V těhotenství konzultujte s lékařem každý prášek

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 24755x )

Obyčejný lék na bolest, ale i potravní doplněk užívaný v těhotenství by mohl způsobit, že se narodí dítě s vrozenou vývojovou vadou. Těhotné ženy by tedy každou pilulku měly konzultovat s ošetřujícím lékařem.

shutterstock.com

Pravidla léčby v těhotenství

    • I když prokázaných teratogenů je mezi léky poměrně málo, měla by těhotná žena užívat pouze ty léky, které jsou nezbytné pro její zdraví. V žádném případě nemá užívat žádné léky bez vědomí lékaře a bez jeho schválení, a to ani léky volně prodejné či doplňky stravy.
    • Jen lékař umí zvážit poměr mezi závažností neléčeného stavu a rizikem možné teratogenity léku. Příkladem je nutnost léčby epilepsie, která převáží skutečnost, že všechna antiepileptika mají zvýšené riziko výskytu vrozených vad.
    • Lék, o kterém nejsou dostupné žádné údaje o používání v těhotenství, se může podávat těhotným jen tehdy, když je léčba nezbytná a neexistuje žádná bezpečnější, více prozkoumaná alternativa.

Alternativní léčba: Při nevolnostech v těhotenství můžete používat zázvorový čaj.

  • Při léčbě všech žen ve fertilním věku, tedy v době, kdy je schopna otěhotnět, je třeba vždy pamatovat na možné otěhotnění.  Proto tyto ženy nemají užívat léky, které jsou známými teratogeny. V případě nezbytnosti takové léčby je nutno po celou její dobu používat účinnou antikoncepci.
  • Žena, která trvale užívá léky, musí včas upozornit svého lékaře, když plánuje otěhotnět, nebo když zjistí, že je těhotná. Lékař její léčbu zreviduje a vybere takovou, která je pro těhotenství co nejméně riziková.

Užívaly jste v těhotenství nějaké léky bez konzultace s lékařem? Napište nám do diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

Zdroj: SÚKL, infoLISTY na téma "Léky v těhotenství"

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
53%
Zatím hlasovalo 352 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Křeče v nohou v těhotenství

Křeče do nohou, stejně jako bolesti zad, patří k nejčastějším problémům, které nastávající maminky trápí. V podstatě jde o příznaky vyvolané normálními změnami v těhotenství, které ale mohou život těhotné hodně znepříjemnit.

Psychogenní neplodnost - mýtus nebo realita?

Problém dlouhodobé nechtěné neplodnosti (DNN) pro vás věcně a jasně pojmenovává PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš. V druhém dílu seriálu najdete informace o neplodnosti způsobené psychickými příčinami.

Zhubnutí - snazší cesta k těhotenství?

Pokud trpíte nadváhou, je zdravé a přiměřené! zhubnutí skutečně jednou z cest, jak zvýšit svou šanci na úspěšné otěhotnění. Stejně jako přiměřená tělesná hmotnost, i zdravý životní styl může mít zásadní vliv na otěhotnění i průběh těhotenství. A opravdu nestačí změnit životosprávu až ve chvíli, kdy zjistíte, že jste těhotná.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.