Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Draslík

( Redakce | přečteno: 194855x )

Vyhnout se draslíku? To by byl úkol téměř nemožný. Draslík patří mezi nejrozšířenější prvky zemské kůry, je nezanedbatelnou složkou mořské vody. V buňkách lidského těla tvoří draslík hlavní minerál.

shutterstock.com

Hnojíme své tělo?

Vyhnout se draslíku? To by byl úkol téměř nemožný. Draslík patří mezi nejrozšířenější prvky zemské kůry, je nezanedbatelnou složkou mořské vody. V buňkách lidského těla tvoří draslík hlavní minerál.

V čisté formě je to měkký, lehký a stříbrolesklý kov. Samotný draslík se používá na výrobu nejrůznějších slitin, detergentů a ve formě dusičnanů (draselný ledek - KNO3) je nechvalně proslulý jako zemědělské hnojivo.

Co umí draslík?

Největší část z celkového množství draslíku lidského těla se skrývá v buňkách – 98 %. Draslík se podílí na stabilitě vnitřního prostředí, nezbytné prakticky pro jakékoliv funkce probíhající v živém organismu. Draslík potřebujeme pro správnou funkci nervového a svalového systému. Hraje také zásadní úlohu ve správné činnosti našeho srdce.

Hladina draslíku v krvi je přísně regulována pomocí našich ledvin. Větší odchylka koncentrace draslíku v krvi od optimálních hodnot může vážně ohrozit naše zdraví. Poruchy srdečního rytmu v důsledku zvýšené nebo snížené hladiny draslíku nejsou bohužel nijak vzácné.

Draslík v potravinách

Draslík je hojně rozšířen jak v okolním prostředí, tak i v potravinách. Je dostupný téměř z každého pokrmu. Nejbohatšími potravinovými zdroji draslíku jsou banány, sušené meruňky, brambory, pomerančový džus.

Hodně draslíku a srdce stojí

Při nedostatku draslíku na sobě můžeme pozorovat množství necharakteristických příznaků. Objevují se bolesti hlavy, ospalost, slabost nebo svalové křeče, nepravidelný srdeční rytmus.

Nadbytek draslíku můžeme pociťovat jako brnění v končetinách, pocity slabost, někdy se objevuje i zvracení a průjmy. Příčiny těchto obtíží jsou velmi pestré, jejich určení a odstranění patří do rukou lékaře.

Správná hladina draslíku v krvi je velmi důležitá. Při větším poklesu nebo zvýšení této hladiny jsme přímo ohroženi náhlou srdeční zástavou.

Upozornění

Projímadla a diuretika (léky podporující močení) vedou ke zvýšeným ztrátám draslíku z těla. V užívání těchto léků bychom se proto měli řídit především radami svého lékaře.

Trpíte-li onemocněním ledvin, můžete být ohroženi zvýšenou hladinou draslíku. Tyto stavy jsou závažné a vyžadují lékařské sledování.

Kdy začít s užíváním draslíku?

Doporučená denní dávka je 2-4 gramy pro dospělé a asi o 1 gram méně pro děti. Tatu dávku bez problémů zkonzumujete v běžných potravin.

Zvýšený příjem draslíku potřebujete zejména při těchto stavech:

průjem – průjmovitá onemocnění vedou ke zvýšeným ztrátám tekutin a minerálů – zejména draslíku. Součástí léčby každého průjmu musí být proto především doplňování tekutin a minerálů. Nejčastější formou při domácí léčbě jsou nejrůznější minerální vody a iontové nápoje.

užívání diuretik – užívání některých diuretik (léků na odvodnění) vede k nebezpečným ztrátám draslíku močí. Formu doplnění konzultujte se svým lékařem. Nejčastěji jsou doporučovány tablety nebo sirup pro možnost přesného dávkování.

zvýšené pocení – v potu ztrácíme tekutiny i minerály. O doplnění tekutin se tělo snadno přihlásí pocitem žízně. Na doplnění minerálů však musíme myslet sami. Vhodné jsou minerální vody a iontové nápoje.

Kdo se zajímá o vytrvalostní sporty, jistě nepřehlédl širokou nabídku iontových nápojů. Závodník při maratónu musí doplňovat nejen tekutiny, ale i minerály, jejichž ztráty jsou při vydatném pocení neméně významné. Jednou z příčin svalových křečí při těchto závodech může být právě snížená hladina draslíku v krvi.

Máte-li dojem, že trpíte nedostatkem draslíku, kupte si některý z mnoha nabízených potravních doplňků, lékárník Vám jistě ochotně poradí s výběrem. Zvažte však, zda v jednotlivých případech nekonzultovat výběr předem s lékařem.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
brona
74x

CHtěla bych vědět co mám a nemám jíst kdyš mám draslíku více neš mám mít,prosím odpověste mi

Valja- 72 let
65x

Mám víc draslíku než mám mít -, ale nemám potíže - jak ho snížit? Nejím mnoho ani banánů ani sušeného ovoce. Srdce a ledviny po vyšetření v pořádku. Co mám jíst?

Martin
19x

Já mám opačný problém ,mám nedostatek draslíku. A je to nejspíše způsobeno tím, že mám rozhozené hormony a tak trpím žíznivkou. Hodně piji a tím se mi proplachuje tělo a odvádí minerály. Takže řešením vašeho problému by mohl být zvýšený příjem tekutin, denně minimálně 2litry. Určitě pijete velmi málo.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 9. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Poruchy příjmu potravy - mentální anorexie, mentální bulimie

Poruchami příjmu potravy (mentální anorexií a především mentální bulimií) trpí v České republice každá dvacátá dospívající dívka a mladá žena.

Zvracení

Zvracení není nemoc sama o sobě, je to vždy jen příznak, znamení nějaké poruchy. Příčin zvracení je velmi mnoho a zvracení může být někdy nevinnou, episodickou poruchou, jindy projevem vážného onemocnění.

Řešení tloušťky projímadlem

Mám problém asi jako každá holka v mých letech.Nejsem spokojená se svou postavou.Měřím 170cm a vážím 58kg.Chtěla bych zhubnout alespoň na 55kg.Během 2 týdnů jsem schodila 5kg a dneska jsem se zase pořádně najedla.Mám z toho pořádnou depku.Když někdy strčím do pusy to,čeho potom lituju,vypiju přes dvacet kapek gutalaxu.Zkoušela jsem i zvracet,ale na to nemám nervy a jednou na to skoro přišelbrácha.Z toho jsem se ale už dostala.Účinější je pro mě to projímadlo.Na druhou stranu si zase nechci ubližovat.Ze všech stran slyším,že jsem kost a kůže,ale to já opravdu nejsem.Oni mě vidí jen v oblečení,kde zatahuju břicho,ale jinak...škoda mluvit.Ráda cvičm,tak si vždy před spaním dám kolem 200 lehů sedů,ale je to na nic.Hraju volejbal,běhám,mám docela náročnou brigádu,kde ani na jídlo není čas a jsem tam 9 hodin denně.Ale ani tohle moc nezabírá.Chtěla bych to nějak vyřešit.Já bych vydržela moc nejíst a starat se o sebe sama,podle sebe.Ale to zase máma hlídá.Dnes je mi strašně:jak od žaludku,tak psychicky.Hned zítra se seberu a odjedu do nejbližší lékárny pro projímadlo.Chtěla jsem jen poprosit o nějaké informace o projímadlech.Když je beru často a ve velkém množství.Jednou jsem si ho dala asi 3x za sebou každý den po 20kapkách.Mences jsem kvůli tom dostala o 10 dní později.Jak mě to může poznamenat v budoucnosti?A ještě bych chtěla informace o anorexii.Kamarádi mě podezřívají,že jí mám.Ale nevěřím tomu.Kdybych chtěla,dostanu se z toho.Díky předem za informace.Elda

Poruchy příjmu potravy a muži versus ženy

Už jste si možná sami všimli, že mluvíme-li o lidech, trpících poruchami příjmu potravy, často hovoříme v ženském rodě. Je to proto, že těmito poruchami většinou trpí dívky a ženy. Uvádí se, že na 10 nemocných dívek nebo žen připadá jeden muž...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce