Inzerce

Výtok z pochvy se může objevit i u malých holčiček

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12072x )

Gynekologické problémy se netýkají jen dospělých, výtok z pochvy se může objevit už u holčiček batolecího věku. V tomto období, tzv. klidovém - tedy cca do 8 roku věku, není jakýkoliv výtok normální! Proto je nutné hledat a odstranit příčinu výtoku. Jakmile se objeví jakýkoliv výtok z pochvy, je nutné vyhledat lékaře, nejlépe dětského gynekologa. Za problémy obvykle stojí nedostatečná hygiena, včetně prádla, roupy nebo škrábání v rozkroku. Svůj podíl může mít i koupání v bazénu.

shutterstock.com

Do dvou měsíců věku je holčička ještě pod vlivem hormonů, které přechází od matky, proto je v tomto věku normální bílý výtok z rodidel a zduřelé bradavky prsou. Dobu od dvou měsíců do devíti let lze charakterizovat jako klidové období. V tomto období je organismus v naprostém klidu bez sekrece pohlavních hormonů, holčička by neměla mít žádné gynekologické obtíže, jakékoliv změny od tohoto stavu nelze považovat za normální a patří do rukou lékaře.

Čtěte také: Musí se za děti platit regulační poplatek na pohotovosti?

Příčiny výtoku z pochvy

Příčin může být několik. Často je na vinně špatná hygiena po stolici. Další příčinou mohou být roupi, kdy si holčičky stěžují hlavně na svědění, které se ve větší míře objevuje večer, kdy roupi vylézají. Roupi se do pochvy mohou dostat sami nebo si je tam přenese sama holčička, když se poškrábe na konečníku. Výtoky mohou způsobovat i některé streptokokové infekce (angína, spála), kdy se dostane infekce do genitálu krevní cestou. Důvodem mohou být i návštěvy veřejného bazénu nebo koupaliště.

Výtok většinou doprovází pálení a svědění rodidel. Jakmile se objeví jakýkoliv výtok z pochvy, je nutné vyhledat lékaře, nejlépe dětského gynekologa. Tato prohlídka probíhá tak, že se vyšetřuje na lůžku a používají se dětské nástroje. Nemusíte mít tedy obavy, že by to bylo pro holčičku nepříjemné. Přesto je vhodné dítě na tuto prohlídku připravit.

Čtěte také: Syndrom ruka – noha – ústa (HFMD)

Léčba výtoku z pochvy

Léčba výtoku je především lokální, ve formě mastí či čípků. Celkové podávání antibiotik zbytečně zatěžuje dětský organismus a k definitivnímu vyléčení nedojde. Používá se nejčastěji mast pomocí malého aplikátoru nebo dětské poševní čípky s vhodným lékem. Pokud se rodiče obávají, že doma svému dítěti nebudou moci umět čípek zavést, lékař jim v ordinaci vše předvede a naučí. V polovině případů výtok z pochvy doprovází bolesti bříška. Často bývá odhalena příčina také v zánětu slepého střeva, proto by každá holčička měla mít dětské gynekologické vyšetření, aby byla vyloučena příčina těchto obtíží.

Jaké mohou být následky neléčeného výtoku?

Výtok může přejít do chronického stádia, může dojít k infekci močových cest, rozvoji zánětu vnitřních rodidel, což může vyústit v neplodnost.

Čtěte také: Rodiče, chvalte dítě za každou suchou noc

Jak by měla vypadat hygiena nejmenších holčiček?

Základem je pravidelná výměna plen a hygiena rodidel. Úplně nejlepší je děti po každém kakání nebo čůrání vysprchovat. Jen vytírání není úplně dostatečné. Další chybou je i otírání míst pod plenkou směrem od zadečku nahoru. Tím se do pochvy snadno dostanou bakterie. Také otírání genitálií žínkou není vhodné. Abychom ji mohly používat, musela by být po každém použití čerstvě vyvařená a někdy může zbytečně kůži podráždit.

Děvčátka, která již chodí na nočník, je nutné naučit mýt si po každém použití ruce. Po močení a stolici je důležité otírat zevní rodidla a konečník zásadně zepředu dozadu, jedním tahem a více papíry, neboť opačný způsob je vůbec nejčastější příčinou zánětů. Je třeba dbát také na volnost oděvu a každodenně měnit spodní prádlo, nejlépe bavlněné, vyžehlené.

Zdravější než koupel ve vaně je sprchování. Koupání v létě ve vodních nádržích, které nejsou hygienicky sledované, není příliš bezpečné. K mytí používáme speciální dětská mýdla a šampony, která nedráždí jemnou dětskou pokožku. V dnešní době, kdy nás v nadbytečné míře provází každodenním životem chemie a narůstá počet alergií u dětí, bychom měli na zevní rodidla dávat co nejméně chemických přípravků a prádlo po praní důkladně máchat.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití.
Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Při těhotenství a v průběhu kojení vždy konzultujte užívání Wobenzymu s lékařem.
Více informací: www.wobenzym.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 344 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vaginální mykózy: Nemoc z plavek, džínů a silonek

Zahoďte tanga a kupte si o číslo větší džíny. Právě těsné oblečení je jedním ze spouštěčů vaginální mykózy. Příčinu onemocnění ale hledejte hlavně v oslabení imunity, které dovolí přemnožení kvasinek.

Vaginální suchost – intimní problém o kterém ženy nemluví

Vaginální suchost je téma, o kterém ženy mluví nerady, neboť jim to připadá obtížné a trapné. Je to přirozený jev a během svého života se s ním setká každá žena. Postihuje nejen ženy v době menopauzy a po ní, ale vyskytuje se i u žen mladších. Suchost poševní sliznice je fyzicky nepříjemná, ale dopadá na ženu zejména emocionálně, protože jí přináší pocit nejistoty a rozpačitosti.

Je možné, že nemohu otěhotnět, protože mám často kvasinkové infekce v pochvě?

Tato otázka několikrát zazněla v mailech a diskusích k projektu "Početí online!". Přinášíme poměrně optimistickou odpověď, ale... ...jednoduché odpovědi často mívají svá "ale".

Lída: Kvůli výtoku jsem manžela podezírala z nevěry

Jak se třiatřicetiletá Lída přesvědčila, příčiny vaginální infekce se někdy složitě odhalují. O svůj příběh se podělila v rámci projektu „Hledáme pro vás řešení“, který Ordinace.cz nově připravuje.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.