Test: Vyrážka s horečkou

Některé infekční nemoci se typicky projevují horečkou a specifickým výsevem vyrážky na kůži. Podle typů projevu, velikosti puchýřků, barvy a dalších znaků se dá poměrně přesně určit, o jakou se jedná chorobu. Následující schéma zobrazuje nejběžnější příčiny kožních vyrážek provázených horečkou.


  1. Máte červené skvrnky, které jsou vyvýšené nad okolní kůži a postupně se mění v puchýřky a krusty?
    Ano | odpovědět znovu

Pravděpodobná je nákaza planými neštovicemi (varicella). Ačkoliv se jedná především o onemocnění dětského věku, pokud jste jej v dětství neměli, je možné ho získat i v dospělosti. Průběh v dětství je sice mírný, v dospělosti však infekce neštovicemi probíhá poměrně bouřlivě a je to velmi nepříjemné onemocnění.

Vyrážka se začne nejprve objevovat na obličeji a na trupu, později se může objevit i na končetinách, ve vlasaté části hlavy a na sliznicích. Výsev neštovic není jednorázový, v době, kdy některé puchýřky mohou již zasychat ve stroupky neboli krusty, některé se nově vysévají. Pupínky na kůži velmi svědí, škrábát se ovšem nesmí, protože při porušení pupínku se do něj většinou dostane infekce, pupínek druhotně zhnisá a hojí se jizvou.

Vezměte si léky proti horečce a bolesti, dostatečně pijte. Neštovice můžete potírat tekutým pudrem (suspensio zinci oxydati), není to však nutné, rychlost ani vývoj onemocnění to neovlivní. Vyvarujte se kontaktu s ostatními, protože onemocnění je vysoce nakažlivé a Vy jste infekční dokud poslední neštovice nezaschne a nezmění se v krustu.

Na počátku onemocnění vyhledejte praktického lékaře , který potvrdí diagnózu a předepíše Vám léky proti svědění, čímž se zredukuje část nepříjemných pocitů. V každém případě musíte lékaře vyhledat, pokud jste těhotná nebo těhotná být můžete, pokud teplota vystoupá ke 40°C, vyrážka bude hodně svědit, začnete hodně kašlat, nebo Vás začnou bolet oči.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 353 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jakým způsobem se dají vyjmout kořeny z dásně?

Dobrý den, na pravé straně mám ulomené tři zuby, jeden dole a dva nahoře. Mám je ulomeny celé, pouze v dásni zůstaly "zbytky" zubů a kořeny. Jakým způsobem se kořeny z dásně dají vyjmout? Klasickou extrakcí to není možné, zbytky zubů jsou tak malé, že je kleštěmi nelze chytit a vytáhnout. Jaké je prosím možné řešení a je to hrazeno pojišťovnou? Děkuji

Chemoterapie již nemusí být utrpením: nevolnosti a zvracení se dá předejít moderní léčbou

Chemoterapie je základem léčby mnoha druhů zhoubných nádorů. Její účinek však bývá vykoupen nežádoucími účinky, především nevolností a úporným zvracením, které působí pacientům utrpení a děsí je často ještě před zahájením léčby. Lékaři však mají k dispozici moderní léky, které tyto nežádoucí účinky nejen mírní, ale umějí jim i předejít.

Elektronické neschopenky nejsou plně elektronické, kritizují lékaři

Elektronickou neschopenku zavádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) od začátku příštího roku.

Rodičovský příspěvek se příští rok zvýší

Od 1. 1. 2020 se celková výše rodičovského příspěvku zvýší pro všechny rodiče, kteří budou aktivně pobírat příspěvek i po Novém roce. A to na 300 tisíc Kč, u vícerčat na 450 tisíc Kč. Zvýšení rodičovského příspěvku usnadní lidem slaďování rodinného a pracovního života.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.