Inzerce

Žilní nedostatečnost a křečové žíly

( Komerční prezentace | přečteno: 37339x )

Chronická žilní nedostatečnost je častou příčinou vzniku křečových žil. Je častou příčinou bolesti nohou.


Příčiny, důsledky a možnosti léčby křečových žil

Chronická žilní nedostatečnost neboli insuficience (insuficientní = nedostatečný, oslabený) je zdaleka nejčastější příčinou onemocnění nohou v zemích vyspělého světa jí a dnes trpí až 50% dospělé populace. Při chronické žilní insuficienci je dlouhodobě narušen návrat žilní krve z dolních končetin. Proč dochází k hromadění krve v nohách? Pokud je vše v pořádku, je krev žilami navracena z nohou zpět k srdci proti zemské přitažlivosti. Umožňuje to systém žilních chlopní a svalová pumpa, které brání tomu, aby krev v důsledku gravitace proudila zpět. To je možné jen tehdy, je-li dostatečně pevná žilní stěna (pevnost se snižuje s věkem a výjimečně v důsledku dědičného zatížení) a je-li pružná vazivová tkáň, která žíly obklopuje.

Dojde-li k tomu, že je některá nebo více složek tohoto systému nefunkční, nastává v tkáňovém a cévním systému městnání a dostavují se typické příznaky chronické žilní nedostatečnosti - unavené a těžké nohy s otoky, noční křeče a pocity napětí, bolesti a mravenčení v nohách. Někdy dochází k vytvoření rozšířených kapilárních žilek (tzv. metličkové žilky).

Tyto časné varovné příznaky chronického postižení se - pokud nejsou léčeny - mohou vyvíjet až do stádia otevřených bércových vředů na dolních končetinách.

Angiologové (specialisté na žíly) dělí průběh chronické žilní nedostatečnosti do několika klinických stádií.

Narušená drenáž krve z žil nohou se napřed projevuje jako otok (edém), zejména kolem kotníků, který se objevuje v důsledku nahromadění tekutiny ve tkáních a napíná kůži. Nejdříve jsou postiženy pouze kotníky, později celá lýtková část dolní končetiny.

V dlouhodobě oteklých dolních končetinách se snižuje buněčný metabolizmus, vracející se krev roztahuje nejmenší kapiláry a vede k nahromadění tekutin a později i barviva červených krvinek ve tkáních, což vyvolává hnědavou změnu barvy kůže, která již nemizí. Nejčastěji postiženými místy jsou vnitřní strany lýtek a kotníků. Zplodiny metabolismu nejsou v dostatečné míře odváděny směrem z buněk a výživa tkání je stále obtížnější. Vedle změn barvy (pigmentace) se objevuje navíc výrazné ztvrdnutí kůže, a vyvíjí se ekzém. V určité fázi se již nedostává k tkáním potřebné množství kyslíku a postižená noha se stává ve zvýšené míře náchylná ke kožním defektům a infekcím.

Nejzávažnějším důsledkem žilních poruch je otevřený bércový vřed, latinsky "ulcus cruris". Jde o dlohodobě otevřenou ránu, která se vyvíjí zevnitř. Kůže obklopující vřed je tvrdá a tmavá. Otevřený bércový vřed je výsledkem trvale porušeného zásobování kůže živinami. Pokud je nesprávně léčen, může se rozšířit po celé dolní oblasti lýtka. Otevřené bércové vředy velkého rozsahu nevznikají jen u starších lidí, jak se často předpokládá, ale mohou být problémem i u lidí ve věku 30 - 40 let. Mnoho pacientů s otevřenými bércovými vředy obvykle trpí také dalším postižením, např. poruchou krevního průtoku tepnami nebo cukrovkou (diabetes mellitus), které může ovlivňovat i průběh žilního onemocnění.

Příčiny chronické žilní nedostatečnosti

  • dědičnost,
  • pohlaví (ženy jsou postiženy až 3x častěji než muži - hormonální vlivy, těhotenství...),
  • věk (výskyt roste s věkem),
  • zaměstnání (dlouhé stání či sezení, nevhodné pohybové aktivity),
  • roční období, klima - přílišné teplo nebo zima mohou příznaky ještě zhoršit.

Zajímá Vás, čím se chronická žilní nedostatečnost léčí a možnost odstranění křečovývh žil? Přečtěte si: Křečové žíly nejsou jen kosmetickým problémem

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 293 lidí

Mohlo by vás zajímat

Prevence otoků a křečových žil: nedávejte nohu přes nohu, dejte je nahoru

Moderní způsob života je u mnohých z nás spojen s dlouhodobým sezením či stáním. Nedostatek pohybu a dlouhý čas strávený v jedné poloze přitom mohou být důvodem různých zdravotních komplikací – od nadváhy a bolestí zad, přes otékající nohy, metličky a křečové žíly až po hemoroidy. Jak nám pomůže změna sezení?

Trombóza, nemilý suvenýr z dlouhých cest

Je tu čas dovolených a my opět máme možnost, v souladu s danými opatřeními každé země, zase cestovat. Ovšem pozor, cestování může být spojené se vznikem akutní žilní trombózy, která může ohrozit i život, zejména při cestách letadlem, autobusem a také autem delších než 8 hodin. Základním opatřením proti vzniku cestovní trombózy je dostatečný příjem tekutin, především nesycené vody a minerálek.

10 000 kroků pro vaše zdraví - každý krok se počítá!

Každý přeci chodí. Víte ale, jak může být chůze prospěšná? Správná chůze v rychlejším tempu má pozitivní vliv na lidský organismus a může tak směle soupeřit s ostatními sporty.

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.