Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Kozlík lékařský z čeledi Valerianaceae je jednou z nejpopulárnějších rostlinných přípravků používaných při nervových chorobách např. úzkosti a nespavosti. Čínští lékaři jej podávají i při úrazech, chřipce a revmatismu. Obsahuje valepotriáty a terpenické látky, které mají sedativní účinky.
Účinky
Extrakt z rostliny příznivě působí při léčbě nespavosti. Podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Působí podobně jako nízké dávky léků na spaní - benzodiazepinů. Působí proti strachu, depresi a křečím. Snižuje krevní tlak a má mírně analgetické účinky.
Dávkování
Pro zlepšení kvality spánku se doporučuje užívat 400 – 900 mg extraktu až 2 hodiny před spaním po dobu 28 dní. Maximální dávka je 15 g kořenů denně. Běžně se užívá kozlíková tinktura v dávce 15 – 20 kapek do vody několikrát denně. Dávky nutraceutické jsou 10 mg suchého extraktu, do 50 mg kořene denně.
Použití
Rostlina je používaná jako sedativum a hypnotikum. Užívá se při léčbě nespavosti, neklidu a nervozity, poruchách spánku a nálady, při depresích, slabém třesu, epilepsii, bolestech kloubů a svalů, při psychologickém stresu, hysterických stavech, hypochondrii, migréně a žaludečních obtížích. Dále je používána při menstruačních křečích a symptomech spojených s menopauzou.
Nežádoucí účinky
Může působit bolesti hlavy, podráždění, poruchy srdeční činnosti, nespavost, suchost v ústech, žaludeční potíže, živé sny a ranní ospalost. Příznaky otravy se projevují potížemi při chůzi, poklesem tělesné teploty a poruchami svalového tonu.