Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Test: Vyrážka s horečkou

Některé infekční nemoci se typicky projevují horečkou a specifickým výsevem vyrážky na kůži. Podle typů projevu, velikosti puchýřků, barvy a dalších znaků se dá poměrně přesně určit, o jakou se jedná chorobu. Následující schéma zobrazuje nejběžnější příčiny kožních vyrážek provázených horečkou.


  1. Máte červené skvrnky, které jsou vyvýšené nad okolní kůži a postupně se mění v puchýřky a krusty?
    Ano | odpovědět znovu

Pravděpodobná je nákaza planými neštovicemi (varicella). Ačkoliv se jedná především o onemocnění dětského věku, pokud jste jej v dětství neměli, je možné ho získat i v dospělosti. Průběh v dětství je sice mírný, v dospělosti však infekce neštovicemi probíhá poměrně bouřlivě a je to velmi nepříjemné onemocnění.

Vyrážka se začne nejprve objevovat na obličeji a na trupu, později se může objevit i na končetinách, ve vlasaté části hlavy a na sliznicích. Výsev neštovic není jednorázový, v době, kdy některé puchýřky mohou již zasychat ve stroupky neboli krusty, některé se nově vysévají. Pupínky na kůži velmi svědí, škrábát se ovšem nesmí, protože při porušení pupínku se do něj většinou dostane infekce, pupínek druhotně zhnisá a hojí se jizvou.

Vezměte si léky proti horečce a bolesti, dostatečně pijte. Neštovice můžete potírat tekutým pudrem (suspensio zinci oxydati), není to však nutné, rychlost ani vývoj onemocnění to neovlivní. Vyvarujte se kontaktu s ostatními, protože onemocnění je vysoce nakažlivé a Vy jste infekční dokud poslední neštovice nezaschne a nezmění se v krustu.

Na počátku onemocnění vyhledejte praktického lékaře , který potvrdí diagnózu a předepíše Vám léky proti svědění, čímž se zredukuje část nepříjemných pocitů. V každém případě musíte lékaře vyhledat, pokud jste těhotná nebo těhotná být můžete, pokud teplota vystoupá ke 40°C, vyrážka bude hodně svědit, začnete hodně kašlat, nebo Vás začnou bolet oči.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Suchý kašel a rýma v těhotenství

Dobrý den. Přítelkyni trápí suchý kašel a rýma, s tím bychom si poradili. Ale je v 6 měsíci těhotenství a nevíme, co můžeme použít a čemu se určitě vyhnout. Zatím jsme to řešili pouze čaji a mořskou vodou do nosu.

Vysoký tlak v plicích mohou mít i děti. Důležité je na to přijít včas

Nestačíte s dechem, bolí vás na hrudi? Nemusí to být jen nedostatkem fyzické kondice. Podobné příznaky s sebou může nést zvýšený krevní tlak v plicích neboli plicní hypertenze, která se může vyskytnout také u mladších pacientů, dokonce i u dětí. Pokud se chorobu podaří odhalit včas, mají díky inovacím v léčbě velkou naději na normální život. Experti na to poukazují u příležitosti Světového dne plicní hypertenze (5. května), který tradičně připomenou modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci. Modrou barvu pro nasvícení volí proto, že pacientům kvůli nemoci často modrají rty.

Patní ostruha je poměrně běžným ortopedickým problémem

Jedná se o bolestivé a často na terapii rezistentní onemocnění, postihující pacienty různých věkových kategorií, především mezi 30-50 lety. Pacient trpí výraznou bolestí při došlapu s maximální intenzitou po odpočinku – nejčastěji ráno, při vstávání. Dochází k poruše pohybového stereotypu, s následnými bolestmi i jiných kloubů a páteře. Bolest limituje pracovní činnost i běžné denní aktivity.

Alergie na jarní pyly

Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce