Inzerce

Můstek, nebo implantát?

19. června 2013, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 25591x

Chybějící zub, případně zuby, narušují celistvost chrupu a to nejen z hlediska estetického, ale i z čistě praktického a zdravotního.

foto: shutterstock.com

Existují případy, kdy se lidé s mezerami po zubech naučí žít, a snad jim to ani nevadí, ale ze stomatologického hlediska to rozhodně není nejlepší varianta. Ale jak takovou ztrátu nahradit? A jaké řešení je to nejlepší?

Z dlouhodobého pohledu je chybějící zub problém pro celý chrup. Stejně jako v dětství, když vám vypadl zub, se ostatní zuby snažily mezeru zaplnit. Vy se pak nevyhnete ortodontické léčbě, ať už v podobě vyndavacích rovnátek, nebo těch, které jsou připevněny nastálo. Stejně tak je tomu v případě, že přijdete o jeden či více zubů z dospělého chrupu. Ostatní zuby se začnou stahovat a budou se snažit zaplnit vytvořenou mezeru. Další problém je i protilehlý zub v druhé čelisti, který nebude mít na co nakusovat a v touze nalézt skusový kontakt se začne posouvat ven z kosti. Aby se všem těmto nepříjemnostem zamezilo, je nutné vzniklou mezeru zaplnit. V zásadě máme na výběr ze dvou základních fixních řešení: můstek nebo implantát.

To, zda si vyberete můstek, nebo implantát, by mělo záležet hlavně na dohodě s lékařem, který po řádném vyšetření zjistí, která z variant pro vás bude lepší.

Můstek

„Abychom mohli pacientovi nabídnout můstek, je třeba, aby mezera po jednom zubu byla ohraničena nejméně jedním pevným zubem s dlouhodobou prognózou z každé strany. Ty pak budou sloužit jako pilíře pro korunky. Z toho vyplývá, že je potřeba zuby značně obrousit, ačkoliv mohou být jinak živé a zcela zdravé. Protože každým zásahem do zubů zkracujeme jeho životnost, snažíme se ne zcela nezbytným zásahům vyhnout, a to v případě mezery implantátem,“ vysvětluje MDDr. Adam Šíma, který působí na Dentální klinice Jan Stuchlík. Velmi důležité je, aby byl můstek kotven na kvalitních zubech, neboť selže-li jeden, je celé ošetření ztraceno. Pravidlem také bývá, že kolik zubů se můstkem nahrazuje, tolik by mělo být podpěrných zubů. Čím tedy větší mezera je, tím více zubů je třeba nabrousit.

Implantát

Zavedení implantátu je zcela nezávislé na sousedních zubech a v případě, že se chcete vyhnout broušení okolních zubů, je implantát vhodným řešením. Důležité je množství kosti, které po ztraceném zubu zbývá. „Není-li kosti dostatek, lze v některých případech množství kosti zvětšit, pokud to ale není možné, pak se léčba přesměruje k můstku,“ dodává Šíma.

Při výběru metody jistě budete zvažovat i finanční aspekt. Ekonomické hledisko se často stane hlavním faktorem při rozhodování o léčbě. Je ale nutné si uvědomit, že i můstek, pokud má být zhotoven kvalitně, rozhodně není levnou záležitostí. Riziko můstku tví hlavně v kvalitě a stabilitě podpěrných zubů, které budou díky obroušení náchylnější. V budoucnu je možné, že začnou podpěrné zuby potřebovat ošetření, v nejhorším případě extrakci a mezeru, tentokrát již větší, bude třeba řešit znovu. Pak už vám možná nezbude nic jiného, než zvolit variantu implantátu a investice tak bude mnohem větší, než by byla v případě, že byste zvolili implantát hned napoprvé.

Zdroj: DENTÁLNÍ KLINIKA JAN STUCHLÍK

Přečtěte si také

Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?

Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy

Kyseliny ničí sklovinu - jak tomu předejít?

Jaké jsou vaše zkušenosti ze zubních ordinací? Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Anka

Dobrý den ja si ve fitku vyrazila 2 zuby :DD no nepodarilo se je zacharanit tak mi u zubare v dSmile klinice zavedli pres nejakou sablonu implantaty a hned na to korunku. Vubec to nejde poznat a jeste k tomu bez bolesti :D super

Reagovatpoděkovatnahlásit

2. ledna 2019, 12:28:55


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 725 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.