Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Zarostlý nehet - na vině bývá špatné zastřihování, nevhodná obuv či genetické predispozice

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1685x )

Zarostlý nehet může v průběhu života potrápit každého z nás. Ačkoliv se v některých případech dá tento problém řešit v domácích podmínkách, jindy nezbude nic jiného, než se vydat k lékaři.

shutterstock.com

Zarostlé nehty představují velmi nepříjemnou a bolestivou komplikaci, která se navíc zpravidla vyskytuje opakovaně. Příliš široký nehet tlačí na kožní valy po stranách, čímž vzniká nepříjemný otlak a dochází k povrchovému poranění. Takové místo se pak snadno může stát vstupní branou infekce. Velice často si přitom pacienti stěžují na zarostlý nehet na palci u nohy, ale výjimkou není ani zarostlý nehet na ruce nebo u jiného prstu na noze.

Jaké má zarostlý nehet příčiny?

Nejčastější příčinou zarostlých nehtů na nohou je jejich nesprávné stříhání dokulata místo správného zastřižení rovně. Na vině ovšem může být i hluboké postranní vystřihávání do kožních valů, chybné odstranění nehtů, kdy se pacient snaží nedostřižený nehet raději utrhnout, či nedostatečné zapilování ostrých okrajů, které se zařezávají do okolní tkáně.

Problematický dále bývá i zevní tlak na nehet, který vede k poranění nehtového valu, což později umožní rozvoj zánětu. Na zarůstání nehtů se tak podílí třeba nevhodná či nepadnoucí obuv (často boty s úzkou špičkou), která vtlačuje nehet pod kůži. Mezi další příčiny se pak řadí úraz (ukopnutí palce) nebo jiné mechanické poranění v okolí nehtů.

Velkou roli zde ale samozřejmě hrají také genetické predispozice, přičemž rozhodující může být i konkrétní tvar nehtů nebo směr jejich růstu. Pokud totiž na některou stranu vyčnívají, mohou poranit jemnou okolní kůži a jsou náchylnější k zarůstání. Svůj podíl na tomto problému ovšem může mít i celá řada dalších rizikových faktorů, kam patří například nadváha či obezita, hormonální nerovnováha a metabolická onemocnění.

Kromě výše zmíněných příčin pak existuje i vrozená forma zarůstání nehtů, která je velice vzácná.

Čtěte také: Nejčastější chyby v péči o nohy? Úprava nehtů do kulata a používání nůžek

Zarůstající nehty trápí i malé děti

Problém se zarůstajícími nehty se však netýká pouze dospělých lidí. Potíže s nimi mívají rovněž malé děti, dokonce i kojenci. Nejčastější příčinou je podle odborníků i v tomto případě chybný způsob zastřihávání nehtů, volba nevhodné obuvi či genetika. Zároveň mohou být doprovodným jevem jiného onemocnění.
Opakovaně zarůstající nehty a opakované záněty nehtových lůžek, zejména na nohou, mohou být u dítěte prvním příznakem některých geneticky podmíněných odchylek. Mezi ně se řadí třeba Turnerův syndrom. Pro dívky s Turnerovým syndromem jsou typické takzvané miskovité nehty, které rády zarůstají. Kolem nich se pak tvoří záněty, hlavně v prvních letech života.

Příznaky zarostlých nehtů

Zarostlý nehet způsobuje bolest, na místě se objevuje nepříjemný otok a kůže v okolí nehtu bývá zarudlá. Tyto obtíže pak mohou člověka výrazně omezovat a bránit mu v chůzi nebo ve vykonávání některých činností.

Nehet, který vytváří zvýšený tlak na jemnou okolní kůži, ji většinou dříve nebo později poraní. Narušená pokožka se pak stává vstupní branou infekce, takže v daném místě vzniká zánět. Ložisko bývá zduřelé a kromě toho produkuje zarostlý nehet hnisavý sekret.

Čtěte také: Plísně nohou a nehtů

Kdy k lékaři

K lékaři byste měli vyrazit ve chvíli, kdy zpozorujete známky zánětu, nebo pokud se problémy se zarostlým nehtem opakovaně vrací. Lékaři většinou nemají s odhalením příčiny těchto komplikací žádný problém, přičemž včasná diagnostika může pomoci předejít náročnější léčbě. Ideální je konzultovat zarostlý nehet s podiatrem, kožním lékařem nebo přímo s chirurgem.

Čtěte také: I pouhá změna tvaru nehtu ukáže na plicní onemocnění horší než rakovina plic

Léčba zarostlého nehtu

Léčba zarostlých nehtů má několik podob. 

Pokud se obtíže podaří podchytit v počátečních fázích, obvykle stačí návštěva zkušené pedikérky, která nehty ošetří (může použít kleště na zarostlé nehty nebo korektor zarostlých nehtů) a zabrání tak dalšímu zarůstání.

Pokud chcete postiženému místu ulevit či podpořit doporučenou léčbu, ideální volbou bývají koupele v odvaru z řepíku lékařského s protizánětlivým účinkem či koupele v roztoku hypermanganu. Stejně dobře ale někdy poslouží teplá a slaná vodní lázeň (s Epsomskou solí), která zmírňuje bolest a otok.

Jestliže si nevíte rady se zarostlým nehtem na noze, zkuste navštívit podiatra, což je lékař, který se specializuje právě na zdraví nohou. Ten může doporučit různé druhy rovnátek na nehty, která přinesou okamžitou úlevu.

Díky nehtovým rovnátkům, takzvaným šponám, se postupně celý nehtový aparát přestaví. Je to podobné jako u rovnátek na zuby. Terapie trvá sice déle, ale prognóza je mnohem lepší než u invazivních metod. Princip je jednoduchý – dostat se drátkem pod zdeformované místo, toto nadzdvihnout a rovnátkem zafixovat. Tím odborník pomůže nehtu odrůst do takové míry, aby v místě původního pahýlu dorostl zdravý, pevný a správně tvarovaný nehet. Takto ošetřený nehet funguje i po aplikaci zcela normálně, dokonce je možné jej i lakovat. Nehtová rovnátka si mohou pacienti nechat aplikovat od podologů v nejrůznějších podiatrických centrech, případě také od proškolených pedikérů.

Kromě výše zmíněných metod pak může lékař doporučit také vhodné medikamenty. Jedná se hlavně o antibiotické masti, přičemž pomůže třeba Framykoin, Infadolan nebo Betadine mast na zarostlý nehet. Pokud se rozvine hnisavý zánět, někdy se doporučuje mast s názvem Ichtoxyl, a jestliže vás trápí velké bolesti, můžete použít běžně dostupné léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.

Když problém přetrvává delší dobu a nelepší se, nebo je již v pokročilé fázi, kterou není možné vyléčit pomocí výše zmíněných metod, často musí řešit zarostlý nehet chirurgie. Lékař zde provede takzvané vytržení nehtu. Nejedná se o skutečné vytržení nehtu, jak si pod tímto označením mnozí představují. Jde o vyřezání části nehtové ploténky, takzvanou Emmertovu plastiku, s následnou plastikou nehtového valu. Zákrok se provádí v místním znecitlivění. Dané místo se však dlouho se hojí a negativně ovlivňuje život pacienta. Navíc je zde vysoká míra recidivy. Chirurgickým odstraněním části či celého nehtu se navíc podle odborníků velice často poškodí lůžko a nehet následně vyrůstá ještě zdeformovanější.

Jestliže jsou na vině genetické predispozice, příliš široké nehty nebo třeba jejich specifický tvar, upravit může zarostlý nehet operace laserem. 

Možné komplikace

Jedním ze zdravotních problémů, které se ve spojitosti se zarostlým nehtem mohou u pacientů rozvinout, je vznik podkožního abscesu. Situace také může přejít do chronické podoby, kdy je možné pozorovat zvětšení samotného nehtového lůžka. Tento na první pohled banální zdravotní problém pak může být velice nebezpečný také pro diabetiky a další pacienty, které trápí nedostatečné prokrvení dolních končetin.

Prevence zarůstání nehtů

Ať už vás zarostlé nehty trápí opakovaně, nebo se tomuto problému zkrátka chcete vyhnout, důležité je dbát hlavně na prevenci. Doporučuje se stříhat si nehty do roviny (ne do obloučku), nesnažit se je přespříliš zkrátit a ostré hrany vždy správně zapilovat, aby nedošlo k poranění kůže a dalším zbytečným komplikacím.

Kromě toho se vyhněte nošení příliš těsné a nepadnoucí obuvi. Vybírejte si spíše boty s širší, ale dostatečně pevnou špičkou z prodyšných materiálů. V létě volte raději otevřené sandály. Veškerou obuv pravidelně dezinfikujte, abyste předešli vzniku plísní. Doma je pak ideální chodit naboso. Dbejte i na správný výběr ponožek, díky čemuž se nohy nebudou tolik potit.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Poranění elektrickým proudem - práce, domácnost, elektrické vedení

Poranění elektrickým proudem je častým typem poranění, se kterým se můžeme setkat i na ulici, doma, kdekoliv ve městě, v práci, ale i v přírodě. Poškození se projeví různým stupněm bezvědomí, křečemi, hluchotou, slepotou, poruchami hybnosti nebo čití.

Poranění hrudníku

Mezi vnitřní orgány, které jsou tímto ohroženy počítáme především srdce a plíce, ale také velké cévy, které se v hrudníku nalézají.

Poranění krku, páteře a míchy

V některých případech se poranění páteře vyskytuje společně s poraněním míchy.

Vánoce se vyplatí nepodcenit

Vánoce je období, kdy se průměrný nešika dostává do kontaktu s předměty, které po ostatní roční období nepotřebuje a které mohou být doslova kamenem úrazu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce