Nespavost je porucha usínání nebo trvání spánku.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Je vhodné hlídat si délku našeho nočního spánku. Tedy ideálně uléhat do 22h a následně spát přibližně 8 hodin. V případě, že pracujeme na směny nebo noční služby, je třeba si svůj čas ke spánku udělat v nám přítomném čase.
Ložnice je místem klidu a odpočinku
Stává-li se nám dospělým často, že večer nemůžeme usnout, je vhodno zklidnit své myšlenky již v podvečer, připravovat se postupně na večerní aktivity a nastavit si pravidelnost v čase uléhání ke spánku. Je vhodné omezit rušivé vjemy a sledování televize či sociálních sítí. Pokud se naladíme na přirozené dění v přírodě, budeme respektovat světelnost dne a noci, brzy se i my přizpůsobíme. Od spánku nás mnohdy okrádá také všudypřítomné bílé světlo nejen z pouličního osvětlení, ale také z domácích spotřebičů. Každý se tak může zamyslet, jak sám může přítomnost bílého světla ve svém domově omezit.
Za přerušovaný spánek mohou játra
Pokud se často budíme mezi 1 - 3 hodinou ranní, dle orgánových hodin nás probouzí zvýšená aktivita našich jater. Játra v tomto čase fungují na plné obrátky a mají-li hodně práce, může nás jejich činnost pravidelně probouzet. Podpoříme-li je správnou stravou na bázi hořce chutnajících látek, jako jsou zelené saláty, čekanka, rukola, artyčok a z bylin například čekanka, ostropestřec mariánský nebo řepík. Játra se nám pak odvděčí a nechají nás v klidu a nerušeně spát celou noc.
Omezte přísun kofeinu
Pokud jsme přes den unavení a stále prohlubujeme svou únavou kofeinovými nápoji, je vhodné se zamyslet nad účinky tohoto energetického dluhu. Káva ani jiné stimulující nápoje našemu tělu nedovolí odpočinout, dočerpat síly, po kterých marně volá. Jen naše vnímání otupují a posouvají nás dále do energetického dluhu. Pokud si svůj den bez těchto energetických stimulů nedokážete představit, je na čase zavnímat skutečné potřeby svého těla. Zkusit si alespoň na pár dní dopřát si očistné dny bez kofeinu. Možná budete po trvních dnech podráždění a ospalí, ale zkuste jít dál, dejte tělu co potřebuje, kvalitně se vyspěte, a za pár dní, budete plni své vlastní energie a síly.
Rady pro kvalitní spánek
- Dopřejte si pravidelnou denní aktivitu nejlépe na čerstvém vzduchu. Hýbejte se, choďte pěšky všude, kde to jde. Nejlepší je pohyb v přírodě.
- Zdravý pestrý jídelníček je základ. Zařaďte do stravy čerstvé bylinky, vsaďte na houby a i obyčejné kyselé zelí dělá divy.
- Nezapomínejte na kvalitní nápoje - základem by měl být dostatek čisté vody.
- Udržujte aktivní svou mysl.
- Setkání s lidmi a přáteli je velmi blahodárné pro naše pocity spokojenosti, propojenosti a vlastní hodnoty.
- Pěstujte koníčky, podporujte své záliby nebo zkuste něco nového, je to výzva.
- Nastavte si pravidelnost v denních rytmech - pravidelné časy vstávání a uléhání, denní rutina je základ.
- Uléhejte vždy v dobrém rozpoložení. Pokud je to těžké, naordinujte si na noční stolek nějakou humornou knížku. Nebo se před spánkem zamyslete nad vašim uplynulým dnem a hledejte ve vzpomínkách chvíle radosti, lásky a pocitů, které vás činí šťastnými. Z počátku to nemusí být lehké, ale zakažte si cokoli negativního, úkol je jasný" orientovat se jen na to hezké a o tom si přemýšlet, to pěstovat a přenést si do vašich snů".