Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Můstek, nebo implantát?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 28935x )

Chybějící zub, případně zuby, narušují celistvost chrupu a to nejen z hlediska estetického, ale i z čistě praktického a zdravotního.

shutterstock.com

Existují případy, kdy se lidé s mezerami po zubech naučí žít, a snad jim to ani nevadí, ale ze stomatologického hlediska to rozhodně není nejlepší varianta. Ale jak takovou ztrátu nahradit? A jaké řešení je to nejlepší?

Z dlouhodobého pohledu je chybějící zub problém pro celý chrup. Stejně jako v dětství, když vám vypadl zub, se ostatní zuby snažily mezeru zaplnit. Vy se pak nevyhnete ortodontické léčbě, ať už v podobě vyndavacích rovnátek, nebo těch, které jsou připevněny nastálo. Stejně tak je tomu v případě, že přijdete o jeden či více zubů z dospělého chrupu. Ostatní zuby se začnou stahovat a budou se snažit zaplnit vytvořenou mezeru. Další problém je i protilehlý zub v druhé čelisti, který nebude mít na co nakusovat a v touze nalézt skusový kontakt se začne posouvat ven z kosti. Aby se všem těmto nepříjemnostem zamezilo, je nutné vzniklou mezeru zaplnit. V zásadě máme na výběr ze dvou základních fixních řešení: můstek nebo implantát.

To, zda si vyberete můstek, nebo implantát, by mělo záležet hlavně na dohodě s lékařem, který po řádném vyšetření zjistí, která z variant pro vás bude lepší.

Můstek

„Abychom mohli pacientovi nabídnout můstek, je třeba, aby mezera po jednom zubu byla ohraničena nejméně jedním pevným zubem s dlouhodobou prognózou z každé strany. Ty pak budou sloužit jako pilíře pro korunky. Z toho vyplývá, že je potřeba zuby značně obrousit, ačkoliv mohou být jinak živé a zcela zdravé. Protože každým zásahem do zubů zkracujeme jeho životnost, snažíme se ne zcela nezbytným zásahům vyhnout, a to v případě mezery implantátem,“ vysvětluje MDDr. Adam Šíma, který působí na Dentální klinice Jan Stuchlík. Velmi důležité je, aby byl můstek kotven na kvalitních zubech, neboť selže-li jeden, je celé ošetření ztraceno. Pravidlem také bývá, že kolik zubů se můstkem nahrazuje, tolik by mělo být podpěrných zubů. Čím tedy větší mezera je, tím více zubů je třeba nabrousit.

Implantát

Zavedení implantátu je zcela nezávislé na sousedních zubech a v případě, že se chcete vyhnout broušení okolních zubů, je implantát vhodným řešením. Důležité je množství kosti, které po ztraceném zubu zbývá. „Není-li kosti dostatek, lze v některých případech množství kosti zvětšit, pokud to ale není možné, pak se léčba přesměruje k můstku,“ dodává Šíma.

Při výběru metody jistě budete zvažovat i finanční aspekt. Ekonomické hledisko se často stane hlavním faktorem při rozhodování o léčbě. Je ale nutné si uvědomit, že i můstek, pokud má být zhotoven kvalitně, rozhodně není levnou záležitostí. Riziko můstku tví hlavně v kvalitě a stabilitě podpěrných zubů, které budou díky obroušení náchylnější. V budoucnu je možné, že začnou podpěrné zuby potřebovat ošetření, v nejhorším případě extrakci a mezeru, tentokrát již větší, bude třeba řešit znovu. Pak už vám možná nezbude nic jiného, než zvolit variantu implantátu a investice tak bude mnohem větší, než by byla v případě, že byste zvolili implantát hned napoprvé.

Zdroj: DENTÁLNÍ KLINIKA JAN STUCHLÍK

Přečtěte si také

Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?

Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy

Kyseliny ničí sklovinu - jak tomu předejít?

Jaké jsou vaše zkušenosti ze zubních ordinací? Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
Anka

Dobrý den ja si ve fitku vyrazila 2 zuby :DD no nepodarilo se je zacharanit tak mi u zubare v dSmile klinice zavedli pres nejakou sablonu implantaty a hned na to korunku. Vubec to nejde poznat a jeste k tomu bez bolesti :D super


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 152 lidí
reklama https://www.facebook.com/receptnavirozu

Mohlo by vás zajímat

Novorozenci dostávají zubní průkaz

Se zdravotním a očkovacím průkazem získávají nově narozené děti také zubní průkaz.

Trendem moderní stomatologie je zubní hygiena

Parodontóza a "špatný dech" nebolí, i zubní kaz začíná bez bolesti...

Zubní kaz - prevence začíná už v kojeneckém věku

Maminka a ostatní členové rodiny, kteří se starají o výživu a hygienu dítěte, by si měli pravidelně a účinně čistit zuby. Tím si množství "svých" kariogenních mikroorganismů ve slinách značně sníží.

Jak vzniká zubní kaz?

Zubní kaz je v určitém smyslu infekční onemocnění. Vzniká činností bakterií, streptokoků a laktobacilů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce