Inzerce

Zoonózy: nemoci, které dostanete od psa a kočky

28. ledna 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 26468x

Toxoplazmóza nebo vzteklina patří mezi nemoci, které vás mohou i zabít. Obě byste mohli chytit i od svého psa či kočky. Riziko přenosu různých nemocí ze zvířete na člověka sice existuje, ale většinou si stačí dobře umýt ruce a nemusíte se bát.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje
SKLADEM EXTERNĚ
129 Kč

Toxoplazmóza

Jde o nemoc, která probíhá u koček bez viditelných příznaků, většinou ve věku do jednoho roku. Nemoc trvá asi dva týdny, během kterých jsou v kočičích exkrementech oocysty - jedno z vývojových stádií parazita, který je původcem choroby. Oocysty pak přežívají v půdě, trávě nebo písku, a pokud se vám ocitnou na rukách, může dojít k nákaze.

Příznaky:

Může jít o příznaky, které připomínají chřipku, občas zduří uzliny na krku. Vzácně může dojít k postižení očí, zánětu mozku - to ale jen pro lidí, kteří mají velmi oslabenou imunitu. Pokud by se nakazila těhotná žena, může to být příčinou předčasného porodu, potratu, ale i úmrtí plodu. Dítě se může narodit slepé, hluché nebo s epilepsií. Největším problémem je onemocnět v prvním trimestru těhotenství.

Prevence:

Čistě panelákové kočky, které nechodí ven ani nepojídají syrové maso či vnitřnosti, by měly být bezpečné. Protože se nákaza šíří přes kočičí trus, je vždy lepší s ním zacházet co nejopatrněji, nejlépe v rukavicích. Opatrní bychom měli být i na zahradě kam chodí kočky. Pozor, oocysty mohou přežít venku až rok! Zvlášť v těhotenství tedy pracujte s hlínou v rukavicích. Podle statistiky www.uzis.cz je ročně nahlášeno asi 220 případů tohoto onemocnění.

Léčba:

Na vážnější případy se používají antibiotika, v ostatních případech se léčí jen příznaky.

Další podrobnosti o toxoplazmóze se dočtete zde.

Škrkavky

Většina psů je má od narození, kočky se mohou nakazit od ulovených myší. Velmi často se nakazí děti – stačí olíznout nemyté prsty, strčit do pusy hlínu nebo písek, ve kterém vajíčka škrkavek jsou. Podle odhadu je až třetina dětských hřišť zamořena škrkavkami. Někdy se lze nakazit i prostřednictvím špatně umytého ovoce nebo zeleniny.

Příznaky:

Ve střevech se z vajíček vylíhnou larvy škrkavek, které pronikají do cév, jater a dalších orgánů. V našem těle mohou žít i několik let bez příznaků. Někdy se projeví zvracením, nechutenstvím, průjmem, bolestmi břicha a teplotami. Příznakem mohou být i bolesti svalů, kloubů, vyrážky a rozostřené vidění.

Prevence:

Hygiena, důkladné mytí ovoce a zeleniny.

Léčba:

Poté, co se odhalí krevními testy, léčí se antiparazitálními přípravky.

Vedle škrkavek můžete být nakaženi měchovcem psím – většinou když se procházíme bosýma nohama v písku nebo na pláži. Můžeme se stát také hostitelem tasemnice psí – k přenosu může dojít, pokud si necháme psem či kočkou olizovat obličej. Projeví se bolestí břicha, zvracením a průjem, ve stolici najdete vajíčka. V lidském těle může tasemnice tvořit velké útvary, které je často zapotřebí odstranit operativně.

Vzteklina

Jde o smrtelné onemocnění, které se na člověka přenese hlavně slinami zvířat – nejčastěji jsou to lišky, netopýři, psi a kočky. Vzteklina napadá centrální nervový systém.

Příznaky:

Inkubační doba vztekliny je šest až deset týdnů, podle vnímavosti jedince, místě pokousání, kmeni viru i jeho množství v těle. Projevuje se bolestí hlavy a svalstva, úzkostí a zmateností, halucinacemi. Později přichází agresivita a zuřivost. Nakaženého prozradí i strach z vody způsobený ochrnutím polykacích svalů. Lidé mohou i víc slinit a trpět nespavostí.

Léčba:

Bez včasného podání léku je vzteklina smrtelným onemocněním.

Prevence:

Prevencí je očkování lidí, kteří přicházejí do styku s volně se pohybujícími zvířaty. Vhodné je i pro cestovatele, kteří se budou pohybovat ve volné přírodě v zemích, kde je vzteklina aktuální. Podle statistik Státní veterinární zprávy je ale už od roku 2002 naše území "vztekliny prosté".

Jestli si nejste jisti, jak byste postupovali při kousnutí psem, tak si přečtete tento článek.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Andrea (Chronická rýma/ráno+ucpávání 1 dírky+suchá nos.sliznice) 18. listopadu 2018, 11:02:48

    Děkuji za doporučení na ten sirup od Nasivinu, zatím jsem nezkoušela ale jelikož začíná… Diskutovat

  • Marika (Rýma) 18. listopadu 2018, 11:05:46

    Holky a už jste zkoušely i ten jejich sirup? Měl by být i na uvolnění dutin Diskutovat

  • Sába (zacpany nos,, trva to dlouho) 18. listopadu 2018, 11:31:07

    Děkuju, tak sem ho už taky koupila a jsem na něj moc zvědavá  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.