15

    Ahoj, na augmentaci jsem byla a zkušenost mám výbornou! Hojila sem se skoro 6 týdnů. A co se… Diskutovat

  • Verča (Pro Sarku) 17. května 2019, 20:41:25

    Za sebe můžu také doporučit toho Pilku, zkušenost sním mám bezvadnou Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.