Inzerce

Spánková apnoe - vyšetření v domácích podmínkách

27. června 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2200x

Diagnostické testy spánkové apnoe jsou prováděny ve spánkových laboratořích kvalifikovaným spánkovým specialistou nebo lékařem. Díky technologickým pokrokům může být nyní několik testů prováděno doma, i když by to mělo být pod dohledem ošetřujícího lékaře.

foto: WebMD.com

Syndrom spánkové apnoe je poměrně častou poruchu spánku, při které dochází k přechodným zástavám dechu, které vedou k intervalovému snížení okysličení celého organismu. Tyto dlouhodobé změny mají pak špatný vliv na oběhový systém, vedou ke zvýšení krevního tlaku, srdečním arytmiím, nadváze a dalším zdravotním komplikacím. Pokud tito pacienti nejsou zavčas odhaleni a léčeni, jsou častěji ohroženi akutním infarktem myokardu, cévní mozkovou příhodou a mají také vyšší výskyt cukrovky. Výskyt tohoto onemocnění v populaci je až 10%.

Hlavní příčinou (až 90%) je porucha na úrovni horních dýchacích cest, v oblasti nosohltanu. Ve spánku, kdy dojde k poklesu svalového napětí, dochází k zužování průsvitu nosohltanu. Významnou roli zde může hrát omezená průchodnost dutiny nosu, zvětšené mandle, velikost měkkého patra, jazyka a jeho uložení. Tyto faktory jsou částečně ovlivněny geneticky. Významným rizikovým faktorem je obezita, která je dále potencována přítomností tohoto onemocnění. Rizikovou skupinou jsou zvláště obézní muži po čtyřicítce.
Mezi typické příznaky tohoto onemocnění patří hlasité chrápání, krátkodobé zástavy dechu ve spánku, denní únava, nadměrná spavost, obezita, nervozita, poruchy nálady, vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, deprese, poruchy potence a srdeční arytmie.

Čtěte také: Syndrom spánkové apnoe je třeba odlišit od pouhého chrápání

Diagnostika spánkové apnoe v domácích podmínkách

Diagnostika tohoto onemocnění není příliš složitá. Problémem je, že sami lékaři toto onemocnění podceňují a někdy se na něj vůbec nemyslí. Dříve bylo nutné pacienty posílat na specializované vyšetření do takzvaných spánkových laboratoří. Zde byl pacient hospitalizován, vyspal se pod kontrolou přístrojů a kamer.

Dnes lze toto onemocnění poměrně dobře odhalit i ambulantně. Specializované ambulance pacientovi zapůjčí přístroj, se kterým se „vyspí“ v domácích podmínkách, což umožní sledovat spánek v domácím prostředí nebo tam, kde má pacient klid a je tedy předpoklad, že se tam i dobře vyspí. Vyšetření je pro pacienta pohodlnější a spánek s přístrojem se i více přiblíží průběhu normálního spánku. Výhodou screeningového přístroje jsou i jeho malé rozměry a snadné použití: před zapnutím se prostě jen připevní popruhem přímo na hrudník, takže pacienta při spaní neomezuje při pohybu. Tento přístroj, který hlídá pacientův spánek, automaticky analyzuje dechové události, sleduje intenzitu chrápání a hodnotí tepovou frekvenci včetně saturace krve kyslíkem.

Výsledek screeningu lékaře informuje, zda má pacient ve spánku opravdu poruchu dýchání, anebo zda jde „jen“ o chrápání. V nejasných případech se provádí další vyšetření ve specializovaných centrech. Pokud při spaní opravdu dochází k zástavě dýchání, je pacientovi navrženo další vyšetření, které zjistí jeho závažnost a následně je doporučena odpovídající léčba.

Čtěte také: Špatně spíte? Je na čase navštívit lékaře.

komerční sdělení polstar_k_matraci_zdarma.png
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy
Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Souhlasíte se zavedením lékařů na telefonu?
Zatím hlasovalo 44 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Janka (Kreatin) 21. února 2018, 22:23:30

    A kde to koupím? na netu jsem to nenašla... Diskutovat

  • Nikola (vlasy) 23. února 2018, 13:41:11

    Dobrý den, jestli si nechcete ničit vlasy tak bych asi nedoporučovala nechávat si nějak na… Diskutovat

  • iva (Operace hemoroidů) 20. února 2018, 08:25:18

    Zdravim vsechny.Pred 8lety longo,ted pred 8mes.longo vnitrni hemor.s prolabsem.Neco malo vnejsich… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.