Inzerce

Transplantace u zubaře

( Komerční prezentace | přečteno: 10903x )

Už jste někdy slyšeli, že je transplantace možná i v zubařském křesle? Pokud trpíte odhalováním krčků, zbystřete. Máme pro vás novinku, která váš problém vyřeší jednou pro vždy.

shutterstock.com

Odhalování krčků je velmi rozšířeným defektem dutiny ústní. Jedinec s obnaženými krčky zubů může pociťovat vyšší citlivost zubů na různé podněty, jako jsou studené či teplé nápoje nebo sladké a kyselé chutě potravy.

Příčiny

Jedním z důvodů, proč se krčky odhalují, je genetická dispozice. Není to tak, že pokud měl jeden z vašich předků problém s odhalenými krčky, musíte ho zaručeně mít také, ale pravděpodobně budete mít, stejně jako váš příbuzný, tenký typ dásně. To v kombinaci s nesprávnou technikou čistění zubů tvrdým kartáčkem a tahem mimických svalů může vyvolat právě obnažení krčku. Další příčinou může být nepravidelný skus, zde je odhalování krčků doprovodným jevem. Většinou se tento problém vyskytuje ve středním věku. V mladším věku se mohou odhalené krčky objevit jako nežádoucí efekt po léčbě rovnátky.

Řešení

Do nedávné doby se odhalené krčky řešily aplikací bílé výplně. To může vyřešit citlivost zubu, ale co se estetiky týče, nic moc to bohužel nemění. Druhá věc je, že touto léčbou nelze zabránit dalšímu odhalování zubního krčku a je tedy pouze dočasná. Pokud to jde, je optimální metodou krytí obnažených krčků vlastní tkání, tedy transplantátem dásně, která se odebere z patra. Moderní techniky chirurgického krytí obnažených krčků pocházejí z mnichovské ordinace Zuhr&Hürzeler, která pořádala i školení této novinky. Jedním z účastníků kurzů, který se učil od německých chirurgických mistrů je MUDr. Jan Stuchlík ze stejnojmenné dentální kliniky: „Němečtí stomatologové jsou na poli chirurgie měkkých tkání světovou extratřídou. Jde o výborné řešení velmi častého defektu. Transplantace v ústech opět pokročila vpřed.“

Průběh výkonu

Celý výkon je prováděn v lokální anestezii, je tedy zcela bezbolestný a rekonvalescence je rychlá. „Nejdříve se připraví okolí obnaženého krčku, poté se z patra odebere štěp dásně a přišije se přes obnažený krček zubu. Aby se dosáhlo co nejlepšího hojení a výsledku, celá dáseň v okolí se přitáhne pomocí závěsných stehů,“ popisuje Stuchlík.

Stehy se vytahují po čtrnácti dnech klidového režimu. Pacient musí velmi opatrně kousat a i čištění zubů vyžaduje více šetrnosti. Je důležité, aby se transplantát neposunul nebo nevytrhl. V prvních dnech je totiž vyživován pouze difúzí z okolí. Až po několika dnech do transplantátu vrůstají cévy a zhruba po měsíci je již možno jíst zcela bez omezení. K úplnému zahojení pak dochází zhruba po třech měsících od výkonu.

Transplantace tkáně má oproti klasickému řešení ještě jednu velkou výhodu. Výsledek je trvalý. Zesílení tkáně v místě transplantace spolehlivě zabrání obnažení krčku v budoucnu.

Jaké jsou vaše zkušenosti ze zubních ordinací? Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 313 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak napravit škody na zubech po vánočním mlsání

Vánoce a Silvestr daly zabrat nejen štíhlé linii, ale i zubům. Škody teď pomůže napravit zdravá strava, správná péče a návštěva stomatologa.

Až 60% Čechů nedbá na správnou ústní hygienu. Důsledkem jsou zubní kazy, zánět dásní i parodontitida

Podle různých statistik trpí devět z deseti lidí v České republice, mnohdy aniž by o tom vědělo, nějakým onemocněním dutiny ústní. Většině problémů lze přitom snadno předejít prevencí. K té vedle pravidelných prohlídek u stomatologa patří také profesionální dentální hygiena a především pečlivá péče o chrup v domácím prostředí. Alarmující je, že pouze každý třetí ví, jak má tato vypadat.

Gangrenózní zub? Nejčastější příčinou je neléčený zubní kaz

Ačkoli je zubní kaz jedním z nejčastějších důvodů návštěv u stomatologa, mnozí lidé se i s kazem vyhýbají zubní ordinaci obloukem. Jít k zubaři je často přiměje až velmi bolestivý zánět zubní dřeně odborně nazývaný pulpitida, kdy do dřeňové dutiny uvnitř zubu pronikne bakteriální infekce z neošetřeného a rozšiřujícího se kazu. Výjimkou však nejsou ani pacienti, kteří k lékaři dorazí až s gangrénou zubu, kdy již toxické látky z infekčního kazu zničily živé dřeňové buňky, zánět postupuje dál a nebezpečně začíná zatěžovat celý organismus.

Čistíte si zuby správně?

Každý z nás si umí čistit zuby, tedy alespoň si to myslí. Jedna ze základních činností, kterou děláme den co den, však nemusí být tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.