Test: Vyrážka s horečkou

Některé infekční nemoci se typicky projevují horečkou a specifickým výsevem vyrážky na kůži. Podle typů projevu, velikosti puchýřků, barvy a dalších znaků se dá poměrně přesně určit, o jakou se jedná chorobu. Následující schéma zobrazuje nejběžnější příčiny kožních vyrážek provázených horečkou.


  1. Máte červené skvrnky, které jsou vyvýšené nad okolní kůži a postupně se mění v puchýřky a krusty?
    Ano | odpovědět znovu

Pravděpodobná je nákaza planými neštovicemi (varicella). Ačkoliv se jedná především o onemocnění dětského věku, pokud jste jej v dětství neměli, je možné ho získat i v dospělosti. Průběh v dětství je sice mírný, v dospělosti však infekce neštovicemi probíhá poměrně bouřlivě a je to velmi nepříjemné onemocnění.

Vyrážka se začne nejprve objevovat na obličeji a na trupu, později se může objevit i na končetinách, ve vlasaté části hlavy a na sliznicích. Výsev neštovic není jednorázový, v době, kdy některé puchýřky mohou již zasychat ve stroupky neboli krusty, některé se nově vysévají. Pupínky na kůži velmi svědí, škrábát se ovšem nesmí, protože při porušení pupínku se do něj většinou dostane infekce, pupínek druhotně zhnisá a hojí se jizvou.

Vezměte si léky proti horečce a bolesti, dostatečně pijte. Neštovice můžete potírat tekutým pudrem (suspensio zinci oxydati), není to však nutné, rychlost ani vývoj onemocnění to neovlivní. Vyvarujte se kontaktu s ostatními, protože onemocnění je vysoce nakažlivé a Vy jste infekční dokud poslední neštovice nezaschne a nezmění se v krustu.

Na počátku onemocnění vyhledejte praktického lékaře , který potvrdí diagnózu a předepíše Vám léky proti svědění, čímž se zredukuje část nepříjemných pocitů. V každém případě musíte lékaře vyhledat, pokud jste těhotná nebo těhotná být můžete, pokud teplota vystoupá ke 40°C, vyrážka bude hodně svědit, začnete hodně kašlat, nebo Vás začnou bolet oči.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 524 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Opar na rtu vyrazí většinou při oslabení nervového systému a imunity

Opary jsou projevem infekce vyvolané virem herpes simplex (HSV-1), jehož nositelem je až 80 % populace, u 20 % se projev nákazy dokonce pravidelně opakuje. Viru, který opary způsobuje, se totiž nikdy nezbavíme. Přečkává v našem těle a čeká na vhodnou příležitost, kdy se opět projevit. Vyvolat jej může stres, únava nebo snížená imunita.

Snímače tělesné teploty zvýší úspěšnost léčby pacientů nejen v pandemiích

My máme chuť udělat dobrý skutek, nápad jak pomoci českým pacientům i základ (Thermeeno), a vy nám s ním můžete pomoci!

Diabetická noha, bolest kloubů, zvýšená lomivost kostí aneb jak může cukrovka ovlivnit vaše končetiny?

Takřka 900 tisíc Čechů trpí diabetem, mnozí z nich však nenavštěvují lékaře. Neléčená nebo špatně léčená cukrovka přitom může způsobovat celou řadu komplikací, včetně problémů s pohybovým aparátem nebo takzvané diabetické nohy. Jaké problémy s končetinami může trvale vysoká hladina cukru v krvi způsobovat?

Dovádění ve vodě může škodit očím... 5 rad, jak se vyhnete nepříjemnostem!

K teplým měsícům patří osvěžení v podobě vodních radovánek. Jistě už se těšíte, až obléknete plavky a vrhnete se do náruče bazénů, rybníků, řek – a možná i moře. Příjemné chvilky strávené v objetí vln však může narušit následné pálení očí, zánět spojivek a další potíže. Poradíme vám, na co si dát při koupání pozor a jak eliminovat rizika poškození zraku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.