Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Periorální dermatitída

Jde o onemocnění velmi nepříjemné, zejména svým dlouhodobým průběhem a sklonem k recidivám. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
dajyna
9x

Velmi Vám děkuji za podrobné vysvětlení této nepříjemné zdlouhavé a velmi těžce léčitelné kožní komplikace. Již 9 ĺet se trápím těmito problémy, navštěvovala lékaře,užívala různé léky a masti problém se stále vrací-jen se přemisťuje na různá místa kolem úst a brady.Jsem z toho již velmi nešťastná a dosud jsem nevěděla,co se vlastně děje.Teprve dnes jsem objevila Váš článek i s obrázkem a toto je právě můj velký problém.Ještě se pokusím řídit Vašimi radami a uvidím zda nastane zlepšení.Stále doufám,že tento problém snad jednou zdolám.

vendul
7x

tento problém se u mě vyskytuje dosti často,už si na to zvykám,opravdu to chce se všeho vyvarovat,a hodně přísně vše dodržovat

veny
19x

Periorální dermatitida mě trápila asi tak měsíc, způsobila mi jí pravděpodobně kortikoidní mast Dermatop. Nejdřív se na obličeji, kolem pusy a na bradě, objevily červené flíčky, později menší puchýřky, postupně toho bylo čím dál víc i přesto, že jsem šel ke kožnímu lékaři, který mi poprvé předpsal nějaký roztok a mast Pumifucort, podruhé pak mast,kterou vyrobili přímo v lékárně. Používám pastu bez fluoru, nepoužívám žádnou kosmetiku.Výsledek? Žádný! Bylo to spíš horší než lepší. Navíc v zaměstnání pracuji s lidmi, pocity hrozný. Přešel jsem na samoléčbu. Vysadil jsem masti, začal s obklady z Jarishovy vody a co hlavně, postižená místa jsem potíral urinou (vlastní močí-čerstvou, jednodenní, dvoudenní)!Doplnil o zinek a B komplex a výsledky byly patrné už třetí den!Teď je to cca 5 dní, co dermatitidu takto léčím a červené fleky postupně mizí a pleť se mi výrazně zlepšila. Stojí to určitě za vyzkoušení!

Adell
11x

Velmi děkuji za tento příspěvěk, který mě motivoval. Já PD trpěla opravdu hodně, takže mé rozhodnutí pro tuto metodu bylo jasnou volbou. Vysadila jsem veškeré masti vč. Protopicu a jiných antibiotických vodiček od doktorky, které mě jen pálily a k ničemu prakticky nepomohly a začala jsem si místa na obličeji potírat vlastní urinou (nejdříve trochu z odporem, ale později už s láskou) První asi tři dny se mi to dost zhoršilo, ale s tím jsem počítala, další dny nastal obrat a pusa se začala zklidňovat, šupinovatět a teď je to sedm dní a mohu prohlásit, že je 80% dermatitídy pryč. Potírala jsem tak často, jak jen mi to situace dovolila (jsem na mateřské, takže jsem potírala stále po zaschnutí), když jsem musela ven, namazala jsem Lipobasem a zakryla aknekolorem. Ten jsem po návratu domů odlíčila opět jenom urinou. Pocity jsem měla první dny hrozný, protože to moc svědilo a stahovalo, ale potírala jsem poctivě. Když už bylo šupinek hodně, tak jsem vatovým tamponkem a urinou pleť doslova odírala dokud nebyly šupiny pryč, potom to docela dost pálilo, ale rapidně se to po zklidnění zlepšilo. Přátelé trpitelky, překonejte předsudky a opravdu vyzkoušejte tuto léčbu, nic nestojí, máte ji stále po ruce a výsledky jsou oporavdu zaručeny. Já budu pokračovat až do úplného zhojení a troufnu si říct, že výhledově už za dva dny nebudu potřeovat make up. Jsem z toho moc rozradostněná a proto jsem se chtěla s vámi podělit. Co se nepodařilo doktorům za půl roku, to jsem já sama zvládla prakticky za 14 dní :)

Honza
1x

Urina! Fakt to pomáhá. Mě taky pomohl půst. Je to jistě problém střev zanesené tluste střevo. Pak jsem nejedl maso. Jen ovoce hlavně hrušky jablka a hodně karoten. Přírodní antihistaminika. Urinoterapie pomáhá. Žádné prášky. Za 5 dní vylečeno. Vydržte

Adriana

Ahojky,já mám PD po celém obličeji. Dávala jsem na to dlouhou dobu kortikoidy. Po vysazení to mám po celém obličeji. Samozřejmě jsem četla milion diskuzi a každému zabírá něco jiného,ale zaujala mě vaše diskuze s urinoterapii. Potiram čtvrtý den. Přesně po třech dnech šílený zhoršeni,ale teď to mám stejný.. Po jaké době vám tom pomohlo? Já potiram čtvrtý den a zlepšení tak o 3%. Vím,že musím vydržet. Je to šílené . Nejdu ani do prace. Můj pohled do zrcadla je vždy s pláčem.

Darina
2x

Já to s tou močí zkusila :) Přestala používat cokoliv na pleť a začala potírat svojí močí a za dva dny to začalo opravdu ustupovat. K tomu jsem si koupila kapičky z lichořeřišnice, česneku medvědího a ořešáku královského, které piju 3x denně, abych v těle zabila různé bakterie, plísně a viry. Každý den mám pleť lepší a jsem fakt ráda, že jsi tu tuhle radu napsal. Lidi, zkuste to!

kacahorka
1x

Ahoj, můžu se zeptat, jak se ty kapky z lichořeřišnice atd. jmenují? Také řeším tento problém a už jsem z toho dost zoufalá! Děkuji Katka

Tereza

Urina vážně pomáhá! Lituji, že jsem na Vaše příspěvky nenarazila dřív, protože dermatitidou trpím skoro deset let, už od čtrnácti. U mě jí způsobily pravděpodobně hormonální masti a vyzkoušela jsem už všechno. Jediné, co mi před lety zabralo, byly prášky Entizol, ale musela jsem je brát měsíc a rozhodně mi to neprospělo. Teď jsem dermatitidu rok a půl musela potlačovat Protopicem, protože prostě nic nezabíralo a doktorka mi prášky dát nechtěla. Řekla jsem si, že Protopic vysadím, že to nikam nevede a požádala jsem doktorku o antibiotickou vodičku Zineryt, která mi kdysi dávno pomohla. Zineryt po vysazení Protopicu nereagoval tak moc špatně, plet alespon nebyla zarudlá, takže na první pohled by nikdo nic nepoznal a tak jsem se alespon nestyděla vycházet ven. Pleť ale byla extrémně suchá a dermatitida hrozně bolestivá, nemohla jsem se ani usmívat ani otevřít pusu, abych se normálně najedla a tím pádem po 4 týdnech beze změny. Pak jsem narazila na tuto diskuzi (četla jsem i diskuze z Ameriky a Anglie a podle nich je mi jasné, že doktoři nejsou schopni pomoci nikde na světě).... No a světe div se, ono to zabralo!!!! Nejdřív jsem zkusila urinou potírat jen jednu stranu tváře, abych zjistila, jeslti to někam povede. Po třech dnech neuvěřitelné úlevy jsem začala potírat celou dermatitidu (u mě tváře, nos a brada) několikrát denně, kolikrát vám to jen čas dovolí. Dermatitida se začala odlupovat a pod ní se vytvořila nová krásná pleť, která není vysušená. Už si to mažu dohromady pátý den a výsledky jsou zázračné. Doslova nic jiného nepoužívám, jen včera jsem si celý obličej omyla převařenou vodou s gelem bioderma (potom se sloupalo opravdu hodně přebytečné kůže, což bylo super)..... Věřím, že to zmizí úplně. K tomu se snažím jíst zdravě, žádná káva, alkohol, cigarety.... beru doplnky stravy, hlavě D (máme nedostatek slunce) a Zinek, také Chlorelu a Zelený ječmen na detoxikaci organismu. Brzy začnu urinu kombinovat s obklady z černého čaje, který je také skvělý na plet. Takže tak, všechno zdarma, bez stresů a nutnosti obíhat pořád dokola různé doktory a opravdu výsledky neuvěřitelně rychlé :)

Kačka
1x

Již 4 měsíce jsem léčena Prednisonem,který nemohu vysadit.Nyní se mi objevila na bradě per.dermatitrida.Používám Jarischův roztok a pastu Aknecolor.Nejsem si však jistá,zdali je tato pasta vhodná.Velmi mi bradu vysušuje.Prosím,máte-li někdo zkušenost,napište.děkuji.

Jana
1x

Já trpím stejným problémem a určitě nedoporučuju Aknecolor, Jarischův roztok pomáhá perfektně a promašťuju podle rad vazelínou koupenou v lékárně. Aknecolor je tak dobrý jen na akné, ale na tohle strašně vysušuje a to zrovna nepotřebuješ, navíc ti zanáší póry a ty se s per. dermatitidou dost špatně čistí.

Lenka
1x

Aknecolor neodporučam, odpozorovala som že všetko čo vysušuje korektor, make up veľmi škodi. Z mojho pohľadu oveľa viac ako kremy.

KI66
3x

Periorální dermatitida mě trápila skoro 4 roky. Naštěstí jsem se dostala konečně do rukou ODBORNÍKA - Dr. Fikrlová Plzeň. Ta jedinná věděla, jak mi pomoci: periorální dermatitida je přecitlivělost na pěnidla, tedy všechny kosmetické přípravky, které pění: šampony, mycí gely, zubní pasty..... pěnidlo se jmenuje tasin, nebo tak nějak. Napsala mi ROZEX gel, kterým jsem místa potírala ve slabé vrstvě ráno a večer. Nesměla jsem používat nic na obličej, myla se jen vodou. Ale zuby jsem si čistila běžnou pastou, jen jsem dávala pozor, abych pěnu důkladně vypláchla a ihned odstranila z okolo pusy. Nesměla mi přijít na obličej ani pěna z šamponu. Trvalo to dva měsíce, během kterých se průběh rapidně zhoršil, na což mě doktorka upozorňovala, že je normální a že musím vydržet. Loupala jsem se, svědělo to hrozně a vypadala jsem hrozně. Ale vydržela jsem a opravdu na konci druhého měsíce nastal velký zlom a během 14 dní jsem byla ZAHOJENÁ!!!!!!! Všechno se oloupalo, udělala se nová kůže, kterou jsem pak regenerovala krémem od La rosch -posey na radu paní doktorky.Nadále používám jen nepěnivou kosmetiku La rosch - posey mycí gel Rosaliac a lehké krémy také od této značky (v lékárně). A dokonce se můžu už líčit, používám už denně make-up (dělají i u této značky). Kosmetika stojí kolem 300 - 350 Kč, ale mám klid. Chce to hlavně opravdu vydržet a na obličej během léčby NIC nedávat a vydržet psychicky. [email protected]

wergu
1x

Chtela bych se zeptat,jak se jmenuje krem od La Roche-posay, ktery pouzivas. Ja ted pouzivam od teto znacky Hydranorme, ktery me minule pomohl, ale tedka zatim nic moc.Diky

Ter

dermatitidu trpím již několik let, jako řada z Vás. Nejprve přicházela sezoně bez nikterak výrazných projevů. V posledních letech je to teda hrůza a už mám vyzkoušeno kdeco. Vyřadila jsem veškerou kosmetiku, protože jsem zjistila, že mi projevy zhoršují všechny konzervanty-parabeny v kosmetikách i "Jarišovka"obsahující konzervanty nic nevyřešila a projevy neustoupily. V současné době užívám ICHTAMO-pro, což je ichtamol se zinkem, výhoda je,že nedělá klasické ošklivé skvrny a nebarví, tento krém kombinuji s krémem Elidel, obojí si zakoupíte v lékárně, pojištovna nehradí. Na noc inkriminovaná místa mažu zinkovou pastou, kterou jsem si nechala udělat v lékárně. Pokožku je uplně asi nejlepší čistit převařenou vodou, pokouším se omývat pokožku micelární vodou od Biodermy ale nejspíš se k převařené vodě opět vrátím. Kromě řasenky jinou kosmetiku neužívám a pokud projevy ustoupí, zainvestuji také do nějaké dermokosmetiky. V současné době mám ošklivé rudé flekance kolem obličeje, nalité pupínky, které když prasknou, rozšíří se červený flekanec o trochu víc, navíc to děsně svědí a pálí. Není to vůbec příjemný,když pominu tyhle protivný projevy, tak estetická stránka taky není nic moc. Moc Vám držím palce, protože sama vím, jak moc nepříjemné to je a za tyhle stránky moc děkuji, protože určitě zkusím i jiné prostředky o kterých je tu zmínka.

Kl
2x

Ahoj, i ja mam velke zkusenosti s PerDer. Nestesti, nic mi leta nepomahalo, nekolik dermatologu jsem obehala. Az mi byla doporucena ordinace v Novem Meste nad Metuji. Pred tim jsem na nekolik let jsem vysadila kortikoidy, protoze to nikam nevedlo. Po navsteve u Dr jsem dostala na predpis spoustu masti a leku, po 4 dnech mi PerDer zmizela, byla jsem stastna. Pomohl mi velice Jarischuv roztok, mela jsem velke cerveno bile fleky na oblicej, kolem ust uz i krev, strupy, ale myti roztokem pomohlo. Dlouhodobe si cistim zuby pastou bez fluoru, pred lety tezke sehnat, nyni je k dostani i v nekt drogeriich. Doporucuji myt vodou z lahve, pouzivat pastu bez fluoru a nenechavat navstevu odbornika na pozde. Vetsinou to byva i reakce na jidlo. Mam jeste dalsi projevy a dermatologicke problemy, takze kazdy maly uspech se ceni. Drzim vsem hodne peste, protoze je to nekonecny boj.

Soňa
6x

Ahoj, s PD mám bohužel taky zkušenosti, měla jsem ji naposled tak před pěti lety. Teď s ní zápasím od začátku března. Ze začátku jsem to zkoušela samoléčbou, ale nějak se mi to nevedlo. Asi před 14 dni jsem i přes značnou skepsi navštívila kožní lékařku, ta mi řekla, to co už dávno vím. Všechnu kosmetiku vysadit, obličej omývat pouze převařenou vodou a napsala mi ROZEX gel. Po dvou aplikacích gelu se fleky začaly až zázračně ztrácet, ale bohužel jsem dostala angínu a začalo se to vracet. Teď už je mi líp, tak se to snad zase začne lepšit. Jinak já doporučuju, tak třikrát denně obklad z borové vody cca na 20 minut (kůže se zklidní), Jariš mi dobře nedělá, ale u každého je strašně individuální. Čím míň mastí se používá, tím lépe. Bylo mi nabídnuto, že pokud nevydržím s nervama, napíše mi mi pani doktorka neschopenku, nebudu na PD nic dávat (kromě převařené vody), to prý zabírá nejlépe. Také jsou dobré pročišťující čaje (pozor aby neobsahovaly mátu- ta to dost zhoršuje, aspoň u mě). Taky úplně vysadit čokoládu, nadýmavý věci, rajčata, jahody, papriku, pepř, nechodit na sluníčko (ani solárko). Je to děsná otrava, ale vyplatí se. A hodně pít, nejlíp neperlivou vodu, bylinkové čaje (ovocné moc nedoporučuji- taky se mi to po nich horší). Aknecolor nedoporučuji, mě se to po něm pěkně horší. Taky to hodně ovlivňuje psychika a menstruace.Tak tohle jsou mé postřehy, ale u každého je to individuální, chce to vysledovat. Tak hodně zdaru, zase se ozvu jak bojuji.

moje
2x

Boze ludia, ja mam tiez tuto chorobu, ale ked vidim, ze kolko rokov tym trpite a nic tak mi je az do placu:(( Ved to je hrozne, ze ma stale cakat kedy sa to znovu objavi a kedy nie:((((((( Co tak liecba nejakymi tazkymi liekmi napriklad roacuttan, nepomohlo by to, lebo mne to moja kozna navrhla.

zuzik
1x

ahoj i mě PD nastartovaly kortikoidy, naštěstí mám pouze lehkou formu. Mám výbornou kožní lékařku, která mi doporučila omývat obličej černým čajem a pokud budu mít pocit napjaté pokožky ( a to mám), potřít olivovým olejem...jinak nic, žádná kosmetika ani krémy, po půl roce na kontrolu - což mi připadá jako věčnost. Po 3 týdnech se mi pleť opravdu pomalu lepší, tak jsem zvědavá, jak to bude dál. A jen tak mimochodem, poté co jsem rozhlásila svou "diagnozu", zjistila jsem, že se snad polovina mých známých potýká se stejným problémem...tak hodně štěstí a trpělivosti všem

