karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Sekundární diabetes

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2815x )

O tomto druhu cukrovky mluvíme tehdy, pokud se objeví jako následek jiných nemocí. Nejčastěji vzniká při chorobách slinivky břišní nebo jako výsledek některých endokrinních onemocnění (např. choroby nadledvin či štítné žlázy). Podstatou je postupné ničení buněk vyrábějících inzulín.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Cukrovka je charakteristická zvýšenou hladinou krevního cukru. Vzniká sama o sobě, ale může být též následkem jiných chorob. Řešit se pak musí nejen diabetes, ale především vyvolávající onemocnění.

Čtěte také: Cukrovka 1. a 2. typu – příznaky, diagnostika a léčba

Sekundární diabetes mohou vyvolávat tato onemocnění:

  • Cystická fibróza - onemocnění žláz se zevní sekrecí.
  • Hemochromatóza - nadměrné vstřebávání železa ve střevě a jeho hromadění v různých orgánech těla, což způsobuje poruchy funkcí těchto orgánů.
  • Chronická pankreatitida - dlouhodobý zánět slinivky břišní. V pokročilých stadiích onemocnění se snižuje produkce inzulínu a dochází k rozvoji diabetu.
  • Syndrom polycystických ovarií - ženy s tímto onemocněním často trpí metabolickými poruchami vedoucími ke vzniku inzulínové rezistence a posléze i cukrovkou 2. typu.
  • Cushingův syndrom - onemocnění z nadprodukce hormonů kůry nadledvin.
  • Zhoubný nádor slinivky břišní.
  • Glukagonom - velmi vzácný nádor vycházející z hormonálně aktivních buněk slinivky břišní. Projevy onemocnění jsou spojené s nadbytečnou tvorbou glukagonu, který zvyšuje hladinu krevního cukru a v tomto případě může způsobit až vznik cukrovky (odpovídající cukrovce 2. typu)
  • Stav po operativním odstranění slinivky břišní – absence tkáně produkující inzulín.

Mezi sekundární diabetes se řadí i forma, která je navozená léky. Vyvolávají ho například kortikoidy, beta-blokátory (léky na snížení krevního tlaku, srdeční frekvence a práce srdce) a některá diuretika

Čtěte také: Poznejte příznaky cukrovky včas.

Léčba sekundárního diabetu

Léčba sekundární cukrovky do značné míry závisí na vyvolávajícím onemocnění. 

Inzulínová rezistence

Některá onemocnění mohou mít za následek tzv. inzulínovou rezistenci, což je stav, kdy tělo není schopno adekvátně reagovat na inzulín. Toto typicky nastává u Cushingova syndromu a syndromu polycystických ovarií. Inzulínová rezistence je charakteristická pro diabetes mellitus 2. typu. Mezi nejčastěji používaná léčiva patří metformin. Pokud i přesto zůstává hladina glukózy v krvi zvýšená, je nutná aplikace inzulínu. Důležitou součástí léčby je změna životního stylu.

Čtěte také: Inzulin 30 minut před jídlem? Není třeba – nyní stačí před prvním soustem

Ztráta funkce slinivky břišní

Některé formy sekundárního diabetu, jako je diabetes v důsledku pankreatitidy, cystické fibrózy nebo hemochromatózy, může mít za následek ztrátu funkce slinivky břišní. To znamená, že slinivka nemusí být schopna produkovat dostatečné množství inzulínu k udržení stabilní hladiny glukózy v krvi. U těchto forem sekundárního diabetu může být nutná aplikace inzulínu, nicméně, v některých případech může být dostačující léčba pomocí tablet.

Pokud byla pacientovi operativně odstraněna celá slinivka, zcela a natrvalo ztrácí schopnost produkovat inzulín a bude doživotně odkázán na jeho injekční přísun.

Nadbytečná tvorba glukagonu

Léčbou je odstranění nádoru.

Některé formy sekundárního diabetu jsou trvalé, jiné bývají léčitelné nebo lze jejich průběh a následky alespoň zmírnit.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

64%
36%
Zatím hlasovalo 600 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce