Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.
Zelený zákal (glaukom) dlouhou dobu probíhá bez výraznějších příznaků a není výjimkou, že pacient přijde o 40 procent zraku, než některý z projevů zaregistruje. I když se zelený zákal objevuje nejčastěji ve vyšším věku, onemocnět mohou i malé děti do jednoho roku věku postižené vrozenou formou glaukomu. Na vzniku glaukomu se podílejí různé faktory – například dědičnost, celková onemocnění (např. cukrovka...), užívání některých léků (kortikosteroidy), úrazy, ale také porucha tvorby nitrooční tekutiny, změny postihující odtokové kanálky pro nitrooční tekutinu. Největším a nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik glaukomu je vysoký nitrooční tlak, který poškozuje zrakový nerv.
Jak vidí člověk s glaukomem
Přezdívá se mu „tichý zloděj zraku“, protože nebolí. Když si člověk všimne, že s jeho zrakem něco není v pořádku, může už nemoc být v pokročilém stadiu. Změny vidění jsou přitom nevratné. Zelený zákal jako první postihuje takzvané periferní vidění. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, a jak nemoc postupuje, stávají se výpadky v zorném poli nepřehlédnutelné. Člověk ztrácí periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pacienti někdy vnímají duhové kruhy kolem jasných světel.
Možné typy glaukomu
- Primární glaukom s otevřeným úhlem: Nejčastější forma. Má tendenci se vyvíjet pomalu, po mnoho let.
- Akutní glaukom s uzavřeným úhlem: Je charakterizován záchvaty náhle zvýšeného nitroočního tlaku, v naprosté většině případů bývá jednostranný.
- Sekundární glaukom: Způsoben jiným onemocněním oka, jako je například zánět (uveitida).
- Dětský (vrozený) glaukom: Vzácný typ, který se vyskytuje u velmi malých dětí a je způsoben abnormálním vývojem oka.
Mnozí o svém glaukomu zatím ani neví
Navzdory pokroku v medicíně a osvětovým kampaním trpí zeleným zákalem více než 66 milionů lidí na celém světě, přičemž 6 milionů z nich má zrak poškozený až na hranici slepoty. Glaukom, stejně jako makulární degenerace patří mezi nejčastější příčinu ztráty zraku ve vyspělých zemích. V rozvojových zemích navíc často chybí i diagnostické možnosti a dostupná léčba.
Podle posledních dat v České republice glaukomem trpí 7,5 tisíce lidí ve věku do 19 let. Ve věku mezi 20 a 64 lety se s glaukomem potýká 160 tisíc lidí a dalších 211 tisíc připadá na starší 65 let. Mnoho pacientů však o svém onemocnění nemusí zatím vědět, proto jsou důležitá preventivní vyšetření zejména po 45. roce věku.
Kdy jít na vyšetření k očnímu lékaři
Kromě pravidelných preventivních prohlídek je vhodné oftalmologa navštívit, pokud zaznamenáte jakékoli změny ve vašem vidění, jako je rozmazané vidění, dvojité vidění, citlivost na světlo nebo časté bolesti hlavy spojené s námahou očí. Důvodem k vyšetření jsou také zarudlé, podrážděné nebo suché oči, časté slzení či pocit cizího tělesa v oku. Lidé s výskytem zeleného zákalu v rodině by měli být při těchto příznacích obzvlášť obezřetní, protože jejich riziko onemocnění je až patnáctkrát vyšší.
Včasné odhalení glaukomu je důležité pro efektivní léčbu
Před dvaceti lety byla diagnostika glaukomu založena především na měření nitroočního tlaku a vyšetření zorného pole. Dnes se oční lékaři mohou opřít o zobrazovací techniky, jako je optická koherenční tomografie (OCT), měření tloušťky rohovky a další přístupy, které umožňují sledovat změny na zrakovém nervu včas a zahájit vhodnou léčbu.
„Pokud glaukom nediagnostikujeme včas, může dojít k nenávratnému poškození zrakového nervu a tím i vidění pacienta. Při včasném záchytu a s novými metodami léčby dokážeme většině pacientů zrak zachránit, je však důležité, aby pacient dodržoval léčbu a pravidelně chodil na kontroly. Přestože zelený zákal současná medicína nedokáže zcela vyléčit, dokážeme významným způsobem zachovat funkci zraku,“ říká MUDr. Klára Samková, lékařka oční kliniky Lexum Praha Budějovická, a dodává:
„Dnes dokážeme přesně sledovat vývoj onemocnění v průběhu času. Pacienti se mohou spolehnout na širokou škálu možností, jako jsou nové léky, laserové techniky a moderní chirurgické přístupy. Z inovativních prostředků používáme například mini implantáty, které usnadňují odtok nitrooční tekutiny a pomáhají stabilizovat nitrooční tlak. Právě ten je jednou z významných příčin změn na zrakovém nervu.“
Doporučení k preventivnímu vyšetření zraku by měl po 45. roce věku vystavit praktický lékař, následně je vhodné tuto prohlídku opakovat každé čtyři roky. Preventivní prohlídky u oftalmologa každé čtyři roky hradí zdravotní pojišťovna. Při obtížích se zrakem není k návštěvě oftalmologa třeba doporučení od praktického lékaře.
Zelený versus šedý zákal
Zelený zákal je důležité nezaměňovat se zákalem šedým. Zatímco v případě zeleného zákalu je léčba velmi obtížná, odstranění šedého zákalu je ve vyspělých zemích běžnou rutinou. Při ambulantním zákroku, který trvá přibližně 15 minut, je zakalená čočka nahrazena umělou. Zákrok probíhá v lokální anestezii a pacienti stráví na klinice pouze 2 až 3 hodiny.
Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.