Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Test: Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je jedním typických znaků závažného onemocnění srdce nebo plic. Může být různého charakteru: tlaková, řezavá, ostrá, bodavá, tupá, vystřelující do různých míst. Může být spojena s dušností, zpocením, nepravidelným srdečním rytmem či mdlobou. Někdy může bolest na hrudi signalizovat také nějaký problém v zažívacím ústrojí, infekci nebo potíže s páteří.


  1. Máte tlakovou či svíravou bolest za prsní kostí, která vystřeluje do krku, zad, nebo končetin?
    Ano | odpovědět znovu

  2. Trvá bolest i po několika minutách v klidu?
    Ano | odpovědět znovu

Ihned zavolejte lékaře! Velmi pravděpodobnou příčinou Vaší bolesti je srdeční záchvat. Zneprůchodněním některé z hlavních tepen srdce krevní sraženinou dochází k nedostatečnému zásobení srdeční svaloviny kyslíkem. Za místem ucpání se mění srdeční metabolismus, což indukuje pocit bolesti. Po určité době dochází z důvodu nedostatku kyslíku k nezvratnému poškození srdeční tkáně v daném místě a odumírání buněk srdeční svaloviny. Tento stav se nazývá infarkt myokardu. Jedná se o život ohrožující situaci, jejíž závažnost může ještě stoupnout některou z přidružených komplikací infarktu, pokud není včas terapeuticky zasaženo.

Hospitalizace je nezbytná, nové metody umožňují minimalizovat následky začínajícího nebo probíhajícího infarktu. Proto je nezbytný co nejrychlejší transport postižené osoby do nemocnice. Pokud od začátku záchvatu neuplynuly déle než čtyři hodiny a nemocnice je vybavena potřebnou technikou a zkušenými lékaři, provádí se takzvaná koronární angioplastika. Podstatou je zavedení tenké hadičky přes stehenní tepnu do ucpané srdeční cévy. Na konci hadičky je malý balónek, který se v ucpaném místě nafoukne, čímž znovu zprůchodní postiženou cévu. Čím je zásah včasnější, tím menší jsou následky proběhlé ischemie.

Další léčba spočívá v podávání látek, které rozpouštějí krevní sraženiny, dále látek, které snižují krevní srážlivost a zabraňují vzniku dalších sraženin a dále léků, které odstraňují bolest. Postižená osoba bude trvale monitorována na specializovaném oddělení, které rychle reaguje na komplikace včetně zástavy životních funkcí. Po stabilizaci budou lékaři v následujících dnech provádět různá vyšetření a zahájí léčbu primárního onemocnění, které tento záchvat způsobilo.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Anafylaktický šok po bodnutí hmyzem. Jak pomoci.

Letos se dá kvůli mírné zimě očekávat více bodavého hmyzu. Roste tak i šance, že se staneme svědky závažné alergické reakce, tzv. anafylaktického šoku. Ten může znamenat ohrožení života a včasná reakce naopak umí život zachránit. Jak postupovat, ať už anafylaktický šok postihne vás, vaše blízké nebo třeba náhodného kolemjdoucího na výletě, radí odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.

Hereditární angioedém: bolestivé otoky, které jsou často zaměňovány za alergii

Náhlé otoky obličeje, hrtanu či končetin jsou v jarním a letním období časté. Ne vždy se ale jedná o alergickou reakci na pyl či píchnutí hmyzem. Může jít o hereditární angioedém (HAE), vzácné onemocnění imunitního systému. Způsobuje nebezpečné a opakující se bolestivé otoky projevující se ve formě atak, které mohou být mylně zaměňovány právě za alergie.

Vypadávání vlasů u žen v menopauze

Můžete doporučit vhodný šampón na vlasy, který je vhodný proti vypadávání vlasů u žen v menopauze?

Kovová pachuť v ústech má většinou jednoduché vysvětlení

Kovovou pachuť v ústech může způsobovat řada faktorů, od špatné ústní hygieny až po vedlejší účinky léků nebo těhotenství. Jestliže tento stav přetrvává delší dobu, může být příznakem vážnějšího onemocnění.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce