Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Trápí vás otoky nohou nebo křečové žíly? Zkuste lymfodrenáž

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2083x )

Povědomí o pozitivních účincích lymfodrenáže na prevenci křečových žil je v Česku stále nízké. Pacienti se obvykle mylně domnívají, že je lymfodrenáž na křečové žíly nevhodná, ale u moderních přístrojů, které mají zabudovaný program přímo na křečové žíly, je tomu právě naopak.

FYZIOklinika.cz

Křečové žíly trápí až polovinu dospělých Čechů, přičemž postiženo je dvakrát víc žen než mužů. Příčinou bývá dědičnost, špatný životní styl, ale také hormonální změny způsobené třeba antikoncepcí. Zpozornět je třeba už při otocích nohou a zvýšené únavě.

Křečové žíly (neboli varixy) patří ve vyspělých zemích k tzv. civilizačním chorobám, které postihují značnou část obyvatel. Riziko onemocnění stoupá s věkem, ale velmi často se s problémy potýkají už dospívající dívky a ženy po dvacítce.
„Odhaduje se, že v západní populaci trpí křečovými žilami přibližně 25 procent lidí mezi 30 a 70 lety. U dětí jsou vzácné, ale vlivem hormonálních změn se objevují především v pubertě, poté u žen mezi 20. a 30. rokem v souvislosti s těhotenstvím a po 40. roce v důsledku menopauzy. U seniorů nad 70 let se uvádí výskyt křečových žil v 70 procentech,“ poukázala Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Čtěte také: Pohanka zmírňuje problémy křečových žil

Příčiny vzniku křečových žil


Vleklé onemocnění žilního systému dolních končetin je možné vnímat jako daň za vzpřímenou chůzi člověka. Vzniká rozšířením a prodloužením jakékoliv povrchové žíly na podkladě degenerativních procesů a ztenčení vaziva v žilní stěně. Dlouhé stání, stejně jako sezení, těžká a statická práce, vyšší věk, nadváha, kouření, zácpa – to vše „napomáhá“ rozvinutí křečových žil.
„Častou příčinou křečových žil u žen jsou hormonální změny, ať už kvůli těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, anebo během klimakteria. Ženy jsou však také hodně zvyklé chodit v podpatcích, těsných kalhotách a vsedě dávat nohu přes nohu, což jsou všechno návyky, které mohou výskyt nevzhledných křečových žil urychlit,“ upozornila fyzioterapeutka.

První příznaky křečových žil přehlížíme

Ještě dřív, než se na nohách objeví neestetické vystouplé modré mapy, se žilní nedostatečnost často projevuje zvýšenou bolestivostí a únavou dolních končetin, častým brněním a otoky.
„Obtíže jsou různorodé, k nejčastějším patří pobolívání v místě křečových žil, pocit napětí, tíhy a plnosti končetiny, snadná únavnost, otoky končetin, které se objevují po celodenní práci nebo dlouhém stání. Potíže se zhoršují během dne, nejvyšší bývají večer a v letních měsících. Zmírňují se při vyvýšené poloze končetin a v menší míře při chůzi, kdy odtoku krve z končetiny napomáhá tzv. žilně svalová pumpa. K obvyklým obtížím patří svalové křeče, podle kterých nese onemocnění svůj název. Objevují se v noci hlavně v lýtkových svalech. Postižená končetina je ohrožena zánětem, v těžších případech dochází ke vzniku bércového vředu,“ vysvětlila Iva Bílková.

Prevence otoků a křečových žil

Vhodnou prevencí je dostatek pohybu, strava bohatá na vlákninu, občasné sprchování nohou studenou vodou nebo domácí masáže lýtek.
„Lidé s náběhem na křečové žíly by se měli vyvarovat silové zátěže, kdy jsou povrchové žíly utlačovány svalem. Nedoporučují se sporty, při nichž je výrazně zvyšován nitrobřišní tlak, jako je vzpírání. Optimální tělesnou hmotnost je žádoucí udržovat pravidelnými pohybovými aktivitami, například plaváním, turistikou, jízdou na kole nebo na běžkách. Při dlouhém sedu je třeba často zatínat lýtkové svaly, procvičovat kotníky kroužením a napínat chodidla pata-špička,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Přístrojová lymfodrenáž - prevence otoků i křečových žil

Účinnými nástroji moderní fyzioterapie v prevenci a terapii žilní nedostatečnosti jsou přístrojová lymfodrenáž a rázová vlna. Při přístrojové lymfodrenáži leží pacient oblečený ve speciálních kalhotách s až 24 komorami. Ty se postupně od špiček po pás naplňují vzduchem a „mačkají“ svaly způsobem, že vytlačují lymfu i krev směrem k srdci.
„Přístrojová lymfodrenáž zvyšuje cirkulaci lymfy a zlepšuje odtok krve, což působí preventivně proti vzniku křečových žil i jako zamezení dalšího prohlubování stávajících křečových žil a metliček. Povědomí o pozitivních účincích lymfodrenáže na prevenci křečových žil je v Česku stále nízké. Pacienti se obvykle mylně domnívají, že je lymfodrenáž na křečové žíly nevhodná, ale u moderních přístrojů, které mají zabudovaný program přímo na křečové žíly, je tomu právě naopak. Pokud u klienta vidím otoky nohou, lymfodrenáž velmi doporučuji. Pacientům, kteří prodělali operaci křečových žil, pak v rekonvalescenci velmi pomáhá aplikace fokusované rázové vlny. Po vyjmutí nebo slepení či spálení křečových žil laserem urychlí hojení operované tkáně uvnitř svalu i povrchové jizvy, a zkrátí tak dobu léčby na minimum,“ uvedla Iva Bílková.

Kdy se jí vyhnout?

  • vždy - neléčené nebo nedoléčené zhoubné nádorové onemocnění, akutní horečnaté infekční stavy, akutní žilní onemocnění, nejasné bolesti břicha, glaukom, patologická gravidita, např. těhotenská hypertenze
  • po poradě s lékařem - silná nebo bolestivá menstruace, srdeční nedostatečnost, bronchiální astma, neléčená hypertenze, výrazná hypotenze, hyperfunkce štítné žlázy, otoky způsobené onemocněním srdce, ledvin a jater

Zdroj: FYZIOklinika.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Varixy

Jedná se o onemocnění při kterém dochází k tvorbě vakovitě rozšířených, vinutých žil, které způsobují větší či menší zdravotní nebo jen kosmetické komplikace.

Žilky na nohou

Ráda bych se dozvěděla, proč se mi na nohou trhají žilky. Chybí mi snad nějaké vitamíny? Věrka

Bércový vřed

Co to je? Bércovým vředem nazýváme delší dobu se nehojící ránu dolní končetiny, od kolena níže. Vzniká většinou po menším, drobném poranění kůže jako drobná ranka, ale postupně se může změnit v rozsáhlý kožní defekt, který přechází do chronického stadia. Nezřídka se vyskytují pacienti, kteří se s tímto onemocněním léčí i několik let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce