Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Test: Sípot

Sípot vzniká při nerovnoměrném proudění vzduchu přes zúžené místo nebo kolem překážky v dýchacích cestách. Často je projevem běžného nachlazení, o kterém se někdy říká, že se "usadilo na průduškách". Slyšet bývá při hlubším dýchání nebo při prudším pohybu (rychlé otočení), kdy se pasivně a urychleně stlačí hrudník a dojde k usilovnějšímu výdechu. Při běžném dýchání tento sípot (případně probublávání, chrůpky) slyší lékař při poslechu fonendoskopem. Hlasitější hvízdání však již může být příznakem závažnějšího onemocnění, zvláště pokud je spojeno s bolestí nebo pocitem dušnosti. Následující schéma Vám pomůže určit nejběžnější příčiny sípotu.


  1. Vznikl sípot v uplynulých hodinách?
    Ano | odpovědět znovu

  2. Vykašláváte hlen, který je narůžovělý a zpěněný?
    Ano | odpovědět znovu

Velice vážný stav, zavolejte lékaře! Příčinou by mohlo být srdeční selhání. Pokud srdce z nejrůznějších důvodů nestíhá pumpovat krev do velkého tělního oběhu, dochází k jejímu hromadění (tzv. městnání) v plicích, tím se zvyšuje množství tekutiny v plicních sklípcích a dýchání se stává obtížnějším.

Dalšími příznaky, které mohou tento stav provázet, jsou neklid, dušnost, pocení, noční probouzení kvůli pocitu nedostatku vzduchu, bledost a další. Do doby, než přijede lékař, se posaďte zpříma na postel a rukama se opřete o podložku, čímž si zafixujete ramena - tento úkon zapojí do dýchání i pomocné dýchací svaly a trochu Vám uleví pří dýchacích obtížích. Zůstaňte v klidu, jakákoliv aktivita jen zvýší nároky Vašeho těla na kyslík a budete se cítit hůře. Pokud je to možné, pokuste se schovat si vzorek toho, co vykašláváte, lékaři to může pomoci rychleji diagnostikovat příčinu Vašich obtíží.

Bude-li diagnóza selhání srdce lékařem potvrzena, velice pravděpodobně zůstanete v nemocnici k hospitalizaci. Lékaři Vám natočí EKG, nasadí Vám léky - diuretika (odvodní Váš organismus), bronchodilatancia (která usnadní dýchání), případně vazodilatancia (usnadní práci srdečnímu svalu) a antihypertenziva (proti vysokému krevnímu tlaku). Poté, co se jim podaří stabilizovat Váš stav a zbaví Vás dýchacích obtíží, léčba bude zaměřena na vyřešení tzv. primárního onemocnění, které Váš stav způsobilo.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Anafylaktický šok po bodnutí hmyzem. Jak pomoci.

Letos se dá kvůli mírné zimě očekávat více bodavého hmyzu. Roste tak i šance, že se staneme svědky závažné alergické reakce, tzv. anafylaktického šoku. Ten může znamenat ohrožení života a včasná reakce naopak umí život zachránit. Jak postupovat, ať už anafylaktický šok postihne vás, vaše blízké nebo třeba náhodného kolemjdoucího na výletě, radí odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.

Hereditární angioedém: bolestivé otoky, které jsou často zaměňovány za alergii

Náhlé otoky obličeje, hrtanu či končetin jsou v jarním a letním období časté. Ne vždy se ale jedná o alergickou reakci na pyl či píchnutí hmyzem. Může jít o hereditární angioedém (HAE), vzácné onemocnění imunitního systému. Způsobuje nebezpečné a opakující se bolestivé otoky projevující se ve formě atak, které mohou být mylně zaměňovány právě za alergie.

Vypadávání vlasů u žen v menopauze

Můžete doporučit vhodný šampón na vlasy, který je vhodný proti vypadávání vlasů u žen v menopauze?

Kovová pachuť v ústech má většinou jednoduché vysvětlení

Kovovou pachuť v ústech může způsobovat řada faktorů, od špatné ústní hygieny až po vedlejší účinky léků nebo těhotenství. Jestliže tento stav přetrvává delší dobu, může být příznakem vážnějšího onemocnění.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce