Pískování zubů je populární metoda pro odstranění povrchových skvrn a zlepšení vzhledu úsměvu. Na rozdíl od běžného čištění zubů kartáčkem, pískování dokáže odstranit skvrny způsobené kávou, čajem, vínem nebo kouřením. Procedura je velmi šetrná ke sklovině, ale zároveň účinná.
Každá buňka má mikroskopický spínač neboli epigenom. Pokud mají buňky dítěte v období těhotenství, kojení a v batolecím věku k dispozici vhodné podněty, zejména živiny, pak se tyto spínače buď správně zapnou, nebo vypnou, a ovlivňují tím aktivitu buňky. Ta se, laicky řečeno, zejména díky výživě může naučit, jak zdravě fungovat ve prospěch celého organismu.
Geny ovlivňují naše zdraví jen z 20 %
„Zdraví dítěte v dospělosti předurčují geny pouze z 20 %, zbylých 80 % je výsledkem vlivu okolních faktorů, tedy životního prostředí a zejména stravy v raném věku do 3 let,“ vysvětluje doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., z Pediatrické kliniky FN Motol, který pomáhá v oblasti zdravé výživy dětí vzdělávat veřejnost iniciativou 1000 dní.
Zvláště volba stravy právě v prvních 1000 dnech života dítěte (od těhotenství po batolecí věk) ovlivňuje, zda se jeho organismus bude dobře vyrovnávat s negativními vlivy vnějšího prostředí – a dokáže tak předejít třeba vzniku obezity nebo cukrovky. Výživa může dokázat ovlivnit i optimální nastartování metabolismu tuků, funkci imunity i vývoj dětského mozku.
Důležitou roli hraje také budování chuťových preferencí a zdravých stravovacích návyků v raném věku, které pak dítě ovlivní na celý život.
5 základních faktorů nutričního programování
Stravování podle konceptu nutričního programování dbá zejména na:
Kvalitu a správnou kvantitu potravin
- Výživově vyvážený jídelníček
- Pestrost stravy s důrazem na zařazování i zdánlivě méně obvyklých potravin již v raném věku
- Stravu bohatou na zdravé zdroje energie
- Včasné odhalování potravinových alergií
Chcete-li zjistit o výživě podle nutričního programování více, přečtěte si konkrétní návody a doporučení, které připravují na webu Nutriklub.cz nutriční odborníci a pediatři.
Přečtěte si také
Opruzeniny - časté trápení dětí i maminek
Sladkosti dětem – odměna, nebo trest?