MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Příčiny vzniku záděr
Cokoli, co způsobuje suchou pokožku, jako je časté mytí rukou, suché zimní počasí či agresivní chemikálie, jako jsou odlakovače na nehty či čisticí přípravky, může mít za následek tvorbu záděr. Důvodem může být také nesprávná či nešetrná manikúra nebo nedostatek některých vitaminů (A, D), minerálů - (zinek, hořčík, křemík, vápník a železo), případně bílkovin. Záděry se také ve větší míře tvoří lidem s cukrovkou nebo oslabenou imunitou.
Jak záděry ošetřovat
Především je nutné nepodlehnout nutkání záděry utrhnout, ukousnout či ji jinak rychle odstranit. To pravděpodobně natrhne kůži a může to způsobit krvácení a často velkou bolest. V takovém případě hrozí infekce, která se projeví otokem, zarudnutím a citlivostí. Nehtové lůžko může dokonce hnisat.
Pokud máte záděru, je vhodné namočit postižený prst na 10 až 15 minut do lázně s příměsí oleje, která pokožku změkčí. Poté opatrně zastřihněte kůžičku u nehtového lůžka vydesinfikovanými nůžtičkami na manikúru, abyste snížili riziko vzniku infekce. Pak můžete místo potřít antibakteriální mastičkou. Oblast ošetřete olejíčkem na okolí nehtů, abyste zabránili vysoušení a dalšímu vytváření záděr.
Záděru zatrženou do krve potřete dezinfekcí a přelepte náplastí – stačí přes den, v noci je lepší ji nechat dýchat a případně namazat hojivou kalciovou mastí. Hlubokou záděru nechte částečně zahojit a pak odstřihněte.
Jak se vyhnout záděrám
Udržujte ruce hydratované a pravidelně pokožku promazávejte. Můžete si krém nanést i na noc a ruce dát do rukavic. Při činnostech, které jsou náročné pro pokožku, jako je práce na zahradě, úklid domácnosti či mytí nádobí, používejte pracovní rukavice.
Zbavte se zlozvyku nehty či kůžičku okusovat a odtrhávat. Nestříhejte si kůžičku, místo toho ji namočte do teplé vody a pak ji pouze jemně zatlačte pomocí speciálního nehtového dřívka. Pak hydratujte. A pokud můžete, přestaňte používat přípravky s acetonem, který se běžně vyskytuje v odlakovačích, protože aceton pokožku vysušuje.
Můžete také vyzkoušet zábal na ruce s kokosovým olejem, který hluboce hydratuje pokožku a zároveň změkčuje kůžičku. Namočte si ruce do oleje, zabalte je do teplých ručníků a relaxuje. Následně nezapomeňte hydratovat pleťovým mlékem nebo krémem.
Proti záděrám pomáhají vitaminy a minerály jako vápník, hořčík a zinek, ale i minerální zábaly. Skvěle zabírají ty s obsahem mořských řas nebo s minerály z Mrtvého moře.
V neposlední řadě se také zaměřte na svůj jídelníček. Pijte dostatečné množství tekutin a přijímejte vyváženou stravu. Soustředit byste se měli především na dostatečný příjem kyseliny listové (tmavě zelená zelenina jako špenát, chřest, brokolice, ale i fazole, čerstvé ovoce, játra, celá zrna, vejce), vitaminu B (játra, ryby, mléko, korýši), vitaminu C (kiwi, papriky, rajčata, jahody, květák) a keratinu (vajíčka, losos, cibule, slunečnicová semínka, mango, kadeřávek).
Důležité je odhalit tvořící se záděrku včas a neříkat si, že to nic není.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, nebo máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.