K
2x

Ahoj, taky jsem měla PD po používání kortikoidů. Doktorka mi předepsala Excipial krém na otírání obličeje a na noc Rozex gel. Okolo očí (kde jsem měla PD také hodně) jsem se mohla otírat Borovou vodou, ale jinak žádná kosmetika ani převařená voda......Během týdne se mi pleť ještě hodně zhoršila, pár dní jsem díky puchýřům nemohla ani jíst nic než krupicovou kaši a v noci jsem nemohla spát, jak to svědilo, ale naštěstí se to po pár dnech začalo zlepšovat. Během 14 dnů se mi postupně celý obličej oloupal a začala jsem vypadat zase normálně. Během měsíce jsem pozvolně přestala používat Rozex gel.Teď už mám obličej úplně v pohodě a používám jen Excipial krém. Je volně prodejný v lékárně a používám ho i na odličování i jako krém. Občas se opláchnu převařenou vodou, používám zubní pastu bez flóru a někdy se manaluju kosmetikou La Roche-posay, ale radši ještě né každý den, protože furt mám strach, aby se mi PD zase nevrátila.

moje

Ahojte, no mne dala lekarka zineryt a dala ma na kryoterapiu, tak som tiez zvedava, ze ako to dopadne, zatial ma tvar celu napatu scervenanu, ale pupaciky sa mi uz tak nezapaluju, takze uvidim, ze co to spravi dalej, ale ludia, ked si na to nic nedavate, len prevarenu vodu, tak ako vam mozu sa prestat vyhadzovat vyrazky?

Svědivka

Mno víš, nám, kteří vystřídali několik "odborníků" a nejméně deset přípravků, bere chuť být nadále polusným králíkem... Já jsem PD dostala právě po zyneritu, který jsem dostala na doléčení oparu. Když se mi objevilo toto, tak tvrdila, že je to akné... Pak se klonila spíše k mému názoru, že je to alerg.původu. A perlička ani za3 měsíce nepoznala, že je to PD. A vše zhoršila tím, že mi dala kortikoidy. A nakonec dodala, že se s tím musím naučit žít... .Celkem jsem byla za rok u tří doktorů, je to na nic.JInak ale přeju úspěch v léčbě.

Svědivka

jak přišli na tu dobu léčby tj 4-8týdnů? Jak jsem si tak přečetla příběhy spolutrpitelů, tak by tam mělo být tak 40 - 80 týdnů...

moje

Prese tak, keby len tolko, obcas aj cely zivot, keby to je take lahke, tak preco by na to nebol jeden konkretny liek? nepochopim to:)) alebo masticka urcena iba na perioralku, existuje vobec nieco take urcene len na tuto chorobu?

moje
1x

Dakujem:))) ja neviem, teda dufam ze sa mi to este nezhorsi, lebo teraz vidim zlepsenie po zineryte, uz sami nezapaluju pupacky, v minulosti ma davali na kryoterapiu a to dost pomahalo, takze aj teraz ma tam dala, takze dufam, ze pomoze.Ale teraz si ma naplasila s tym zinerytom, juj.Inak korkoroidy je strasne svinstvo, ja neviem, ale mam dojem ze aj mne to kozna dala este pred 4 rokmi, ked som mala akne, takze aspon viem, ze kde je pricina mojej perioralnej dermatitidy. Ja som v minulosti brala zineryt na akne a dost mi vtedy pomahal, ale tiez som sa udivila, ked mi to teraz predpisala na PD. Tak ale asi preto, lebo som mńemala malinke pupaciky ale velke zapalene, takze neviem.No ved uvidime.

SVědivka
1x

Bo se mi to objevilo jen tam, kde jsem použila ten zynerit. Původně jsem podezřívala kosmetiku - krém, ale ten jsem použila po celém obličeji, ale tohle se mi objevilo jen tam, kde jsem užila ten zymerit. Zkusím heřmánek, protože ten Jarisch se příliš neosvědčil. Mě to přijde tak, že jen pár doktorů ví co s tím. Ostatní jdou na to vědecky tj.pokus omyl. Žel Bohu na náš účet. Kupř. to La roche posey doporučují neb ho dostavají do ordinacií jako vzorky. Já už to měla lepší a použila jsem na doléčení vzorek, který mi doktorka dala. A hups do týdne to bylo opět děsné.Mám neblahý pocit, že by to chtělo něco po čem by se člověk oloupal. Jenže to jsou taky pěkné dryáky.Je možné, že na to něco je a možná by to i trvalo jen cca 8 týdnů. To ale za předpokladu, že to dotyčný lékař pozná:(. Problém je také v tom, že dnešní farmac.koncerny neumí snad vyrábět věci bez roopných produktů a stab.látek. Tak si ale říkám, že když jsme dostally zyner., ve kterém je 100% líh, TAk už bych si rovnou mohla koupit slivku a natřít to tím. Špiritus jako špiritus:). Tam je navíc jen zinek a antib. Což mi také přijde jako luxus, neboť antib.samo o sobě může alergii vyvolat. A řekla jsem si jedno, od teď cokoliv vyzkoušet na předloktí jako alerg. test. Leukoplast na to čtvereček alobalu a za dva až tři dny, je-li to v pohodě to teprve zkusit. Je to jak začarované. Když se zdá, že se to už už lepší bum a je to zase při starém Stačí se ve spaní podrbat, dostat virozu či menstruaci a je to v pytli. Obzvlášt supr je to když se utvoří zažloutlé krustičky:(. Jen si říkám, když ti odborníci, nedokáží vyléčit toto, jakou šanci mají lidé, kteří trpí smrtelnou chorobou? Musíme doufat, že se zahojíme.

moje

Mas vo vsetko pravdu, teraz mam z toho zinerytu strasny strach, ale mozno neucinkuje na kazdeho rovnako, ktovie, aspon v to dufam, ale nebudem to s nim prehanat. a neposlala ta lekarka na kryoterapiu, cize tekuty dusik? mna tam poslala, chodim tyzdenne dvakrat, teda teraz som este len zacala, ale ked som tam chodila pred pol rokom tak mi to pomohlo, pretoze ono odlupuje tu odomretu kozu, takze dufam, ze aj teraz pomoze. a inak teraz mas aku tvar? kde to mas vyhadzane?a v lete mas ake skusenosti? horsi sa stav alebo lepsi?

Soňa

Tak jsem tu zase po určitý době zpět, už se to začíná lepšit, ale jde to strašně pomalu. Potřebovala bych tu pleť vyčistit jako sůl, protože to tříměsíční nečištění je už notně znát, každou chvíli někde vyraší nějakej ten akne-pupínek, ale snažím se moc se nekoukat do zrcadla. K Rozexu gelu jsem si ještě přidala Entizol tablety, beru je dvakrát denně. Pořád to ale není ono, postižený místa jsou teď vyloupaný a začínaj se hojit- aspoň doufám. Ale občas se mi objeví sada pupínků, a zas to začíná na novo, i když už ne v tak masivní formě. Mám dojem, že to snad nikd neskončí. Přeju všem spolutrpitelkám pevné nervy a konečně obrat k lepšímu

moje

NO ahojte spolutrpitelia! Takze pisem po tyzdni a moj stav sa celkom zlepsil:)) Dufam, ze to nezakriknem teraz. Chcem sa spytat, ze ako to vyzera cez leto? Zvykne sa stav zhorsit alebo zlepsit? Inak som pocula, ze to moze byt sposobene aj hormonal.antikoncepciu, ktoru beriem uz 4 roky, nikto s tym nemate skusenosti? Zeby to mohlo byt aj tymi tabletkami? Ozaj nikto z vas nechodi na kryoterapiu, to je zmrazovanie postihnutych miest tekutym dusikom? Ja som na to chodila este na jesen a vtedy mi to velmi pomohlo a teraz ma na to lekarka dala znova, celkom to pomaha, lebo prichadza k odlupovaniu tej postihnutej koze.

sisi

PD trpím asi 8 týdnu a každé ráno si myslim že už to tam nebude , že to v noci zmizí,ale jak čtu tak asi ne :( Člověk si ani neumí představit co to je dokud ho to nepotká. Pracuju jako barmanka a vzhledem k tomu že na to nesmím nic dávat a nijak se líčit tak to dost otřese i psychikou člověka. Zkušenosti mám velmi podobné jako mnoho z vás. Od prvního lékaře jsem dostala antibiotika a borovou vodu . Za měsic došlo k navratu a bylo to ještě horší. Navštívila jsem druhého lékaře a ten borovou vodu nahradil černým čajem z kterého si mám dělat obkladya k tomu krém Rosalox , který mi také nepomohl . Právě naopak , bylo to mnohem horší a tak opět změna. Dostala jsem roztok Eryfluid. Nechci nic zakřiknout ,ale zatim se mi zdá že se to lepší. Vím že není vubec vyhráno, protože veškerá lečba na toto onemocnění mi přijde chvilková a hlavně zdlouhavá. PD mám poprvé a tajně doufám že i naposledy. Přeju všem pevné nervy a hodně štěsti s léčbou.

moje

Inak ja som sa koznej pytala, ci si mozem davat make-up na PD a povedala mi, ze ano, len si ho potom musim dobre odlicit s hypoalergennymi pripravkami a davat si make-up na citlivu plet, tak ja neviem, ale ja sa licim a aj som si to vzdy licila, PD mam uz skoro rok, niekedy dobre niekedy zle.

mija
1x

No vážení, tak tady čtu vaše příspěvky a musím vám sdělit jak jsem přišla k této úporné PD já.Loni v únoru se mi osypal obličej po viróze. Pak to zmizelo a vyrazila se mi PD, kterou jsem léčila rosaloxem. A v dubnu se mi kolem oka a na tváři vyrazil pásový opar. Zřejmě je ta pokožka náchylnější k infekci a letos se mi zopakoval podruhé. Ne již v takové síle, ale byl.Opravdu už nevím, co si počít. Pomáhá mi biolaser. Laserová gelová maska, jelikož mám velmi suchou kůži a přípravky od Biodermy - Sensibio creme, Sensibio forte creme nebo od La Roche Posay - Toleraine. Když je nejhůř tak obklady z borové vody, černého čaje, který mám připravený v ledničce a Polysan z lékárny. No je to opravdu boj a ten pásák do toho, to je fakt pech.

Svědivka

Tak to já měla podobné.. Po viroze se mi udělala oparová vyrážka. Což o to, to se mi stalo i před několika lety a za 14 po použití jarische a endiar.pasty to bylo v pořádku. Jenže loni, když jsem dostala opar jsem pro jistotu zašla k lékařce. Ty mi dala na doléčení zynerit. Od té doby jsem měla podrážděnou a vysušenou kůži. Objevovaly se pupínky, což se mi předtím nedělo. V té době jsem to ale s tím zyneritem nespojila. To až na podzim, když se mi objevila alerg. reakce, ale p.doktorka se domnívala, že je to akné.. Dostala jsem zynerit znovu. A od té doby se toho nemohu zbavit. Dostala jsem bohužel i kortikoidní masti, což vše radikálně zhoršilo. Čaj jsem zkoušela taky, ale žádný zázrak. Snad nás to někdy přejde. Všem přeji ať se toho co nejdříve zbaví.

Svědivka.

Tak na horm ant.pozor. Známá jí začala před lety brát asi rok po porodu a ejhle najednou PD. Trvalo to dva roky než se toho zbavila. Byť je to spousta let citlivý obličej má do teď. Make up raději ne. Vyzkoušela jsem byť i nealergenní a byl to děs! Myslím, že to doktoři ještě zhoršují. Pořád vše vysušují anebo mastí a je to ještě horší.

Petra

No tak jsem právě přišla od Dr. s tím, že mám periorální dermatitidu. Vůbec nevím co si mám myslet, do teď jsem chodila k jiné Dr. a ta mě už asi 5 let léčí na akné. A ta nová paní mi povídá, že mám PD. Nechápu to. Navíc tedy musím mít jen lehkou formu, protože můj obličej se tomu z obrázku nepodobá. A podobné flíčky mám po celém obličeji, ne jen kolem úst... Poradíte mi - mám skutečně PD? Moc se mi to nezdá...

Svědivka

Mě taky nejprve tvrdila, že je to akné, ikdyž od jiné dokt.jsem měla napsáno, že je to alerg.reakce... Prostě nevědí, hádají a stejné je to i s léčbou...

Svědivka

Ergo to PD být může. Bohužel diagnostikovaná až po 5ti letech...

figo
1x

ahoj me uz PD trapi asi jiz tak 5 let,ze zacatku jsem vubec nevedel oč se jedna.na obliceji se mi delali cervene suche supinate puchyrky,tak jsem na to pouzival ruzne hydratačni kremy(excipial u-lipolotio,krem od avene atd.ale zacalo se to jeste zhorsovat tak jsem navstivil praktickeho lekare a ten mi zdelil,ze mam nemoc letusek a dal mi na to kortikoidni mast.ale od kamaradky jsem se dozvedel ze se to nema vubec pouzivat na oblicej,ze se to akorat zhorsi.tak jsem ho nastivil znovu a uz me poslal na kozni.ta mi predepsala nejakou mesickovou mast.ta samozrejme vubec nezabrala.tak jsem si nasel jinou kozni.a bylo mi zdeleno ze mam zvetsene zilky v obliceji a ze mam suchou pokozku tak mi na to dala krem lipobase a detsky pudr,ale vysledek nebyl zadny porad stejny,ne li horsi.pri dalsi me nasteve mi chtela predepsat excipial,tak jsem ji rekl ze mi to jeste zhorsuje.tak me odkazala na to ze se mam ptat v lekarne a zkouset ruzne kremy nez nejaky zabere. podle meho nazoru plno koznich lekaru vubec nevi co vam vlastne je, proste jen tak hadaji a experimentuji co by vam mohlo zabrat.to ze mam perioralni dermatitidu jsem zjistil ne od lekare ale, az po dlouhem hledani na internetu.vsechny priznaky ktera tato kozni nemoc obnasi na me sedi.i ty fotografie postizenych lidi kdy maji na obliceji cervene supinate plochy.ted na postizena mista pouzivam od firmy bioderma (atoderm p.o zink )a trosku se to zlepsilo,ale po nejake fyzicke aktivite se mi to zase trosku objevi.tak jsem si zakoupil od firmy la roche-posay(ROSALIAC) a zlepsilo se to jeste o neco vic.jsem objednany k treti kozni tak jsem zvedavy co vymysli ona.vsem kdo se trapi s PD drzim palce at se vyleci,je to fakt neprijemna kozni nemoc hlavne na psychyku.mejte se.

petra

Musím se s vámi také podělit o zkušenost s touto úpornou nemocí.P.dermatitida mě trápila 14 dlouhých let,vystřídala jsem spoustu kožních lékařů,utratila mnoho peněz za různé krémy,nic nepomáhalo.Až jsem navštívila další kožní lékařku,ke které už ted nechodím,protože se stal zázrak,už 2 roky mám absolutně pokoj.Objednala mě do nemocnice na celkové vyšetření,zjistili že mám P.D.,nasadili léky zvané DOXYNETE,které jsem užívala měsíc a opravdu mi pomohly.Tak se na to zkuste zeptat vaší doktorky.

mari 911
1x

Jsem alergik-tedy z obyčejné pylové alergie jsem zmutovala i do potravinové alergie (kdy 12 let nejím zelená jablka,čerstvé ořechy,mrkev...) no a aby toho nebylo málo tak si 2 rokem střídavě léčím "tvářičku". Asi to spolu dost souvisí. Nastudovala jsem kde co o dermatitidě-tedy,POZOR na zubní pasty s fluorem! Ideální je od firmy Weleda cca.za 119,-užívá se na suchý kartáček... Žádná kosmetika ani make up,nejlépe se ani nemýt ( myslím obličej ),krém" Ichtyo pro "se zinkem nebo Ichtyol,promašťovat Excipial krémem nebo čistým olivovým olejem. A nesahat,neškrábat a vynechat kosmetické salony -bohužel...Jo a zkusím i Renol od firmy ENERGY- na posílení imunity.Tak hodně štěstí a pěkné pusinky!!!!

Jana

Ahoj, přispívám také, během pár let se mi tento problém několikrát vrátil, poprvé kolega v práci vtipkoval, že jsem padla hubou na rejžák :o). Vyléčeno v lékárně zhotovenou zinkovou mastí. Několik let jsem měla pokoj díky tomu, že mi to způsoboval fluor v pastě, nepoužívám tedy pasty s fluorem. Přesto letos na jaře jsem znovu vykvetla - pupínky opět vyrašily...žeby tím jarem, chichi? Nicméně kožař mi předepsal NIZORAL krém, což jsem netušila, že existuje - znala jsem jen šampon - a během 14 dnů byl pokoj. Doteď drží...musím zaklepat. Jana

Pavla

Ahoj, zdravím všechny stejně postižené a přidávám svou zkušenost. PD mám již 23 let, přesto až letos jsem se od své nové lékařky dozvěděla název svého problému - PD. V prvních letech problémů ( na mateřské dovolené) jsem se děsila vyjít mezi lidi, byla jsem zkušební "králík" pro svého kožního lékaře. Při jedné z řady mých návštěv v ordinaci (mezitím jsem vyzkoušela bez účinku třeba strašnou sírovou mast) jej zastupovala stařičká, tenkrát asi 70 letá lékařka, která se na mne podívala a řekla, že problém je ve znečištění organismu jeho překyselením v žaludku nebo nesprávnou funkcí žlučníku z důvodu stresu( dcera byla hyperaktivní, v noci se budila, vůbec jsem se nevyspala), mám se proto zamyslet nad jídelníčkem ( maso, káva, čokoláda, konzumace potravin v konzervách - dneska Éčka, ostré pokrmy a koření) a životosprávou ( hodně pomáhá pobyt na čerstvém vzduchu a pravidelný pohyb - čistí organismus od uložených odpadních látek v organismu.) . Poslala mne na obyčejné vyšetření kyselosti žaludku, pak dostala jsem léky na jeho zmírnění, do tří týdnů jsem měla klid a pak ještě dalších 17 let, samozřejmě po dodržování navržených stravovacích návyků. Od té doby jsem ke kožnímu lékaři nechodila.Pak začaly působit stresy -změna práce a pracovní nasazení , PD se objevila,ale jen přes léto, kdy jím více zeleniny (jahody, rajčata), na podzim vždy vymizela. Letos na jaře jsem měla opravdu záběr (bakalářskou práci jsem nestíhala a různé šibeniční termíny v práci, státnice dcera i já, maturita druhá dcera, manžel závažné prac.problémy s operací a zdlouhavé léčení) takže PD nastoupila v plné síle a neskončila ani po odeznění "příčin". Nová kožní lékařka nastolila režim "nemastit, dát jarisch a rolalox. Do 3 dnů téměř odezněno. nyní bez problémů

Erika
1x

S periorální dermatitídou jsem se setkala poprvé kolen 14ti let..,nevím co mi ji odstartovalo,každopádně mi tehdy bylo řečeno co vše ji může způsobit a ze můj původ byl zřejmě protože jsem používala zbytečně mastné krémy .. Nicméně tehdy poprvé,co se mi objevila,to bylo opravdu nejhorší a léčba byla dlouhá než začalo přicházet zlepšení ,dělala jsem učňák na kosmetičku a bylo to velmi stresující v tomto věku a v prostředí krásných upravených dívek dodržovat všechna pravidla jakožto i nepoužívat make-up,když sem si přečetla vaše příspěvky mate všichni pravdu co jste zde uvedli ze toto "onemocněni" má vliv i na sebevědomí,protože většinou se všichni chceme ve společnosti cítit dobře což PD jaksi dost znemožňuje ..,dnes je mi 25 let a s PD se setkávám většinou na podzim když začne být nepříjemné sychravé počasí a to většinou okolo nosu.Chtěla bych všem vřele doporučit používání výhradně "lékárenské kosmetiky" ,žádné výrobky z katalogu ani z běžně dostupného trhu supermarketu,a to ani v případě ze PD na nějaký čas zmizí nebo se zlepší.Já sama používám dermokosmetickou značku La Roche-pasay řadu toleriane,na místa kde se mi PD objeví používám na otíráni Jarischův roztok a krém Dermalibour od značky A-derma,místa mažu 2x až 3x denně a před aplikaci místa vždy jarischem jemě ale důkladně otřu, tento krém Dermalibour zmírňuje pocit pnuti,zklidňuje,mírní začervenání a hojí a především pomáhá mi víc než mast namíchaná z lékárny nebo Excipial mastný krém (ten se mi neosvědčil vůbec,navíc pokud moje PD vznikla na základě přemašťováni,zdá se vám to jako dobrá rada používat tento krém?).. samozřejmě pokud je PD v opravdu kritickém stadiu a jste si jisti,že mate dobrého dermatologa je dobré používat to,co vám on sám doporučil,je to běh na dlouhou trať takže se nenechte odradit pomalími výsledky a zůstaňte důslední..Všem co mají perorální dermatitídu v opravdu těžkém a rozsáhlém projevu přeji hodně štěstí a trpělivosti,chápu jak se kuli tomuto onemocnění může člověk trápit :(

Lenča

Ahojky četla jsem si vaše příspěvky a nedalo mi se také nezapojit. Mně se PD objevila nedávno. Ale chci upozornit, že můj tehdejší kožař u kterémo jsem byla před rokem s podobným problémem mi tvrdil, že to je ucpávání mazových žláz. A napsal mi samozřejmě kortikoidy. Tak se ani nedivím, že se to vrátilo. Jinak já tedˇ užívám Entizol. Ale dobře mi nedělá. Ještě k tomu se se cítím před lidmi dost trapně. Do zrcadla se raději ani nekoukám. Taky moc děkuji za příspěvky, které jsem posíláte. Dozvím se novinky a psychická podpora ta je nejpotřebnější. A ještě doporučuji, kďyž má někdo mastnou pletˇ a trpí na akné. Dávejte si Aknekolor na místa jím postižená. Je to šetrné, hojivé a hlavně matující. Tak zakryjeme alesponˇ nějaký nedostatek:-) Děkuji. A ženské DRŽTE SE!!! My to přece vždycky zvládnem:-)

Xanik

Už od dectva trpím pod atopickým ekzémom, asi pred 3 až 4 rokmi sa mi prejavy ekzému začali objavovať na tvári, až po prečítaní tohto čláínku mi došlo, že je to vlastne periorálná dermatitída, moja lekárka mi na to dávala stále kortikoidy, asi pred pol rokom sa mi na tvári objavili drobné žilky, lekárka mi na to povedala, bohužiaľ je to od kortikoidov a s tým ukončila diskusiu, môžete si predstaviť s akou nevôlou chodím v súčastnosti ku kožným lekárom, oni moju situáciu len zhoršili, pretože zdroj problému ostal len pribudol ďalší. Okrem toho mám dosť zviazané ruky pri liečbe tváre, pretože nechcem riskovať ďalšie žilky odmietam koritikoidy iné však nepomáha a okrem toho som alergická na zínok, čo v iných prípadoch pomáha pri kožných ochoreniach. Čo môžem robiť v takejto situácii? Zabudla som dodať mám 21, študujem ekonómiu, kladiem dôraz na svoj zovňajšok, no s takouto tvárou sa niekedy hambím ísť do spoločnosti, keď je to veľmi zlé do školy radšej vôbec nejdem.

Darkstar

Tak konečně vím, co mám už 2 měsíce. Vlastně jsem to sama dost přesně odhadla: podráždění pokožky po použití kosmetiky AVON - bacha na ni, nejsem jediná, komu se to po ní stalo. Nejprve jsem zkoušela ichtamolovou mast, ale nic moc, ani ten Dermalibour, ani Jarisch (vše jsem měla doma, protože dcera je atopik), ani černý čaj, ani olivový olej, po tom se to spíš strašně zhoršilo a vyskákaly pupínky. Až jsem si koupila testovací sadu Lavera neutral a PD se začala lepšit. Doufám, že jsem to právě nezakřikla. Ještě teda přejdu na zubní pasty bez fluoru a na látkové kapesníky. Už se těším, až zase budu vypadat jako člověk ;-)

Lenka
1x

Ahoj všichni:-) tak jsem zase přečetla co se dalo, jestli nezjistím něco nového nebo zda můj postup je OK a musím Vám taky napsat, jak mne pomohlo během týdne ne-dávat na obličej "NIC" :-) Po ukončení kojení, jsem rok zápasila s akné, aspoň jsem si to myslela, bylo to hrozné, nebyl snad jediný pór čistý, až jsem s miminkem nechtěla chodit ani ven, po návštěvě asi 10 kožních, které vždy dali už od dveří hromadu mastiček, jsem si zaplatila konzultaci na placené kosmetické klinice a konečně mne z hrůzou v očích doktorka vyslechla řekla, že mám PD - dosud jsem to neznala. Používala jsem LaRoche, Bioderma, Avene a k tomu mast s ichtamolem - pomohlo to, ale ne úplně, pak jsem začala reagovat snad už na vše, i tím, když jsem ty výrobky asi i viděla...))) a tak verdikt zněl: NIC, jen několikrát denně, když si vzpomenete si stříkněte thermální vodu. Večer nastříkejte více, lehce setřete ručníkem a pak nastříkejte mlhu a nechte uschnout. Nic víc. Již druhý den se nevytvořilo nic nového, za týden jsem byla "čistá." Teď se mi sem tam něco udělá, když se tulím se svým vousatým mužem, ale to je vše. Obyč voda je fajn, ale ty termální vody obsahuji mnoho minerálních látek, zinek, sůl atd. proto léčí a póry hezky stáhne, oproti normální vodě. Určitě se to vyplatí. Pleť si sama poradí. Je to už 2. měsíc a já jsem šťastná jako blecha. Ani sluníčko nevadí, ale už se začnu mazat a to jediné mám povoleno od LaRoche s termální vodou fluid SPF50. Tak snad to ta pleť vydrží. Držím palce a hlavně vydržte, už vím, že PD = čím méně, nejlépe nic = tím lépe. :-)

Svědivka

již s PD "kroutím" druhý rok. nezměnilo se takřka nic. Tedy je to o něco lepší, když již nepoužívám nejrůznější předepsané vodičky a mastičky. Přivedlo mě to na myšlenku, že čím více se to takto "likviduje", tím je to horší -tzn.souhlasím v mnohém s Lenkou. Také jsem to nic zkusila, ale zázrak se bohužel nekonal.

Zuzu

Po dnešním leknutí, když sem se ráno podívala do zrcadla, sem se rozhodla, že už s tím fakt musím něco udělat. PD mám už od března, v tu dobu sem byla lechce nachlazená, nemoc sem přechodila...a z ničeho nic se mi oběvily pupínky po obličeji a okolo nich byla kůže zarudlá. Po dvou týdnech zhoršování sem neváhala a navštívila sem kožní doktorku(kterou bych teď nejradši zažalovala) napsala mi totiž recept na KORTIKOIDOVOU mast! a já na její doporučení jí používala PŮL ROKU! ..podle jejích slov to byla vyrážka...sice mně to zmizelo, ale po vysazení kortikoidové masti se mi PD objevila znova a tentokrát v horším. Nicméně sem navštívila další kožní. Po vyšetření mi řekla, že mám akné, přitom beru už dva roky antikoncepci a akné mi definitivně zmizelo.. když sem jí odporovala, že to akné určitě není, akorát se naštvala:D a tak sem dva týdny používala přípravky na akné (líh, který vysouší, roztok, který taky vysouší - no dovedete si pak představit jak sem asi vypadala:D ) ...to už sem se naštvala a na doporučení sem šla k odborné dermatoložce, ta mi řekla, konečnou diagnozu - PD a nasadila mi 2 masti + klasika jako je yarish, zubní pasta bez fluoru...a žádná kosmetika:( jenže po prvním dnu léčení sem se probudila a mám to ještě horší:( tak se ptám...může se to zhoršit, i když to už jakoby léčí?

Svědivka
1x

Mno, já dopadla tehdy podobně.- jak již jsem psala dříve.. Začalo to doléčením oparu po viroze přípravkem na akné Zynerit od kožařky. Po půl roce jsem se osypala. Přes zprávu z alergologie o alerg.původu mi doktorka tvrdila, že je to akné a dala mi opět zynerit. Poté se objevily puchýřky, pálení...Mno dávala mi vše možné a bohužel i kortikosteroidy. Výsledek - vše se jen zhoršilo a rozšířilo a poškodilo pokožku ještě více. Po půl roce jsem se dozvěděla, že se stím musím naučit žít... Tak s tím klepu již druhý rok - používam yarisch, endiaron.pastu a tek.pudr. Bylo i období, kdy se to téměř zahajilo, ale stačila viroza menstr. a bylo to zpět...

Přidat nový komentář

Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce