Inzerce

Revma zastaví biologická léčba

12. března 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 57551x

Skoro polovina obyvatel trpí revmatickým onemocněním, mezi pacienty jsou nejen starší ročníky, ale týká se i mladých. Kromě klasické léčby, která má často nepříjemné vedlejší účinky, je nově k dispozici i biologická léčba. Působí velmi rychle a odborníky je považována za bezpečnou. "Blokuje prozánětlivou látku v těle a většinou zánět zastaví. Biologická léčba je silně účinná, ale také drahá," říká prof. MUDr. Pavelka, DrSc., z Revmatologického ústavu v Praze.

Jak se nemoci léčí?

Léky na zánětlivá revmatická onemocnění mají často vedlejší účinky. Dokazuje to případ pětatřicetiletého pacienta Michala. Léčba revmatu u něj vyvolala osteoporózu a narušila zažívací trakt. "Beru velkou dávku kortikoidů a mám s vedlejšími efekty obrovské problémy, které se začínají vyrovnávat samotné nemoci," popsal svou situaci. Pro podobně postižené pacienty dorazila do ČR v roce 2001 novinka – biologická léčba.

"U části pacientů může být biologická léčba, založená na proteinech zkonstruovaných v genetickém inženýrství, řešením. Tyto léky blokují prozánětlivou látku v těle – a většinou zánět zastaví. Biologická léčba je silně účinná, ale také drahá. Trvalá invalidita je však dražší, a to si někteří plátci neuvědomují," poukázal na problém s proplácením těchto medikamentů prof. Pavelka.

Cílem léčby je zbavit pacienta bolestí, otoku a ztuhlosti, a to se u většiny zdaří po používání konvenčních léků. U části pacientů však bolesti přetrvávají, a pak může být právě biologická léčba výhodným řešením. "Pravidla pro předepsání léčby jsou poměrně přísná, jednak z medicínských důvodů a jednak proto, že jsou omezené finanční prostředky. V současné době máme seznam klientů, kteří splňují kritéria pro podání této léčby, ale ta z finančních důvodů nemůže být zahájena. Doufáme, že se po očekávaném snížení cen léků v tomto roce množství pacientů zvýší," uzavírá prof. Pavelka.

Účinky biologické léčby pociťují nemocní velmi rychle."Nástup efektu je okamžitý, už během infuze jsem cítil uvolnění," dodal Michal. "Po 13 letech nemoci jsem byl najednou schopen sednout si na kolo nebo zvládnout běžné domácí úkony, které pro mě byly do té doby problémem," potvrzuje další z pacientů.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 232 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Lubor (cipralex) 20. října 2019, 02:16:45

    Ano, cipralex má účinnou látku escitalopram, který se vyrábí i pod jinými obchodními… Diskutovat

  • Iva (cipralex) 20. října 2019, 03:11:36

    Tak to určitě nebylo z cipralexu a pokud pomohly bylinky tak nic vážného nemáte. Diskutovat

  • Lubor (cipralex) 20. října 2019, 02:52:12

    Souhlas Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.