Inzerce

Co by měla vědět každá žena, která užívá hormonální antikoncepci

4. ledna 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2133x

Užívání hormonálních pilulek proti početí neodmyslitelně patří k modernímu způsobu života většiny žen. Možnost zodpovědně plánovat rodičovství přináší nebývalou svobodu a příležitost věnovat se nejprve kariéře, cestování a budování partnerství. Avšak jako každá mince má dvě strany, i tento způsob ochrany má svá rizika. Znáte je?

foto: shutterstock.com

Na komfort spojený s braním antikoncepčních tabletek si ženy zvykly rychle. Stačí při sobě každý den nosit platíčko, pravidelně z něj ujídat a získáte zatím tu nejspolehlivější a nejpohodlnější ochranu proti nežádoucímu otěhotnění. Fungují na principu dodávání hormonů do těla, které zabraňují dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníků, a tím zamezují oplodnění.

Vedle základního účelu mají řadu dalších pozitivních efektů:

 • upravují menstruační krvácení co do pravidelnosti, intenzity i bolestivosti,
 • příznivě působí na pleť (snížení nadměrného maštění a zmírnění projevů akné),
 • zlepšují kvalitu nehtů i vlasů atd.
 • snižují riziko výskytu rakoviny dělohy, vaječníku či tlustého střeva
 • minimalizují výskyt zánětů ženských orgánů (dělohy, vaječníku)

Bylo by však chybou nechat se unést těmito slibnými příznivými dopady a nezeptat se „co za to“.

Je fakt, že dodávané hormony ovlivňují řadu funkcí v těle, a to obousměrně, pozitivně i negativně. Jen ty negativní vedlejší účinky se tolik nevyzdvihují. Příliš se o nich nemluví, nepíše, nediskutuje, zůstávají v pozadí a jen se letmo zmíní – v lepším případě. V tom horším jste přesměrováni na příbalový leták. Dlouhodobým trendem sice je snižování dávky hormonů na takové hladiny, aby antikoncepce vykazovala co nejméně vedlejších účinků, ale zároveň fungovala spolehlivě. Nicméně ani tak se některým nepříjemnostem zcela nevyhnete. Nízké množství účinných látek často mívá za následek slabé krvácení/špinění a jiné komplikace.

Co žena, to pohled na hormonální antikoncepci. Zajímá nás ten váš. Podělte se o své zkušenosti s ostatními v krátkém dotazníku.

Vysoká hladina estrogenu je riziková hlavně proto, že estrogen až několikanásobně zvyšuje srážlivost krve, a tím se zvětšuje riziko vzniku krevních sraženin. Ty se mohou následně uvolnit a ucpat důležité tepny a způsobit embolii. Zpozorněte hlavně v případě, že jste ve své rodině zaznamenali výskyt nějaké tromboembolické choroby, jako je žilní trombóza, mozková mrtvice, infarkt, plicní embolie atd.

Používání této antikoncepční metody má, ostatně jako všechno na světě, své výhody i nevýhody. Předností ale není zrovna málo, proto není důvod hned se jí v záchvatu paniky zříkat, pokud nepatříte mezi rizikové skupiny žen. Zároveň však neškodí trocha bdělosti a informovanosti. Jsou ženy, u kterých by měl gynekolog pečlivě zvážit její předepsání. Každé by pak měl pomoci najít takové pilulky nebo jinou formu ochrany, která jí vyhovuje nejvíce s ohledem na zdravotní predispozice i požadovaný komfort.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 297 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Moon (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. října 2018, 09:45:06

  Ahoj, nejsem si úplně jistý, ale pokud zapomeneš ráno (dopoledne) na prášek tak vynechat.  Diskutovat

 • Michal (Rivotril) 13. října 2018, 22:57:09

  A omlouvám se, že Ti komolím jméno píšeš se se Z jak vidím, promiň Jozefe :) já jsem sám… Diskutovat

 • Alenka (Rivotril) 8. října 2018, 18:02:54

  Petro do nemocnice by vzali, klidně i se ctvrtinkou riva, ale moc bych to nedoporucovala, abys pak… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.