Překážkou v kojení je hlavně stres a strach

Díky mateřskému mléku dostane miminko potřebné živiny a protilátky, které potřebuje. Některé studie mluví o tom, že kojené děti méně trpí alergií, lépe se vyvíjí jejich mozek a dokonce prý mají nižší riziko vzniku rakoviny během života. To jsou důvody, proč se většina maminek snaží kojit. Co dělat, pokud to nejde? Řešení nabídne laktační poradkyně Monika Poledníková. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Ali

Dobrý den malé je 17 měsíců ráno a večer kojím doufám, že nám to ještě chvilku vydrží :-)

Iveta Juráková

Kojila jsem dvakrát - dcerku do 8 měsíců, synka asi do 15 měsíců. Byla jsem moc ráda, že mi to bylo dopřáno, vím, že hodně známých má s kojením problémy a pár jich taky kojení vzdalo, což je škoda. Kojení jsme probíraly před několika měsíci v Komunitě 111 a co maminka, co to názor :)

Š. P.

Mám dvě dcery, starší má 3,5 roku, mladší ještě nemá půl roku. Přes prvotní nepodařené pokusy o otěhotnění, které bych zde teď nechtěla rozebírat, se nám po IVF narodila první dcera. Kojit jsem ji začala okamžitě v porodnici a s kojením, kromě pár ragád na prsou, nebyl problém. Kojila jsem ji výlučně do šesti měsíců a poté pokračovala do dvou let a asi dvou měsíců. Kdybychom ji nepotřebovali naučit spát ve velké posteli samotnou a nechtěla bych se pokusit otěhotnět, asi bych pokračovala do puberty Nějakým zázračným způsobem, i přes zdravotní problémy, kterými trpím, jsem otěhotněla podruhé a o dva měsíce dříve se nám narodila druhá dcera koncem minulého roku. Jelikož byla měsíc v nemocnici, nejprve na JIPu, poté na oddělení IMP, musela jsem se "kamarádit" s odsávačkou, jelikož kojení bylo pro mě prioritní. Při návštěvách v nemocnici mi bylo občas dovoleno přiložit dceru k prsu, ale malá samozřejmě moc nepila, protože neměla ještě tolik síly. Když jsme se vrátily spolu domů, postupně jsem střídala lahvičku s kojením a nakonec, když jsem viděla, že má snahu pít většinu z prsu, odstavila jsem lahvičku a už ji jen kojím. Když jsme se vrátily z nemocnice, důvodem ztráty pravidelnosti v odstříkávání, se mi v jednom prsu udělala zatvrdlina, která se změnila v zánět. Ten mám s nějvětší pravděpodobností dodnes i přesto, že jsem měsíc užívala troje antibiotika. Nehodlám však s kojením přestat a doufám, že i dceři to tak bude vyhovovat co nejdéle. Nejvíce mě pobavilo, když jsem měla jít nedávno na tetanovku a sestra mi sdělila, že by bylo dobré přeočkovat, až po kojení. Když jsem ji sdělila, že to asi bude problém a nebudu už mít žádné protilátky, pobaveně se mě zeptala, jak můžu vědět, jak dlouho budu kojit. Na tuto otázku jsem už raději neodpovídala a myslela si své. Setkala jsem se, stejně jak píšete, s okolím, které doporučovalo "dolévat" dítě šťávami a nevím, čím vším ještě, ale i přesto, že jakoby prvorodička jsem nebyla zkušená, stála jsem si za svým a nenechala se odradit. Ačkoliv dcera byla s příchodem do školky často nemocná, věřím, že jí dlouhé kojení bude v budoucnosti ku prospěchu a mohla jsem jí tím alespoň zkvalitnit život. Proto tím nechci ošidit ani jednu. Nakonec ještě jednu věc bych Vám chtěla napsat. Pídila jsem se po tom, jak dlouho byli kojení lidé z mého okolí a musím konstatovat, že to má cosi do sebe. Řekla bych, že jsou "nedomazlení" . Akorát i kojení má "špatný dopad", dcera je díky němu "přemazlená" a mazlení se teď musím dožadovat Přála bych si větší osvětu (stejně jako s používáním látkových plen), ale vše záleží jen na rodičích a s tím jde jen málo dělat. S pozdravem a přáním krásných dní Š. P.

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 800 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Rakovinu tlustého střeva a konečníku je nutné odhalit včas

Takzvaný kolorektální karcinom patří mezi nejčastější zhoubné nádory. Ročně je v Česku diagnostikováno přibližně 7 500 nových onemocnění a téměř 3 500 pacientů na toto onemocnění každý rok umírá. Jde o závažné onemocnění, které je na začátku zcela bez příznaků, a proto je často objeveno příliš pozdě. Díky včasnému nálezu je však často možné zabránit vzniku pokročilé rakoviny. Tomu by mělo napomoci i samoodběrové vyšetření jako nová možnost pro ty, kteří opakovaně nereagují na pozvánky a screeningu se neúčastní.

Koronavirus - přenos, příznaky a jak se chránit

Nový typ koronaviru, jehož epicentrem je čínský Wu-chan, si zatím vyžádal 170 obětí. Ve světě je zatím nakaženo přes 7 500 lidí. Rychlost, s jakou se nebezpečný virus šíří z Číny do dalších zemí, zneklidňuje celý svět, včetně České republiky.

Padají vám vlasy? Může to signalizovat vážnou nemoc

Padání vlasů je do určité míry normální, každý vlas má svou životnost, po jejímž uplynutí vypadne a je nahrazen vlasem novým. Pokud ale vlasy vypadávají předčasně a ve velkém množství, mluvíme o takzvané alopecii. Jak poznat, jestli alopecií netrpíte i vy? Odborníci se shodují, že pokud vám vypadne víc než 100 vlasů denně a na hlavě se začínají tvořit holá místa, je potřeba zpozornět a navštívit lékaře.

Přetržení vazu v koleni - častý zimní úraz nejen lyžařů

Mezi obvyklá zimní zranění nejen lyžařů patří přetržení vazu v koleni. O tom, zda člověka poznamená na zbytek života, anebo se rychle a bez trvalých následků uzdraví, rozhodují tři faktory: včasná pomoc fyzioterapeuta, aplikace moderních technologií podporujících hojení a aktivní spolupráce pacienta při rehabilitaci.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.