Inzerce

Jak postupovat při podání žaloby na lékaře

16. dubna 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 15063x

U soudu můžete vymáhat náhradu škody na zdraví. Její výše je stanovena vyhláškou a zohlední poškození zdraví, bolestné a stížení společenského uplatnění. Částky za to ale obecně nejsou moc velké.Náhradu škody ale můžete požadovat i zásad do práva na ochranu osobnosti.

foto: shutterstock.com

Pro příklad. Pokud vám vinou lékaře zbytečně amputují ruku, přizná vám soud náhradu škody podle bodového systému za bolestné a stížení společenského uplatnění, ale to, že už nikdy nemůžete psát, budete žalovat v rámci ochrany osobnosti.

 • Sepište popis toho, co doktor způsobil, ideálně si to nechejte potvrdit jiným lékařem nebo soudním znalcem z oboru – pak počítejte s náklady asi 1000 Kč na hodinu jeho práce. Náklady můžete chtít zpět v rámci soudního řízení.
 • Napište dopis lékaři, v něm popište, co způsobil, přiložte sepsaný dokument, vyzvěte ho k zaplacení nákladů na léčení, případně nákladů na soudního znalce, ušlé mzdy – prostě požádejte o mimosoudní vyrovnání. Do dopisu dejte termín, do kdy počkáte na odpověď. Většinou to bývá tak měsíc. Pak podejte žalobu.
 • Žalobu svěřte právníkovi, protože pro faktické chyby vám ji soud může zamítnout. Musíte ji také doložit maximem argumentů, dokumentace – pro tuto chvíli stačí v kopii, ale k jednání u soudu už potřebujete originály.

Pro příklad uvádíme část rozsudku proti jedné z nemocnic:  

Žalobce se domáhal po žalované nemocnici náhrady škody na zdraví sestávající z náhrady bolestného ve výši 648.000,- Kč, náhrady za ztížení společenského uplatnění ve výši 17.940.000,- Kč, náhrady nákladů spojených s léčením ve výši 28.524,- Kč a náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti ve výši 386.703,- Kč a renty ve výši 6.025,- Kč měsíčně od 15. 6. 2006 do budoucna (vše s příslušenstvím). Žalobu odůvodnil tím, že se dne 9. 3. 1999 na oddělení ORL u žalované nemocnice podrobil v celkové anestezii operaci nosní přepážky, po jejímž ukončení byl přeložen na jednotku standardní péče, kde byl ve 14.27 hod. nalezen v bezvědomí se zástavou vitálních funkcí, v důsledku čehož došlo k poškození mozku a k plné invaliditě.

Soud rozhodl takto:

Okresní soud uložil žalované nemocnici povinnost zaplatit žalobci 1.070.597,- Kč s 2% úrokem z prodlení z částky 840.000,- Kč od 1. 5. 2004 do 30. 4. 2005, 9% úrokem z prodlení z částky 840.000,- Kč a částku 6.025,- Kč měsíčně od 1. 6. 2006, zamítl žalobu ohledně 17.932.630,- Kč a rozhodl o náhradě nákladů řízení ve vztahu mezi účastníky a vůči státu.

Vite o svých právech a dokážete je prosadit - to bychom velmi rádi zjistili v diskusi nebo prostřednictvím tohoto mailu.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Pavel8 poděkování

Proti doktorské mafii nemáte šanci.Důkazy,ty má doktorská zrůda.K jinému lékaři?Ti drží basu.Příšerné zkušenosti s Mengely na Kladně.(doktory zfalšované lékařské zprávy,zvukové nahrávky dealerského vraha,MUDr.Maria Quispeová-Sotová,videa OMRONU po léčbě ARGININEM).Ne udělali jste ze zdravotnictví Dachau.Mengelové záměrně mrzačí občany,aby měli pacienty.Je mi z doktorských kriplů na blití.Hypochondrizovani nemocných s boreliózou,chlamydiemi,tito umírají zbytečně na CF,RS,Alzheimera,rakovinu,plazí se s postchlamydiovou reaktivní artritidou (byl jsem vyhozen MUDr.Miladou Pokornou s boreliózou,odmítl jsem léčbu krevního tlaku,nebyla schopna jej snížit pod 170/100,jako laik jsem si snížil ARGININEM na 120/80,důkazy na stahuj ulož to Rapidshare,Vipfile pod lékaři,NWO,syndrom bílého pláště).Kdybych nevyžebral u lékárníka Doxy,tak si rejdím na vozíčku s roztroušenou sklerózou.Svině.Rakovina se u nás léčí tím nejhorším způsobem,chemoterapii,která vám zničí imunitní systém a za 5 let ji máte znovu.Kšeft pro onkologickou mafii.V Německu se léčí lysinem(Dr.Matthias Rath,šikanovaný MUDr.Kamil Jurkovič).

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. dubna 2011, 05:46:53

anna hradková2 poděkování

mám též špatné zkušenosti.Lékař si mě popletl s někým jiným. Opravdu lékaři drží / velmi nevhodně/ basu. Zapomínají na morálku a že sami budou také pacienty. o je takový bumerang.Když děláš špatné věci, , špatné se ti v nějaké formě zcela jistě navrátí.

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. května 2011, 17:49:42

Amcibox

Nevíte někdo prosím o dobré právní kanceláři, která mne bude zastupovat při podání žaloby na nemocnici, jejíž lékař nerozpoznal nádor a vzniklou bulku doporučil ledovat a následně za několik měsíců chirurgicky odoperovat? Děkuji za informaci. amcibox@post.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. prosince 2011, 20:35:02


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Niki (Salmonelóza) 24. července 2017, 10:19:04

  Dobry den mám horecky chodim kszdych 10 ,min na zachod mam jit k lekari?  Diskutovat

 • Soňa (Angína) 21. července 2017, 11:57:07

  Bolení a škrábání v krku, potíže při polykání a angína je tady jako vyšitá. Vzala jsem… Diskutovat

 • Valerie (Alergická rýma: nemusíte trpět, začněte ji léčit) 24. července 2017, 21:20:57

  Je dobré nos čistit preventivně, pro malé mám mořskou vodu - konkrétně hygienu nosu pro… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.