Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Respirátor a zamlžená skla? Pomohou čočky i laser

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 298x )

Oční chirurgové zaregistrovali za poslední rok zajímavý fenomén: Nárůst refrakčních laserových operací očí. Jako pověstnou kapku, která přispěla k definitivnímu rozhodnutí nechat si odstranit dioptrie, uvádějí pacienti stále častěji nepříjemné mlžení brýlí, které je denně obtěžuje při nošení respirátoru.

shutterstock.com

Nošení respirátorů ve veřejných prostorách i na ulici patří mezi stěžejní prostředky zamezení šíření pandemie Covid-19. Na druhou stranu však tato skutečnost některým lidem přináší rovněž nepříjemnosti. Také oční lékaři se stále častěji setkávají s pacienty, kterým nasazené ochranné prostředky komplikují život. Jedním z důvodů je, že při špatně nasazeném respirátoru, kdy horní část nepřiléhá těsně ke kůži, dochází k tomu, že vyfukovaný vzduch jde přímo do očí a způsobuje jejich nadměrné vysychání, které se pak projevuje pálením, zčervenám oka či pocitem cizího tělíska pod víčkem.
„V souvislosti s nošením respirátorů a roušek zaznamenáváme také potíže u pacientů na pokožce. Mají ekzémy, které jim znemožňují respirátory nosit,“ popisuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha, další z komplikací, s nimiž se ve své ordinaci setkává.

Jak vyzrát na zamlžená skla

  • roušku nebo respirátor těsně pod oči, brýle níž,
  • utěsnit roušku nebo respirátor náplastí
  • vlažná voda s jarem, tuhé mýdlo, syrová brambora, protizamlžovací hadřík, pasta na zuby, pěna na holení
  • speciální sprej, brýle s hydrofobními skly
  • místo brýlí čočky
  • operace

Zájem o laserové refrakční operace vzrostl meziročně o téměř 40 %

„Na našich klinikách velmi vzrostl zájem o laserové operace očí. Zejména mladší pacienti si uvědomili, jak je brýle omezují a jak jsou v kombinaci s rouškou či respirátorem nepohodlné. Meziročně zájem vzrostl o téměř 40 %, což jsme dosud nezažili,“ připouští Bc. Petr Kocian, MHA, spoluzakladatel a generální ředitel sítě očních klinik NeoVize.
Roste i počet pacientů s operací šedého zákalu a zejména přibývá těch, kteří nechtějí jen základní čočku, ale chtějí například operaci šedého zákalu pomocí laseru nebo trifokální či torickou čočku, které je zbavují nebo snižují závislosti na brýlích,“ dodává Kocian.

Kvůli roušce bylo rozhodnuto – pryč s brýlemi!

„Vysoká čísla laserových refrakčních operací, které nyní provádíme, potvrzují, že jde o způsob, který nepříjemnou situaci se zamlžováním skel vyřeší,“ podotýká primářka Valešová. Důvody, proč se lidé zbavují dioptrií, jsou různé – čtvrtině způsobují potíže při sportu*, druhým nejčastěji uváděným důvodem jsou obtíže s kontaktními čočkami, dále pak ekonomické důvody (finanční náklady na neustálé pořizování brýlí a kontaktních čoček v dlouhodobém horizontu převyšují jednorázovou cenu za operaci), nebo že si na brýle nezvykli. Dále pak pacienti zmiňují rozdíl dioptrií mezi oběma očima, nutnost ostrého zraku v zaměstnání, že jim brýle nesluší či narušují jejich sebevědomí. Nepohodlí při nošení respirátoru je pak novinkou, která se objevila až v posledním roce, kdy se nošení ochranných pomůcek stalo v našich životech každodenní povinností.
„O operaci očí jsem uvažoval již delší dobu. Pak ale nastoupila korona a s ní spojená karanténa i povinnost nošení roušek. Kvůli neustálému mlžení brýlí kvůli roušce bylo rozhodnuto – pryč s brýlemi!“ říká Martin Formánek, jenž úspěšně podstoupil laserový zákrok na Oční klinice NeoVize Brno.

Návrat do normálního života je velmi rychlý

„Důvody růstu laserových operací jsou mnohé, nadšení odoperovaných pacientů je však ohromné a já s radostí poslouchám o tom, jak silné emoce prožívali první den při probuzení, kdy najednou vše ostře viděli. Své blízké, budík, hodiny, listy na stromech, záclony v oknech přes ulici...,“ popisuje Petr Kocian zpětnou vazbu klientů. Operovat lze krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Díky nejmodernějším přístrojům se v dnešní době jedná o rychlý a bezbolestný zákrok, který probíhá ambulantně, takže pacient může po jeho provedení odejít domů.
„V případě dioptrických vad jsou světovým trendem precizní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem, jejichž výhodou je rychlá rekonvalescence a téměř okamžitý návrat k běžným činnostem. Nové operace typu NeoSMILE 3D umožňují upravit dioptrie pomoci 3D femtosekundového laseru, který odstraní dioptrie velmi šetrným způsobem bez narušení pevnosti rohovky. Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života,“ vysvětluje MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka kliniky NeoVize Brno.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce