Inzerce

Transplantace u zubaře

12. dubna 2013, Komerční prezentace   |   přečteno: 10018x

Už jste někdy slyšeli, že je transplantace možná i v zubařském křesle? Pokud trpíte odhalováním krčků, zbystřete. Máme pro vás novinku, která váš problém vyřeší jednou pro vždy.

foto: shutterstock.com

Odhalování krčků je velmi rozšířeným defektem dutiny ústní. Jedinec s obnaženými krčky zubů může pociťovat vyšší citlivost zubů na různé podněty, jako jsou studené či teplé nápoje nebo sladké a kyselé chutě potravy.

Příčiny

Jedním z důvodů, proč se krčky odhalují, je genetická dispozice. Není to tak, že pokud měl jeden z vašich předků problém s odhalenými krčky, musíte ho zaručeně mít také, ale pravděpodobně budete mít, stejně jako váš příbuzný, tenký typ dásně. To v kombinaci s nesprávnou technikou čistění zubů tvrdým kartáčkem a tahem mimických svalů může vyvolat právě obnažení krčku. Další příčinou může být nepravidelný skus, zde je odhalování krčků doprovodným jevem. Většinou se tento problém vyskytuje ve středním věku. V mladším věku se mohou odhalené krčky objevit jako nežádoucí efekt po léčbě rovnátky.

Řešení

Do nedávné doby se odhalené krčky řešily aplikací bílé výplně. To může vyřešit citlivost zubu, ale co se estetiky týče, nic moc to bohužel nemění. Druhá věc je, že touto léčbou nelze zabránit dalšímu odhalování zubního krčku a je tedy pouze dočasná. Pokud to jde, je optimální metodou krytí obnažených krčků vlastní tkání, tedy transplantátem dásně, která se odebere z patra. Moderní techniky chirurgického krytí obnažených krčků pocházejí z mnichovské ordinace Zuhr&Hürzeler, která pořádala i školení této novinky. Jedním z účastníků kurzů, který se učil od německých chirurgických mistrů je MUDr. Jan Stuchlík ze stejnojmenné dentální kliniky: „Němečtí stomatologové jsou na poli chirurgie měkkých tkání světovou extratřídou. Jde o výborné řešení velmi častého defektu. Transplantace v ústech opět pokročila vpřed.“

Průběh výkonu

Celý výkon je prováděn v lokální anestezii, je tedy zcela bezbolestný a rekonvalescence je rychlá. „Nejdříve se připraví okolí obnaženého krčku, poté se z patra odebere štěp dásně a přišije se přes obnažený krček zubu. Aby se dosáhlo co nejlepšího hojení a výsledku, celá dáseň v okolí se přitáhne pomocí závěsných stehů,“ popisuje Stuchlík.

Stehy se vytahují po čtrnácti dnech klidového režimu. Pacient musí velmi opatrně kousat a i čištění zubů vyžaduje více šetrnosti. Je důležité, aby se transplantát neposunul nebo nevytrhl. V prvních dnech je totiž vyživován pouze difúzí z okolí. Až po několika dnech do transplantátu vrůstají cévy a zhruba po měsíci je již možno jíst zcela bez omezení. K úplnému zahojení pak dochází zhruba po třech měsících od výkonu.

Transplantace tkáně má oproti klasickému řešení ještě jednu velkou výhodu. Výsledek je trvalý. Zesílení tkáně v místě transplantace spolehlivě zabrání obnažení krčku v budoucnu.

Jaké jsou vaše zkušenosti ze zubních ordinací? Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 243 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. září 2019, 11:01:31

    Katarínko, byla to náhoda. Nebylo to cíleně, jenom jsem hledala informace. Je to poprvé co… Diskutovat

  • Nela (Nespavost) 15. září 2019, 11:49:52

    Brala jsem Sleepnox forte, nej naco jsem narazila a je to prirodni, nenavykove'! Diskutovat

  • ABC (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 16. září 2019, 18:40:31

    Byla jsem na emg opakovaně (elektrody i jehly), jednalo se o emg ruky (1 x) a krku (celkem asi 10… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.