V těhotenství konzultujte s lékařem každý prášek

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 24754x )

Obyčejný lék na bolest, ale i potravní doplněk užívaný v těhotenství by mohl způsobit, že se narodí dítě s vrozenou vývojovou vadou. Těhotné ženy by tedy každou pilulku měly konzultovat s ošetřujícím lékařem.

shutterstock.com

Látky, které jsou nebezpečné

V současnosti je známo relativně málo látek, které jsou skutečně prokazatelně teratogenní. V prvním trimestru působí teratogenně např. některé léky k léčbě nádorových onemocnění nebo epilepsie, lithium (k léčbě některých psychiatrických poruch), isotretinoin (k léčbě těžkých forem akné), warfarin (proti krevní srážlivosti).

Poškození v pozdějším období vývoje plodu mohou působit např. ACE‑inhibitory k léčbě zvýšeného krevního tlaku, tetracyklinová antibiotika, léky tlumící činnost štítné žlázy, nesteroidní antirevmatika a acetylsalicylová kyselina nebo opět warfarin.

Naprostá většina léků pravděpodobně není teratogenní. Úplná jistota však neexistuje. U nově nebo nedávno vyvinutých léků neexistuje dostatek údajů o používání u těhotných žen. U léků, které jsou již na trhu dlouhou dobu, stojí závěry o bezpečnosti pouze na základě vysoké pravděpodobnosti. Nikdy nelze zcela vyloučit, že lék, který se v celé populaci jeví být bezpečný, nemůže působit na vyvíjející se plod ve velmi malém množství speciálních případů.

Až dosud je známo jen kolem třiceti léčivých látek, které jsou lidskými teratogeny, některé z nich se již v klinické praxi nepoužívají. Na druhé straně však u žádného léku nemůžeme říci se 100% jistotou, že nemůže třeba za zvláštních podmínek určitým způsobem ovlivnit vyvíjející se plod. Kromě možného rizika teratogenity léků může být však těhotenství ohroženo také nepodáním indikovaného léku. Podání jakéhokoli léku během těhotenství musí proto vždy zvážit lékař. V zájmu neporušeného vývoje svého dítěte nemá těhotná žena nikdy užít žádný lék bez porady s lékařem nebo lékárníkem, a to ani léky volně prodejné, s obsahem bylinek či vitamínů nebo doplňky stravy.

Proč by měly ženy konzultovat v těhotenství všechny léky s doktorem? To se dozvíte v další kapitole.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
53%
Zatím hlasovalo 352 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Křeče v nohou v těhotenství

Křeče do nohou, stejně jako bolesti zad, patří k nejčastějším problémům, které nastávající maminky trápí. V podstatě jde o příznaky vyvolané normálními změnami v těhotenství, které ale mohou život těhotné hodně znepříjemnit.

V Thomayerově nemocnici zjistí přítomnost drog v těle i časné těhotenství

Oddělení klinické biochemie Thomayerovy nemocnice v Praze nabízí zájemcům tři nová vyšetření - anonymní testy řádově za desítky korun: test na přítomnost drog v moči, spolehlivější a časnější potvrzení těhotenství a citlivější vyšetření krve ve stolici, než je "psaníčkový" test.

Zhubnutí - snazší cesta k těhotenství?

Pokud trpíte nadváhou, je zdravé a přiměřené! zhubnutí skutečně jednou z cest, jak zvýšit svou šanci na úspěšné otěhotnění. Stejně jako přiměřená tělesná hmotnost, i zdravý životní styl může mít zásadní vliv na otěhotnění i průběh těhotenství. A opravdu nestačí změnit životosprávu až ve chvíli, kdy zjistíte, že jste těhotná.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.