Jak na zklidnění žaludku po zvracení?
Možná si neumíte představit vánoce bez tradičních českých jídel, cukroví a sladkých alkoholických nápojů. Na druhou stranu ale víte, že nejsou zrovna nezdravější. Avšak krom toho nejste příznivcem netradičních receptů. Jak z toho ven?
„Můžete si uvařit odlehčené varianty klasických receptů, avšak i tak bude hodně na vás – musíte se sami hlídat, abyste ani těch lehkých variant nesnědli více, než je zdrávo,“ varuje psycholožka Iva Málková, vedoucí kursů hubnutí a zakladatelka společnost Stop obezitě. Malý prohřešek nevadí, ale nemá smysl, abyste kvůli pár dnům nezřízeného přejídání zahodili třeba celoroční úsilí o hubnutí Pokud se totiž o vánocích „rozjíte“, mohlo by se vám pak stát, že už se nedokážete vrátit ke střídmějšímu a zdravějšímu jídelníčku, na který jste si jinak už během roku zvykli.
Ideální by samozřejmě bylo nepodléhat vánočnímu diktátu zvýšené spotřeby jídla a pití, ale odolat je velmi těžké, už proto, že o vánocích si více než jindy dopřávali i naši jinak střídmí předci. Vyplatí se proto dodržovat několik zásad: tučná jídla nahradit méně tučnými – platí například pro majonézu= v bramborovém salátu, také kapra si můžete udělat přírodního namísto klasického smaženého obalovaného. Zásada číslo dvě - porce si nandavejte spíše menší a vyvarujte se uždibování při přípravě i poté během dne, třeba u televize. To samozřejmě platí i pro cukroví. Iva Málková radí, klidně si ho dopřejte, ale jen několik kousků, které si dáte na talířek a bez výčitek si je vychutnáte. A nebojte se třeba na návštěvě odmítnout nabízené jídlo a pití. Pokud nechcete přímo říci, že hubnete, klidně se vymluvte třeba na zdravotní potíže, která vás nutí dodržovat dietní omezení.
Obzvláště zrádný bývá o svátcích alkohol. Třeba tak populární vaječný koňak – alkoholu v něm nakonec mnoho není, ale obsahuje spoustu cukru a tuku a také nežádoucího cholesterolu? Je to asi vůbec to nejkaloričtější pití, jaké si lidé dopřávají a jeho energetická hodnota si nijak nezadá s vepřovým masem, navíc vzhledem ke složení přispívá k vzestupu hmotnosti ještě více. Naopak, na pomyslném druhém břehu pokud jde o vliv na zdraví stojí suché bílé a červené víno, které je v malém množství dokonce zdraví prospěšné. Pivo už je v tomto ohledu o něco horší, protože obsahuje hodně cukru. Tvrdý alkohol je rovněž hodně kalorický, ale většinou se ho nevypije tolik, proto jsou v tomto ohledu horší zdánlivě nevinné, avšak velmi sladké likéry jako becherovka nebo griotka.
Mimochodem, víte kolik jídla musíte sníst, abyste na váze viděli kilo navíc? Zhruba 30000 kilojoulů nad vaši běžnou energetickou spotřebu. Což bohužel v době vánoc není nic neobvyklého. Už proto by se nedílnou součástí dnů volna měl stát nějaký pohyb – není nutné hned jezdit na hory, ale své udělá i svižná procházka trvající hodinu nebo dvě.
Přidat nový komentář