Inzerce

Meningitida - zánět mozkových blan

15. ledna 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 4876x

Meningokoková meningitida je akutní nemoc, u které jde o minuty. K nezvratnému poškození organizmu dojde nezřídka už za několik hodin od prvních příznaků. Ty přitom nemusí být nijak závažné ani specifické, onemocnění může být na začátku mylně považováno za běžnou virózu s nechutenstvím, nevolností a rýmou.

foto: shutterstock.com

Meningitida je závažné infekční onemocnění, při kterém dochází k zánětu měkkých plen mozkových. Původci onemocnění mohou být bakterie, viry, vzácněji se jedná o parazitární infekci. Nejzávažnější formy meningitid představují bakteriální infekce. Mezi ty mimo jiné patří invazivní meningokokové onemocnění (IMO), které se řadí k nejrychleji probíhajícím onemocněním infekčního původu. První příznaky jsou těžko odlišitelné od běžné virózy. Během několika hodin nastává z plného zdraví závažný klinický stav. 

Toto onemocnění se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének slin (při kašli či kýchání), nebo předměty, které jsou potřísněné sekrety dýchacích cest. Onemocnět může každý. Zvýšenému riziku jsou vystaveni děti a mladí lidé, kteří tráví svůj čas v kolektivu spolužáků, při sportovních aktivitách, na táborech nebo v klubech a na diskotékách. Všude tam se mohou setkat s nosičem invazivního meningokokového onemocnění.

Inkubační doba se pohybuje mezi jedním až osmi dny.

Příznaky meningitidy

 • horečka nad 38 °C
 • celková nevolnost
 • ospalost
 • bolest hlavy
 • světloplachost
 • zvracení
 • bolest svalů a kloubů, především pak dolních končetin
 • chlad v rukou
 • ztuhlá šíje
 • vyrážka

U malých dětí pak odmítání jídla, podrážděnost, pláč, rychlé povrchové dýchání, spavost, křeče, vyklenutá fontanela.

Zdaleka ne vždy se vyskytují všechny dohromady. Má-li pacient, zejména dítě, adolescent nebo mladý dospělý jako věkově nejrizikovější skupiny alespoň některé z těchto příznaků, je vhodné udělat svépomocí test. Pokud má dítě horečku a objeví se vyrážka, která po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc.

Můžete vyzkoušet volnost pohybu šíje nemocného. Pacient se uloží na rovnou podložku, např. na postel bez polštáře s vystřenými dolními končetinami. Ohnutím hlavy vpřed mu zatlačíme bradu směrem k hrudníku. Pokud zareaguje bolestivě a ohne nohy v kolenou, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc.

Meningokoková meningitida může postihnout osoby v kterémkoliv věku, nejvíce ohroženy jsou však malé děti a dospívající ve věku 15 – 19 let. Většina případů se objevuje u jinak zcela zdravých lidí.

Rizikové faktory meningitidy

 • věk,
 • fyzická zátěž,
 • jiná nemoc oslabující imunitní systém, např. viróza,
 • u adolescentů pobyt v zakouřeném prostoru, nevyspání, konzumace alkoholu apod.

Vyšší riziko nákazy je v chladnějším ročním období, kdy lidé tráví čas blíž k sobě ve větší koncentraci osob v uzavřených prostorách.

Léčba meningitidy

Při jakémkoliv podezření na meningokokovou meningitidu je třeba vyhledat odbornou pomoc. Včasná diagnóza tohoto onemocnění je při léčbě klíčová a mnohdy také může zachránit život. Základem terapie meningokokových onemocnění jsou antibiotika. Nemocný by měl být hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

Zdravým osobám, které byly v kontaktu s meningokokovým onemocněním (rodinní příslušníci, partneři, spolužáci atd.), se doporučuje omezení fyzické zátěže a nařizuje se lékařský dohled po dobu 1 týdne.

Jedinou prevenci představuje očkování

Prevenci invazivního meningokokového onemocnění představuje očkování. Vhodné je očkování adolescentů a malých dětí, především před vstupem do nového kolektivu, kde jsou obě věkové skupiny vystaveny zvýšenému riziku infekce.  Imunita po očkování proti této nemoci nastupuje za 1-2 týdny po aplikaci vakcíny.

Nespecifická prevence zahrnuje i hygienu rukou a prevencí je i nesdílet sklenice/nápoje. Blízkým kontaktům nakažených osob je podána antibiotická chemoprofylaxe.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Jak moc je pro Vás důležité, zda dětská kosmetika má označení BIO?
Zatím hlasovalo 160 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Klára (periorální dermatitida) 16. srpna 2018, 21:22:25

  Ahoj všem, ráda bych jednak poděkovala za Vaše články, zkušenosti a povzbuzující konce:)… Diskutovat

 • Naďa (Chci zhubnout) 19. srpna 2018, 21:53:24

  Souhlasím s Petrou, vařím podle jejich receptů od doby co jsem u nich podstoupila půlroční… Diskutovat

 • Tana (Zkušenosti s léčbou akné) 20. srpna 2018, 10:19:34

  Biodermu micelarni vodu mohu doporucit, ja mam mastnou plet a pouzivam jiz 2 roky a jsem velmi… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.